Temel Sanat Eğitimi Kavgası - Sanat Sohbetleri - Bager Akbay - B09

  görünümler 93,654

Flu TV

Aylar önce

Temel sanat eğitimi hakkında günlerdir kopan "kavga"ya bir de Bager Akbay'la eğiliyoruz.
Temel sanat eğitimi gerekli midir? Sanat eğitimi nasıl olmalı? Sanatçı olmak için okul okumak şart mıdır? Temel sanat eğitimi almayan kişiler sanat hakkında konuşabilir mi? Temel sanat eğitimi neden zorunlu olmalı?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
#BagerAkbay #SanatSohbetleri #SanatEğitimi
Sanat Sohbetleri serimizin diğer bölümlerini izlemek için:
➡sanat.flutv.online
Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trpost.info/get/-xTvXTm-lrLWYk308-Km3A.htmljoin
Temel Sanat Eğitimi Kavgası - Sanat Sohbetleri - Bager Akbay - B09 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
Mimari 101 - Olmaz Öyle Saçma Mimarlık - Ebru Tabak C. - B01
trpost.info/list/video/rcivg4phrp3HdKI.html
➡Aşk: Olmayan İdeale Duyulan Arzu - Boş Modern Sohbetler - Yalın Alpay - B13
trpost.info/list/video/lsyvbqierJiroqI.html
➡Erkekler Elbise Giysin! - Olmaz Öyle Saçma Moda - Banu Bölen - B02
trpost.info/list/video/g5ejY4Z9s97SZGs.html
➡Düzen, Gerilim, Oyuncaklı - Çırax - B02
trpost.info/list/video/n8uMhpuQqNCYnHg.html
➡Sade'ı Yakmalı Mıyız? - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B11
trpost.info/list/video/ecODe4N4qbqyh5Y.html
➡Son Moda Saçmalar ve Nietzsche - Böyle Buyurdu Kültür - Prof. Nevzat Kaya - B03
trpost.info/list/video/p7Bmno5ouay9mqY.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
Özlem Clementine
Özlem Clementine 3 gün önce
Tüm güzel ve keyifli sohbetleriniz için teşekkür ederiz. Uzun yıllardır TV izlemeyen ve gündemden uzak biri sayılırım. Ancak, Flu TV kanalında yayınlanan her şeyi büyük bir ilgiyle ve açlıkla izliyorum. Bazen aynı videoyu tekrar tekrar izlediğim oluyor ilgimi çeken şeyleri hafızamda tutabilmek için. Kimi zaman hoşuma giden ya da önemli olduğunu düşündüğüm şeyleri not alıyorum ders dinler gibi :) Bu kanalı İYİ BİR EĞİTİM KANALI olarak görüyorum. Farklı bir dünya yarattınız buralarda. Emeklerinize sağlık.
thwisse
thwisse 4 gün önce
Ela Çay
Ela Çay 7 gün önce
bi yandan tasarım temelleri ödevimi yapıyor olmam
Sinan Bozkurt
Sinan Bozkurt 11 gün önce
1
Moúri Salamoia
Moúri Salamoia 12 gün önce
Epey zaman gecmis uzerinden size yazilan yorumlardan ama Turkiye'de bir seyler yapmayi denemis ama basaramamis birisi olarak, yerli ve milli kulturumuzun urunleri olan bizlerin en belirgin ozelligi " BOK" atmaktir.. Sanirim egitim sistemimizin ve Osmanli'nin son 350 yilinin surekli asagilik kompleksine neden olan hadiseler ile gecmesi ve Cumhuriyet ile bu asagilik kompleksinin artik DNA'mizin en rafine hali olmus oldugunu kabul etmeliyiz.. Elbette Cumhuriyet rejimi degerler uretti ama unutmayalimki ilk Cumhuriyet doneminin yazarlari, ressamlari ya da sanatcilari Osmanli doneminin insanlari aslinda.. Nazim Hikmet ornegin ya da Ataturk.. Neyse ben kapanmis konuyu yeniden costurmayayim..
Moúri Salamoia
Moúri Salamoia 12 gün önce
Ilker Hocam yaptiginiz uretim bana birden bire, Ingiliz egitim sisteminde yer alan Kolej sistemini hatirlatti. Ingiliz kolej egitim sistemi 17'den 70 yasina kadar insanlarin meslek edindirilmesi ve edinmis olduklari mesleklere yeni yetenekler eklenmesi uzerine kurgulanmis. Cesitli surelere yayilmis meslek edindirme programlari var. Sertifika ya da diploma programlari seklinde. Ben TV Yapimciligi programini almistim. 2 yillik bir programdi ama istendigi taktirde diploma programina da gecebiliyorsunuz. Neyse, Turkiye'nin cok onemli bir kanalisiniz. Onceleyin de demistim.. Prag'ta sevgiler ve selamlar olsun...
r v
r v 18 gün önce
ağla
Selman Kaya
Selman Kaya 18 gün önce
Frame Creative Studios :D
Selman Kaya
Selman Kaya 18 gün önce
Olmaz öyle saçma logo :D
Gün Rodoplu
Gün Rodoplu 19 gün önce
3:48 hakikaten be! Temel tasarımdan daha zor hiç bi şey yaşamadım adjfhhf
burak
burak 19 gün önce
temel sanat eğitimi aldım. söylediğiniz her şey saçmalık
Keskin Keskinoğlu
Keskin Keskinoğlu 20 gün önce
Onu bunu bilmem ben bagerciyim arkadaş
Yeliz VATANSEVER
Yeliz VATANSEVER 26 gün önce
"Önce tüm kuralları bir profesyonel gibi öğrenin. Sonra onları bir sanatçı gibi kırın." P. Picasso.
Onur Bozoglu
Onur Bozoglu 26 gün önce
Çok güzel bir program oldu bence teşekkürler
Onur Kavalcı
Onur Kavalcı 28 gün önce
NFT bölümü gelsin :')
hande yildizhan
hande yildizhan 28 gün önce
harfi harfine altına imzamı atarım hocam ✌🏻
muhammed
muhammed 28 gün önce
Hocam temel sanat ve temel tasarım eğitimi için edinebileceğimiz kaynaklar nelerdir, ne bileyim böyle alıp okuyun diyeceğiniz bir kitap var mıdır bu konuyla ilgili ?
Fatih Sultan Topal
Fatih Sultan Topal 29 gün önce
Efendi efendi! Nerede bunun devamı?
Doruk Efe Gökmen
Doruk Efe Gökmen 29 gün önce
çok iyi
Cüneyt ENGİN
Cüneyt ENGİN 29 gün önce
Allah senden razı olsun ya da cosmos seni kucaklasın, şu Bager isimli hocamızla bizi tanıştırdın. Sonra bir baktık aa felsefe dinliyoruz bir diğer hocamızdan. Aaa bir de ne görelim dişçi var ekranda, ve Mustafa Preşeva gibi kurgunun Ara Güler'ini tanıdık sayende. Biz bu adamları başka nasıl tanıyacaktık ve kafalarını anlayacaktık. Sen iyi birşeyler, hatta çok çok iyi hatta süper güzel şeyler yaptığına bir emin ol artık yaa. Gerçekten şu linç kelimesini artık kullanma yoksa ilkokul çocuğu gibi alıngan bir psikolojin olduğuna inanacak hale geldik (Kitle adına konuşuyorum ben sözcüyüm)
Cüneyt ENGİN
Cüneyt ENGİN 29 gün önce
Yaa İlker Bey, sen kalktın Acun'un fırtına gibi estiği bir medya aleminde farkettirmeden bize, deri altından adeta enjekte edercesine bir hazine sundun. Hala da linç edilip edilmemeyi kafaya takıyosun. Abi sen İBRAHİM TATLISES misin ki sana don fırlatsınlar? Ağrıyan yere barnağı basıyosun ki ses getiriyosun. Abi bırak şu kompleksi artık yaa
ali tuncer
ali tuncer Aylar önce
Flu TV (Sanat-Müzik-Tarih-Felsefe VS....) Kafamıza vura vura bizi kültürlü biri yapacak. İlker Canikligil ( Adamın Bir Derdi Var )
flashbond
flashbond Aylar önce
Bager hocaya bir sorum olacak. Her toplumda eğitimliler azınlık, eğitimsizler çoğunluktur. Şimdi, sanat sanat için midir; yoksa toplum için midir geyiğinden ayrı olarak şu çelişkiyi yaşıyorum: Diyelim ki sanat sanat için veya toplum için; bir şekilde sanat için yapılıyor olsa bile topluma ulaşıyor diyelim. Toplumdaki eğitimsiz çoğunluğu yukarı çekmek için veya bu kitleye ulaşmak için düşük sanat mı yapılmalı, yoksa yüksek sanat yapılmaya devam edilip çoğunluğun yukarı çekilmesi mi beklenmeli? Örnek vermek gerekirse Van'ın bir köyünde halı kilim sergisi mi yapılmalı yoksa bir bienal mi gerçekleştirilmeli? Burda şahsi yorumum, o toplumun aşina olduğu, hatta hayatının o kadar içinden olup da sanat olduğunun farkında olmadığı bir konunun seçilip (Bager hocanın arabadan inip kolbastı oynayan toplum örneği çok iyiydi); bu konunun bir tık üst seviyede güncellenerek "bak bu, böyle de olabilir" şeklinde sunulmasıdır. Sürekli kendine ait olmayan bişeyin pompalanıp anlamasını beklenmesinin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Bager hocamın yorumlarını merak ediyorum.
tayfun erul
tayfun erul Aylar önce
Okur musunun Bager Hocam. bilemiyorum ? Ama merak ettim. Acaba bu "Game Spot " olayı sizce sanat mıdır?
Ezgi Sevim
Ezgi Sevim Aylar önce
technocullture temalı bi video da gelir mi acaba
Başak Akdaş
Başak Akdaş Aylar önce
grafik tasarım cehennemi :D
Semanur ALTAN
Semanur ALTAN Aylar önce
Sanat sanat için mıdır toplum için mıdır ile ilgili de bir video gelebilir mi lütfeeeennn. Ya da hangi sanat/lar toplum içindir hangi sanat/lar sanat içindir vb. Ya da direkt sanat ve toplum nedir de olabilir. Ama yeter ki öyle bir video gelsin lütfen noluuuurrrrrr noluuuurrrrr
zeynep seyran
zeynep seyran Aylar önce
Hocam naçizane, pozitif yorum gelmez çünkü; muhakkak daha fazla veriyle daha detaylı ve karmaşık açıklanır; ancak aşırı genel ifade edeceğim: ekşisözlük videonuzu izlemiştim az evvel orda da giydiren bir yorum için adamın derdi ne acaba diye sormuştunuz: yaptığınız iş çok iyi olduğu için, yapamayanlar için haset nesnesi olmaya çok müsaitsiniz. Haset çok yakıcı bir duygu olduğundan kurtulma yollarından biri değersizleştirmeyi kullananlar size sallayanlar. Arada bazıları da güvercin etkisiyle toplanınca linçe dönüşüyor. Bu arada hakkaten terapi gibi programlar ben de Bager hoca söyleyince fark ettim. Bu durumda linçleri psikoterapideki direncin karşılığı olarak yorumlayabiliriz belki. Hasetle baş etmenin başka yolları idealleştirmek ve benzemeye çalışmak, burdan gelişim çıkıyor. Ben şahsen flutv programlarından çok besleniyorum. Fizyoterapistim ilk bakışta çok alakasız gibi görünse de bakış açıma ve işimi yapma şeklime müthiş katkınız oluyor. Arada çok yoğun duygu uyanınca yorum yazıyorum ama genel olarak çekiniyorum biraz yorum yapmaya. Ya da belki ne yaptığınızdan o kadar eminsiniz ki benim onayıma mı ihtiyacınız olacak diye düşünüyorum. =) Yorum da terapi gibi oldu =D İşte böyle. Umarım bir gün tanışırız. Hayalim bir gün bir projenize dahil olmak =) Benim için bir tür çıta.
cemil türkocağı
cemil türkocağı Aylar önce
İnsanların tepki vermesi biraz da ilker'in anlayışsızlığı ve kolaycılığı. Az gelişmişliğin piskolojisini anlamak, içine girmek ve ona göre bir iletişim geliştirmek kolay değil ama bence çok gerekli. İnsan kendini de tasarlamalı diye düşünüyorum. Ben seviyorum kendisini. İyi niyetli ve samimi buluyorum ama gıcık olanları anlamak çok da zor değil.
mehmet kose
mehmet kose Aylar önce
adam kendini uzmanından tastikletiyor, bu kavga adil değil
cemil türkocağı
cemil türkocağı Aylar önce
Thx...
ibrahim Kanburoglu
ibrahim Kanburoglu Aylar önce
alman matematikçi gauss.
Deniz Er
Deniz Er Aylar önce
Burası ciddi ciddi bir üniversiteye dönüşmeye başladı. Flu TV aboneliği diplomadan daha önemli olacak bu gidişle :))
Seda YILDIRIM
Seda YILDIRIM Aylar önce
Okul hayatı boyunca temel sanat eğitimi almayan bir yetişkine bu eğitimi alabileceği bir öneriniz olur mu?
Didem Yazi
Didem Yazi Aylar önce
Bakış açım değişti..
N Öz
N Öz Aylar önce
İlker Hoca diyince reddediyorum, Bager Hoca açıklayınca kabul ediyorum. Üslup önemli.
X X
X X Aylar önce
Bknz: Exit Through the Gift Shop (2010) - IMDb
alper karakus
alper karakus Aylar önce
Aptal herif
Nazmi Karayildiz
Nazmi Karayildiz Aylar önce
Abi sen önceden altyazı ekliyordun son videolarında yok : ( valla güzel anlatıyorsun da hala ülkedeki patronların yüzde 70 eski kafalı. Senin içerikleri iş de boş kalınca izlemek istiyorum ama kulaklıkla veya sesli pek mümkün değil
Berrak Su
Berrak Su Aylar önce
15 sene önceki temel tasarim defterimi sandıkta saklıyorum, anılarımı acılarımı oraya gömdüm.😆 Cidden kendinizi, evreni tanımak ve keşif için temel sanat eğitimi ve temel tasarımla haşır neşir olmanız gerekiyor. İyi ki İlker Hoca' nin söylemleri dile geldi ki Türkiye' nin de bu anlamda gaza gelip zihin yapısını görmüş olduk 🙈
Coşku Güney Türkel
Coşku Güney Türkel Aylar önce
temel sanat problemi taklitin takliti değilim zaten. hollandada çağdaş vs türkiyede çağdaş dans
Nidhogg Nors
Nidhogg Nors Aylar önce
30:56 Bager'in sol eli crop olmuş :s
Görkem Çetin
Görkem Çetin Aylar önce
millet bu kanalın videolarını havada kapmalı, izlenme sayılarına bak :(
Yunus dölen
Yunus dölen Aylar önce
form a vakıf olmadan deforme edemezsin
Alp & Yagmur Gokcin
Alp & Yagmur Gokcin Aylar önce
İlker bey selamlar, linç ten haberim yoktu, videoda görünen yorumları gördüm şimdi, korkunç şeyler yazmışlar. Sağlıklı ruh hali ve BİR BİLDİĞİ olan insanlar böyle şeyler yazmaz. Tartışacak bilgisi olan varsa önce siz ve bager bey in karşılıklı yaptığı gibi nasıl tartışacağını da bilir zaten. sabır diliyorum ve tüm videolarınızı eksiksiz izlemiş biri olarak, programlarınızı da sizi de anlıyorum ve seviyorum.
Aytok özaltıok
Aytok özaltıok Aylar önce
bager hocam postmodernizmi, amerikan postmodernizminin "Anything Goes"u üzerinden alıyor sanki; böyle olunca da özünde ilker hocanın karşısına düşmüş bu bahiste. ilker hoca haklı onu da söyleyim her şey gitmez. nitekim gitmiyor da artık. kriter yoksa değer de yok.
Beyza Diler
Beyza Diler Aylar önce
Sorun anladığım kadarıyla temel sanat eğitimi gibi dersleri almayı reddetmek ya da saçma bulmak.Bence bu sorunun ortaya çıkma nedeni şu. Bizler bir alanda kendimizi geliştirmek istiyoruz ve bunun sonucunda bu konunun ehli insanlara ya da onun gibi kurumlara başvuruyoruz , bu insanlar ya da kurumlar bu istekli insanları yetiştirebilmek için bir program oluşturuyorlar aynı dersler gibi.Onlar bu programı oluşturabiliyorlar çünkü bu yollardan geçmişler ve bu konunun uzmanları ama bizler bu dersleri almaya başladığımızda bir yerden sonra neden bunları öğreniyorum demeye başlıyoruz biz nedenini bilmiyoruz çünkü bu alanda daha bir şeyler yapmamışız. Ve insan yapısı gereği nedenini bilmediği bir şeyi öğrenmek istemiyor ya da öğrenirken sıkıntı yaşıyor bu yüzden ben öğrenilen derslerin nasılına geçmeden önce neden öğrenilmesi gerektiğinin anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sorun öğrencilerin neden bu dersi almaları gerektiğini ve almazlarsa ne gibi sorunlarla karşılaşacaklarını bilmemeleri. Öğrenen kişi neden öğrenmesi gerektiğini ve öğrenmezse ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğini anladığı zaman zaten o dersi seve seve alıyor. Ve ben bu sorunun sadece sanatta değil neredeyse her alanda olduğunu düşünüyorum.(Umarım sorunu doğru anlamışımdır eğer yanlışsa düzeltirseniz sevinirim.)
burak ertunc
burak ertunc Aylar önce
ilker bey bu işi biliyorsun öyle ya da böyle sanat, tarih ,felsefe, sinema ,tasarım gibi konuları konuşulur hale getiriebiliyorsun. devam ben izliyorum ve sizi (ekibi) oldukça başarılı buluyorum.Sevgiler
kaymak
kaymak Aylar önce
İhale ne oldu en heycanlı yerinde kesin bilerek yaptı
naberrrrr5678
naberrrrr5678 Aylar önce
logo harbiden çok kötü
Fantcehr -
Fantcehr - Aylar önce
Olumsuzları boşverin. Bana da piskoterapi seansı gibi geliyor programlarınız.Tekrar nefes alabildiiğimi hissediyorum
Ezgi Güney
Ezgi Güney Aylar önce
muhendisin gorevi hesaptir tasarim mimara aittir neden muhendis muhendis die tutturmus anlamadim
I Eat Castles
I Eat Castles Aylar önce
sırf "pozitif geri dönüş az oluyor"a yazıyorum. Yaptığınız eleştirilere katılmam bir yana, orada (Çıraks'da) hoca, öğretmen olarak "rol" alıyorsunuz. Beğenmeyen öğrenci sınıftan siktir olur. Linçlerin ya da duygusal serzeniş ve baş kaldırıların sebebi: laf eden arkadaşların dediğinizi anlamamaları kadar oradaki rolünüzü de anlamamaları. Galiba sunuculuk üstünüze yapıştı hocam. Münafıklığa devam :)
Anton
Anton Aylar önce
abicim ne sanatı ne temeli... o ne biçim saç öyle.. 10 keltoşun çöl gibi kurumuş kafayı yağmur ormanlarına dönüştürür. çok kıskandım çoookkk
Feyyaz Oktay
Feyyaz Oktay Aylar önce
1:28 hafif ağır kavramını kütle ile karıştıran arkadaş, ağırlığın birimi fizikte newtondur, kütlenini birimi gram... ağırlık yer çekimiyle alakalı bir durum yer çekiminin azaldığı veya arttığı yerlerde elbette değişebilir... İlker hoca laf arasında bile doğru bir şey demiş... ne yazdığınızı yazdığınız şeyleri googledan araştırın.. adamın her dediğine karşı çıkacağız bilimle yeneceğiz gibi bir durumun içine girip kendinizi rezil etmeyiniz...
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
@Feyyaz Oktay Uzatan ben değilim, yorumuma olumsuz eleştiri yaparken alttan alta bana hakaret edenlere laf söyleseniz bir de.
Feyyaz Oktay
Feyyaz Oktay Aylar önce
Ayrıca görsel işlerin hepsi bir ilizyon ve kandırma işlemi değil mi perspektif mesela 2 boyutlu bir kağıdın üzerine derinlik katarak kandırıyorsun gözü bunda zeka ile bir dalga geçiliyor diye brunellechi'yi suclayalım mı
Feyyaz Oktay
Feyyaz Oktay Aylar önce
@Gündoğan Kazancı dostum kütleyi sabit tutup hacmi artırırsan o şey hava kaldırma kuvveti sayesinde kaldırılır hafifler ve uçar, bir nesnenin çerçevenin yukarısında durması hafif durmasına yol açar diyor adam orda çok uzattın
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
Aydaki çekim kuvveti, Dünyanın 6'da biriymiş, burada 6 kilo gelen bir nesne (kütle) orada 1 kg gelirmiş. Kütle aynı iken ama yerçekimi değiştiği için ağırlık değişiyorsa "Rezil olan' ben mi olurum, mühendislik eğitiminden geçmiş biri yerine her boku Google'dan öğrenebileceğini sananlar mı? Kağıt üzerinde verilen örnekte belli bir kütlenin belli bir mekanda belirli bir yüksekliğe kadar değişik konumlarından söz ediliyordu. Yani dünyada ve atmosfer içinde en fazla bir kaç metrelik bir yükseklik değişiminde, o kütlenin ağırlığı fizik bilimince değişmez, olsa olsa "vasat bir sinema izleyicisinin" göz yanılması ve bilgisizlik (veya kirli/yanlış bilgi) seviyesiyle kandırılır (gerçi kandırmaya bile gerek yokmuş, gelen izleyici zaten her sunulanı yutacak seviyede imiş). İlker beyin orada söylediği yanlış bir şey değildi aslında " ...cisimler yükseldikçe hafiflemiş, uçuyormuş gibi..." hissedilir/ algılanır" dedi. Ben de bu algının yanlışlığına değindim, hepsi bu. Ayrıca ilgili videoda ne kg lafı geçti ne Newton, yani sen şimdi bu teknik terimleri kullandın diye senin verdiğin bilgi(?)ye güvenecek miyiz?. Siz neyi veya kimi savunuyorsunuz şimdi, bilip bilmeden?
Oktay Yilmaz
Oktay Yilmaz Aylar önce
Hemşo devam güzel konular sayende birşeyler öğreniyoruz.
Burcu Iyigun
Burcu Iyigun Aylar önce
27:00 Ayni adam sörf için teknik öğrenip sörf tahtasına çıksın, yüzme bir şekilde batmadan durmaktır. Tasrım yaparken 1000 lerce insanın paraya kıyıp alacağı bir ürün yapmamız gerekiyor. Alıyolar bizi bi fabrikanın tasarım departmanına. Ne üretiyosak üretiyoruz ama binlerce insan alıyor yada almıyor. Satmayan ürünün tasarımcısı babasının evinden yuutupta "attar tuttar" işten kovulduğunda görürüm ben o havaları akıl vermeleri. Ürün tasarımını geçelim. Sanat kaç kişi için yapılır?
Leme Geton
Leme Geton Aylar önce
34:13 Tarkovski Solaris izlemiştim. Zerre bir şey anlamamıştım ve pek bi şey de ifade etmemişti film. Normalde çok da mesafeli, ön yargılıyımdır sanat filmlerine falan. Sıkılmamıştım nedenini bilmesem de. Aylar boyu devamlı zihnimde kalmaya devam etti film.
selman selman
selman selman Aylar önce
Müthiş ufuk açıcı bir bölümdü. teşekkürler. Bager beyden tarafız. kahrolsun canikligilin fikirleri ama kendi sağ olsun :)
ömer özgür çelik
ömer özgür çelik Aylar önce
En merak ettiğim şey de ergen eğlendiriyor gibi basit bir saldırıyı yapan kişi ne iş yapıyor ve insanlar bu ve buna benzer cümlelerin kurgusuna işlemiş ezikliği artık fark edebiliyorlar mı ? Fark edip anlayıp toksik etkilerden kurtulmak gerek.
Abdullah
Abdullah Aylar önce
Bu konu okullu-alaylı tartışmasının olduğu her alanda benzer şekilde konuşulabilir. Yazılım dünyasında da çok benzer bir durum yaşanıyor.
mert can özcan
mert can özcan Aylar önce
Sizin gibi düşünenler veya fikrini değiştirenler çok dile getirmiyor çünkü zaten aynı fikirde. Bu yüzden de size yazmıyorlar ya da çok fazla dile getirmiyorlar. Pozitif etkisi daha büyüktür bence (öyle umuyorum).
mert özcan
mert özcan Aylar önce
Acaba ihale ne oldu Bager hocanın kuzeni aldı mı
Efe Aslan
Efe Aslan Aylar önce
Temel sanat eğitimini Akademi dışında alabileceğimiz bir yer var mı?
Haluk Yilmaz
Haluk Yilmaz Aylar önce
Harikaydı teşekkürler, giitikce daha mı güzel oluyor ne Flu TV? Bager çok değerli, daha çok yer alsın lütfen gençlerimize bilinç topangi olarak dönecek işler. Tebrikler
abdullah alkan
abdullah alkan Aylar önce
amatör bir sanatçı olarak (ben)... (sizin)... (size).. muhteşem!! makrome ören menapozlu teyzem benim ya nasıl da haddini bildirmişsin güzel sanatlar okumuş, okumaya doymamış daha da okumuş, sonra okutmuş ilker bey "e. amatör olarak ilgilendiğin tıp vs alanlarında da yapıo musun bunu kardiyovasküler sistemlerin evrimi hakkında fikirlerini de merak ediyorum mesela ben
Oğuzhan Karakaş
Oğuzhan Karakaş Aylar önce
ilker abinin kaçırdığı nokta kanaldaki videoların konularını amatör sanması videoların konuları basit olsa da etkili ve kaliteli kanalın logosuna da bu yüzden şikayet geliyor.
Ülkü Karakaş
Ülkü Karakaş Aylar önce
Olmaz öyle saçma mimarlıkla keşfettim kanalı. 4 gündür neredeyse yarısını izledim kanaldaki videoların ve istisnasız hepsini beğendim. Olmaz böyle güzel kanal :))
Armagan Kaymaz
Armagan Kaymaz Aylar önce
Sonunda sanattan anlayan birileri gündeme geliyor, kötü şekilde de olsa🙈😂
Duygu Kaçar
Duygu Kaçar Aylar önce
İlker hocam, bu arada sizin bölümünüzün de adı değişti ve "Film Tasarımı" oldu! Bu bir tesadüf mü :)
Burag Fırtına
Burag Fırtına Aylar önce
ben bu dersi alırken çok mutlu oluyordum galiba tek ruh hastası benim :D
Mert Celik
Mert Celik Aylar önce
Canikligil "Framework" konusunda çok haklı fakat; burada bir çelişkiye düşüyor bence. Logo konusunda hemfikir olunması gereken "framework" bu logonun leke değeri bağlamında "hatalı" olduğunu bize göstermeye yeter. Bu konuda eğitimsiz kişiler de farkında olmadan logonun bu yönünü eleştiriyor gibi görünüyor. Flutv logosunun hangi düşünceyle yapıldığı bariz ama bu çalışma profesyonel anlamda kabul gören "logo" kalıbına sığdırılabilir mi, emin değilim. Logo ne için, kim için yapılır o da ayrı bir tartışma konusu fakat; logo temel amacına hizmet ediyorsa ben çok fazla sorun göremiyorum.
Aylin Aslan
Aylin Aslan Aylar önce
On tane üniversite okusam bu kanalda aydınlandığım kadar aydınlanamam
mehmet emin şahin
mehmet emin şahin Aylar önce
Tartışılan konunun içeriğinden bağımsız olarak(örnek vericek olursak bu videoda temel sanat eğitimi) bu coğrafya'da uzlaşı kültürü son 5-10 yılda iyice çıkmaza girdi(Ben 83 doğumluyum.Benim çocukluğumda sanki bu biraz daha azdı yada daha az görünürdü bilemiyorum.Ben bunda yaşadığımız olumsuz sosyo-ekonomik iklimin son derece etkili olduğu görüşündeyim).Ego/benlik düzeyinde herkes birbirine diğerinden daha üstün,daha nitelikli,daha ehil olduğunu ispat edermişçesine bir yarış içerisine girdi ki buna hiç gerek yok.Bunun yerine duygu ve düşünce dünyasındaki ''neden''leri,''niçin''leri ayıplanma pahasına bile olsa hiç korkmadan tartışabilsek,birçok konuda(edebiyat,sanat,spor,siyaset vs vs) zaman kaybına uğramadan bir yol çizilebilir.Hem belki kim bilir o yol bizi hiç tanımadığımız kendimize götürür oturur hoşbeş ederiz.Tıpkı bu videoda olduğu gibi :) Not:Güzel Sanatlar Fakültesi 2006 mezunuyum.Temel tasarım eğitimi aldım.O ders o günlerde baya bi içimden geçmişti.Şimdi geriye dönüp baktığımda ben kendim dersi aldığım hocam olsaydım öğrencilerimin üzerine biraz daha fazla yüklenirdim gibi geliyor.Sonuçta acı çekmeden olgunlaşma olmuyor hakikaten. Sevgiler,selamlar..
Aridetos
Aridetos Aylar önce
Senaryo yazımı dersinde, tam da bu tasarım dersinde olduğu gibi bir noktadan bakmami sağlamıştı hocam. Demişti ki, "Arkadaşlar önce bir temelde nedir bunu öğrenin, sonrasında onu eğip bükmeye değiştirmeye başlarsınız. Ama önce temeli bilin."
Muratturgut Erdem
Muratturgut Erdem Aylar önce
İlker hocam, ben 28 yaşında, bir grafikerim. Her konuda çok kötü bir eğitilim aldım. Temel sanat eğitimi hayatımda işe yaramadığı gibi, hayatımı zorlaştırdı. Özellikle yurdum insanını içiyle dışının çirkinlik konusunda birbiriyle yarıştığını düşünüyorum. Bu çirkinlik yaratıcıda değil, birbirinin aynı. Logoyu 1 tık büyütmek iş verenlerimin ve müşterimin ortak fetişi oldu her zaman. Sizinle ortak bir çevrede büyümedik, benzer gelir seviyelerinde hiç olmadık, jenerasyonlarımız çok farklı. Yinede söylemlerinizde kendime bir çok ortak nokta buluyorum. Linçlenen konseptinizi de çok keyifle izliyorum. Ama sizi çok umutlu buluyorum. Biz daha kaldırım yapamayan bir ülke olarak, uzaya çıkmaya çalışıyoruz. Sanatla ilişkimizde farklı değil. Ekşisözlük'de her şey için 'boş yapma' yazan insanları cevap vermeye değer görmeniz bana enteresan geliyor. Benim gibi içeriklerinizi keyifle tüketen insanlara haksızlık yapıyorsunuz bence. Çünkü sabrınızı o insanlarla bitiriyorsunuz. Bir çok insan için tek dil, kendilerinin söyledikleri. Zaten başkasını dinlemiyorlar.
nkl coffee
nkl coffee Aylar önce
Vayyyy anasınııı, allaaaa allaaaa, valla bişey anlamadım 😂 ama bikça cümle çalıp hava atarım o ayrı, kime göre neye göre karşiimmm
Nilgün Çakır Güngör
Nilgün Çakır Güngör Aylar önce
😂ya çok iyi .... adını koyalım şu tweet işlerinin.... ‘ortalığın karışması’ sanatı 😂😂😂.
Eyüp G.
Eyüp G. Aylar önce
İlker Hocam (çünkü sizden ve/veya sayenizde öğreniyorum) bir de şöyle düşünün: Ya hiç linç yemeseydiniz, bu ne anlama gelirdi?
Fadime Dogan
Fadime Dogan Aylar önce
Efenim sizin destekleyici yorumları görmeme özelliğinizi kapatmaniz gerekli oncelikle.temel sanat dersleri çoooook gereklidir çok.ve bunu gündeme taşımanız harika.mimar sinanda temel sanat eğitimi çok savsaklanıyor,hatta resim bölumünde yok.şu an ne durumda bilmiyorum o ayrı.
Olgi
Olgi Aylar önce
Hocam iğrençlik seviyeniz "gerekli iğrençlik" seviyesinde :) dolayısıyla çok da şey etmeyiniz. Seviliyorsunuz...
cüneyt çakal
cüneyt çakal Aylar önce
Hocam bence insanların bu konudaki aşırı tepkisi otoritelere olan öfkelerinden çok kendi hayatlarında yaptıkları işte uzmanlaşmadan, temelini iyi anlayamadan yapmalarının kompleksini taşıyor diye düşünüyorum.
Dogukan Bakircioglu
Dogukan Bakircioglu Aylar önce
İlker Canikligil'in DOĞRULAR VARDIR demesi içimi rahatlattı.
Umut Kovan
Umut Kovan Aylar önce
Bizi sanat ve tasarım linçlerine tartışmalarına boğun yeterki. En azından bu vesileyle kaliteli beyin jimnastiğide yapmış oluruz belki. (Eve gidip 100 elma çizmeye çalışmak fikri.. Çık aklımdan)
kubilay turhan
kubilay turhan Aylar önce
30:02 “kime göre niyyyyyııııııı... “ ahahahahaha Harika video, ulusa sesleniş gibi bütün kanallarda gösterilmeli
Meryem Altundal
Meryem Altundal Aylar önce
Hocam peki talepleri sadece ‘ya bişey yap işte’ oluyorsa burada tasarım kararlarını nasıl alırız ?
Bager Akbay
Bager Akbay Aylar önce
üşendiklerinden veya bilmediklerinden öyle diyorlardır, yoksa size ihtyaçları yok "bişey" için. 2-3 hazır örnek gösterip açabilirsiniz konuyu. Karmaşık durumları anlamak için birçok yöntem var. "tools for defining a problem" diye aratabilirsiniz.
entelektüel kabızlığın fitili
entelektüel kabızlığın fitili Aylar önce
hoca bir ara okuduğu bölümden 6-7 sene sonra mezun olan bir senaristi konuk etmişti; adam demişti ki koca bölümün arşivinde 3 film vardı. ilker hoca döneminde hiç yoktu muhtemelen. ben 18 yaşıma kadar 50 tane sanat filmi izlemişimdir. şimdi bu 90'lı yıllarda sinema okuyan her bir şaban filmini 10 kere izleyerek büyümüş arkadaşlar, 20'li yaşlarda birkaç ders kitabı ezberledi diye benden daha iyi film yorumlayamaz. illa aramızda liyakat farkı olacaksa benim yazdığım ders kitaplarını ezberlemeleri lazım.
pauselife
pauselife Aylar önce
Crypto Art ve Beeple hakkında bir bölüm gelir mi?
Bager Akbay
Bager Akbay Aylar önce
takip ediyorum ama sanatın bu "sahiplenme" kısmı hiç ilgimi çekmiyor.
Recep Çatallar
Recep Çatallar Aylar önce
umarım sıkılmazsınız
Mehmet Çiftçi
Mehmet Çiftçi Aylar önce
Adamsın Bager!.. Tasarımın ne olduğunu bu kadar net anlatacak biri daha çıkmaz bence. Teşekkür ederim.
Bekir Avşar
Bekir Avşar Aylar önce
Yaptığınız işin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bager hocayı ve diğer tüm Flu TV konuklarını izlerken helal olsun İlker Canikligil e demekten kendimi alamıyorum. Var olun.
sümeyra koç
sümeyra koç 21 gün önce
Hocam videoyu izlerken aklımdan "acaba bekir hoca video attı mı" diye geçiyordu, yorumunuzu görünce korktum 😂
depp l
depp l Aylar önce
hocamm:'))))
Manuel Calavera
Manuel Calavera Aylar önce
Aa Bekir hocam :)
Fatih Altın
Fatih Altın Aylar önce
Hocam tartisacaksak Temel Sanat Egitimi tartisalim ya, ortada o kadar sacma sapan gundemler var iken. Hem TRpost algoritmasi da etkilesimi iyi bulup ilim irfan yuvamiz FluTv'yi yukariya tasir her gecen gun :)
On Saniye
On Saniye Aylar önce
Bir yıl önce ilker Hocaya gıcık oluyordum. Şimdi ise Bager Hocaya gıcık oluyorum. Hep bi savunma yani fazla italyan...
HY Y
HY Y Aylar önce
İlkel kanalı, birileri bir şeyler bilmiyor demek için açmış, o kesin. Ama amk ülkesinde zaten kimse bir şey bilmiyor ve bilip bilmedikleri bile umurlarında değil. Dövüyorlar, adam bıçaklıyorlar, kara para haklayıp torba tutuyorlar İLKEL HOCAM. Gençler bali çekiyor hocam. Hocam gençlere sahip çıkalım. Logo yapsınlar bırak. Bali çekip, kiloluk şen piliç çalıyorlar yoksa
Atacan Demir
Atacan Demir Aylar önce
Her yoruma neredeyse kalp bırakılmış.Ben de kalp bırakılsın istiyorum ama bu konuda öyle şatafatlı yazılar yazacak bilgim yok bana da kalp bırakır mısınız ? 🤣🤣🤣
ali başay
ali başay Aylar önce
Sanat göreceli değildir. İyi eseri beğenmeyen kişiler cahildir. Gözünü, kulağını, damağını geliştirmemiş ilkel kişi, şehir ürünü olan sanatı anlayamaz. Emekleriniz için teşekkür ederim.
ali başay
ali başay Aylar önce
Susmak pozitif dönüştür. Onlarca video izledim ama hiç yazmadım. Bager beyin dediği gibi ışık yandı 👍🏻
MURAT BAYRAKTAR
MURAT BAYRAKTAR Aylar önce
Logo keşke en başından daha güzel olsaydı diye hep bende düşündüm ama değişmemeli o kısıma da %100 katılıyorum.. En başında olacaktı o iş, amatör bir ruh var logo da.. Bir de yanlış yere takılıyoruz ya logo olsa ney olmasa ney
Atilla Buğra Atasoy
Atilla Buğra Atasoy Aylar önce
Hocam olmaz öyle saçma spor yapsanız efsane olur barış hocayı da alsanız çok güzel olur bence
TheUgurarda
TheUgurarda Aylar önce
böyle bir "mentor"luk şansına nail olmak muazzam. flu tv'nin ürettiği tüm içeriklerde doğruyu araması öyle bulunmaz bir şey ki! hürmet ve saygı duyuyorum. devamlılığınız sürmesi adına sahiden elimden geldiğince duyurmak istiyorum.keşke bi 15 sene önce de olsaydı bunlar. eriştiğiniz başarı asla azımsanamaz hocam. çıkarttığınız insanların ehilliği sizin moderatörlükleriniz bunlar hakkaten kelimenin tam anlamıyla nimet "bence". gerçekten parçası olmaktan mutluluk duyulması gereken bir oluşumsunuz. kim ne derse desin
BBL E-spor ile Oyuncu Sistemi İncelemesi
16:55
Doja Cat - Kiss Me More (Official Video) ft. SZA
5:18
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 189. Bölüm
2:16:45
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
görünümler 4 Mn
Doğduğun Ev Kaderindir 39. Bölüm Fragmanı
1:08
Doğduğun Ev Kaderindir
görünümler 1,2 Mn
BBL E-spor ile Oyuncu Sistemi İncelemesi
16:55
Doja Cat - Kiss Me More (Official Video) ft. SZA
5:18
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 189. Bölüm
2:16:45
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
görünümler 4 Mn
Doğduğun Ev Kaderindir 39. Bölüm Fragmanı
1:08
Doğduğun Ev Kaderindir
görünümler 1,2 Mn
Doğduğun Ev Kaderindir 39. Bölüm Fragmanı
1:08
Doğduğun Ev Kaderindir
görünümler 1,2 Mn
Hercai 67. Bölüm 2. Fragmanı
1:06
Hercai
görünümler 844 B
Derin'i biz öldürdük - Sadakatsiz 25. Bölüm
5:48
Uyanış: Büyük Selçuklu 28. Bölüm 1. Fragman
1:02
Uyanış: Büyük Selçuklu
görünümler 1,4 Mn
Arka Sokaklar 585. Bölüm Fragmanı - 2
0:58
Arka Sokaklar
görünümler 2,4 Mn