Sade'ı Yakmalı Mıyız? - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B11

  görünümler 51,801

Flu TV

10 gün önce

Bu bölümde çok satan kişisel gelişim kitaplarını takdir ettikten sonra Marquis de Sade, Charles Baudelaire ve Jean Genet üzerinden “kötü” yazarların edebiyat tarihini nasıl şekillendirdiğini anlattık.
Storytel'in sesli kitaplarını 14 gün boyunca ücretsiz dinlemek için: story.tel/aytugakdogan
Aytuğ Akdoğan’ın Sürgün kitabı için: www.dr.com.tr/Kitap/Surgun/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0001905210001
Duvar kitabı için: www.dr.com.tr/Kitap/Duvar/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0001905209001
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
#AytuğAkdoğan #YazarBuradaNeDemekİstemiş
Yazar Burada Ne Demek İstemiş? serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡yazar.flutv.online
Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trpost.info/get/-xTvXTm-lrLWYk308-Km3A.htmljoin
Sade'ı Yakmalı Mıyız? - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B11 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Son Moda Saçmalar ve Nietzsche - Böyle Buyurdu Kültür - Prof. Nevzat Kaya - B03
trpost.info/list/video/p7Bmno5ouay9mqY.html
➡Ridley Scott - Olmaz Öyle Saçma Şey Z - S04B17
trpost.info/list/video/mrN5bZqjy9zYlHw.html
➡Gerçeği, Yalnızca Gerçeği - Olmaz Öyle Saçma Felsefe - Ömer Aygün - B11
trpost.info/list/video/eNyghYWFqtnQm54.html
➡Artık Eksen'de! - Stajyer - B06
trpost.info/list/video/ldZ4Zpqf07ewhXw.html
➡ÇİKOLATA - Olmaz Öyle Gastronomi - Şef Sinan Büdeyri - B09
trpost.info/list/video/g7Z6aGqCtZy-eYA.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
oğulcan mercan
oğulcan mercan 2 saatler önce
Sade'ı yakmak yerine, kendisi olmaya cüret edebildiği için belki de feyz almalıyız. Bugünlerde daha kaçımız kendi benliğini ya da benliğinin derinliklerini keşfedebiliyor, farkına varabiliyor kendinin
Kemal DOGAN
Kemal DOGAN 3 gün önce
👍👏👏👏
Freya Inanna
Freya Inanna 4 gün önce
Program harika,şiir de çok gunyol beyin sesine ne kadar yakışmış.
Mehmed Emin Yildirim
Mehmed Emin Yildirim 4 gün önce
Aytuğ hocam, Selçuk Baran'ı okumanızı salık veririm. Özellikle Bir Solgun Adam romanı. Bunca iyi bir yazarın tanınmaması üzücü. Belki sizde okur, beğenir ve önerirsiniz.
Adnan Tavukcu
Adnan Tavukcu 5 gün önce
çok güzel bölüm
emre Tepe
emre Tepe 5 gün önce
Nasıl daha iyi oluruz? Nasıl daha çok para kazanırız? gibi kitap yazan yazarlar keşke Engin Geçtan’ın “İnsan Olmak” adlı kitabını okusalar.
*
* 5 gün önce
Aytuğ lütfen bölümler biraz daha uzun olsun rastgele birini alsan bile yanına sohbet etseniz izleriz biz 🥲
Batuhan Artan
Batuhan Artan 5 gün önce
Flu TV'nin şimdiye kadar izlediklerim arasından en iyi serisi bu. Emeğinize sağlık :)
İbrahim İ.
İbrahim İ. 5 gün önce
Video çok *krem rengi* değil mi 😂😂
Ömer Kılıç
Ömer Kılıç 5 gün önce
Bu arada videoda örnek verilen D & R ve İdefix, Sabah gazetesi, A Haber vb. medya kuruluşlarını bünyesinde barındıran Turkuvaz Medya tarafından satın alındı 2-3 sene önce. Bu siteler üzerinden aldığınız her kitapla bir yandan kendini gelişiminize katkı sağlarken, öbür taraftan ilgili parti propagandasına destek olmuş oluyorsunuz. TMGRUP sitesinden bilgiyi teyit edebilirsiniz.
Erhan Ertuç
Erhan Ertuç 5 gün önce
Tüm bu kelimeleri; aşkı, hazzı, acıyı, şehveti ve cinselliği biz uydurmuşken, içinden çıkamadığımız tüm duyguların müsebbibi yine biz olmuşken neden hâlâ çare aramaktayız ve neden hâlâ bulamamaktayız? Neden dolaylı da olsa sebebi olduğumuz hiçbir şeyden malumatımız yok? Bilinçsiz bir yapıt yaratımından mı yahut boş vermiş bedenin herhangi bir rüzgâra salınımından mı? Merak ediyorum.
Erhan Ertuç
Erhan Ertuç 5 gün önce
Yine sığınağımdayım
Arzu Nur Dinç
Arzu Nur Dinç 5 gün önce
sadece çok satanlardaki kişisel gelişim kitaplarını ve ponçikli, kokulu kitapları okuyan arkadaşlar bir gün edebiyat ve aytuğ abi ile tanışmanız dileğiyle ..
Elif Demirel
Elif Demirel 5 gün önce
Sarsıcı
Boğaç
Boğaç 5 gün önce
Harika!
Erkan Akan
Erkan Akan 5 gün önce
O kadar iyi anlatıyorsun ki youtube mecrasında defalarca geriye sararak dinlediğim tek insansın.
cagdasin
cagdasin 6 gün önce
Günyol Bakoğlu harika okumuş. Şiirlerin altına efekt, müzik vs sevmiyorum ama burada çok başarılı kullanılmış. 400 darbe filmi geldi dinlerken aklıma.. * Otomatik Portakal'daki Alex ile Joker bence birbirine yakın karakterler değil. Alex toplum normlarının tamamının dışında hatta karşısında. Daha yıkıcı, anarşist diyebiliriz. Joker ise aslında toplumla uyumlu biri sadece toplum ona eziyet ediyor. Çok daha uzun konuşulabilir tabii.
Sertan Duygu
Sertan Duygu 6 gün önce
katarsis olayı boş iş arkadaşlar kendini iyileştirdim diyorsun çat 1 ay sonra yine ... son kullanma tarihi filan var herhalde bitiyor tekrar yapmak gerekiyor :)
Can
Can 6 gün önce
Selam. İlgili yazarlar arasına Ömer Seyfettin de eklenebilirdi. Maalesef Ömer Seyfettin'in, toplumun -yalnızca nispeten ince kitaplar olduğu için- ilkokul kitabı olarak etiketlediği birçok öyküsünde, genel olarak da ham denebilecek bir şekilde bulunan bir kötülük meselesi vardır. Yani bu meselenin Sade'da olduğu gibi bir ana mesele olduğu pek söylenemez fakat yer yer üstü kapalı da olsa sorunsallaştırıldığı söylenebilir. Örnekse, ismini hatırlamadığım bir öyküsünde bir çocuğun vapur seyahatinde eline geçirdiği bir martıyı avucunun içinde sıkarak öldürüşünün martının kemiklerinin yumukşaklığına ve çıkan seslere varıncaya kadar anlatıldığı bir sahne vardır. Yine başka bir öyküsü Beyaz Lale'deki canlı canlı fırına atılma sahnelerindeki yananlardan çıkan renk-koku tasvirleri ve aynı kitapta anlatılan bir işkence-tecavüz sahnesi vardır. Buradan sonrası hassas bir içerik olabilir, uyarıyorum, fakat ben yerli edebiyatta kötülük meselesinde bu derece gösterilmiş pek bir cüret görmediğim için kısaca yazmak istiyorum. Öyküde Balkan Savaşları sırasında, bir müslüman şehrini ele geçiren çeteler şehrin kadınlarını toplayıp çırılçıplak soyup bir değişik biçimlerde üst üste koyduktan sonra toplu tecavüz ederler. Hatta bir yerden sonra kadınların göbeklerinde küçük bir bıçak deliği açılarak tecavüze buradan devam edilir ve yazar burada mealen "zevkin doruğuna ulaştılar ve o sefil arzuları ancak böyle tatmin oldu" gibi bir ifade kullanır. Öykünün final sahnesinde Bulgar komutan şehrin en güzel kızının evini basar ve kızı yalnız başına kıstırır. İlişkiye girmeyi reddeden kız son anda kendini pencereden atarak ölür. Bunun üzerinde komutan bir anlık duraksasa da, bir süre düşündükten sonra "soğumadan soğumadan" diye kızın peşinden gidip kızı odaya geri getirir ve oldukça arzulu bir şekilde tecavüz eder. Demek istediğim Ömer Seyfettin'in bunları yazdığı için "kötü biri" olduğunu söylemek elbette değil. Yalnızca söz konusu kitapları ilk ve ortaokullardan kaldırmanın yanı sıra, yazara haksızlık edildiği ve ona olan bakışın değişmesi gerektiğini söylüyorum. Neyse ki son yıllarda böyle bir yönelim oluşmaya başladı ve bütün bunları bir kez de buradan söylemek istedim.
Annesinin depresif kuzusu
Annesinin depresif kuzusu 7 gün önce
İnsanlar dış etkenleri degistiremedikleri için kişisel gelişim kitapları ile kendilerinde birşeyleri değiştirip fark yaratmak istiyor. İşe yaramıyor ama motivasyon bence bu.
Semih kaplan
Semih kaplan 7 gün önce
Özgün içeriklerle bizi bağladınız çok orijinalsiniz tebrikler 👏👏👏 severek takip ediyoruz.
Fatih ÇELİK
Fatih ÇELİK 7 gün önce
Bir kitap programına bu kadar tutulabilir insan ancak. Dilinize sağlık.
Eren DEMİR
Eren DEMİR 7 gün önce
Hocam o tılsımlı kitap 2 ayda 200. Baskıyı yaptı
Eren DEMİR
Eren DEMİR 7 gün önce
Bir de türkiye okumuyor derler. Skskksksks
Furkan polat
Furkan polat 7 gün önce
Yine çok güzel bir programdı
Beatnick Allen
Beatnick Allen 7 gün önce
Oldukça değerli buluyorum bu programı.. Ne zaman biter bilemem fakat benzer veya daha iyisini hedefleyen çalışmaların oluşmasını sağlayacaktır düşüncesindeyim. Artık üretiminin inşada uyandırdığı salt etkiyi değil İlham oluşturan ve yaratıcılığa iten varlığını seyrediyoruz.
yunus sinem pişkin
yunus sinem pişkin 8 gün önce
Anarşistlere cesaret veren bi video olmuş 🤩 evli mutlu çocuklu olmasam benden de iyi bi anarşist olurdu aslında
Hüseyin Deniz
Hüseyin Deniz 8 gün önce
allah aşkına herkes bildiğini soylemesin bilmediğini sorsun o zaman gelişeceğiz bunu farkedelim artık.
Hüseyin Deniz
Hüseyin Deniz 8 gün önce
cinsellikte karanlık kendinden mı olusuyor yoksa insan eli ile mi demek istediğim şu:eğer insanlar cinselliklerini normale indirgense karanlık tarafını başka bir yerde mi depolayacaktır. bilinç altı depolarımız olduğunu düşündüğüm için.
Jack O. Hasanov
Jack O. Hasanov 8 gün önce
Çok güzel bölümdü.
how.you. doin
how.you. doin 8 gün önce
Oldum olasi kişisel kitaplari sevemedim
Beyzanur Koçer
Beyzanur Koçer 8 gün önce
Bölüm yine düşündürdü. Ama uzun zamandır aklımda olan bahsettiğiniz ressamı bir türlü bulamadım. Boş duvarda bir yatağın ve çerçevenin izlerinin çizildiği resmin ressamını benimle paylaşırsanız sevinirim. 🌺
oğuz kağan
oğuz kağan 8 gün önce
Sade i yakmalı mı eserini okumuştum. Marquise de Sade'in bir hizmetçisini zindana kilitleyip tecavüz edip işkence ettiği ve kadının pencereden aylar sonra kaçabildiği geçiyordu.Sade bu kadını rızası dışında alıkoyup zulmetti.Bunu karşıdaki kadın ve fakir olduğu için rahatlıkla yaptı.Yazı biçimi ve temaları bana kendi vicdansizliklarinı sonsuz hazcılığını aklamaya çalışma çabası gibi geliyor.Hayvansallıktan bahsediyor ama bugün ördek yavrusunu kurtaran ayılar kendi çocuğu olmayan yavru gorile bakan gorilleri de biliyoruz.Vicdan ve uyum olmasa herkes sade gibi olsa insanların bu medeniyeti kurması mümkün olmazdı diye düşünüyorum.Edebi dili üslubu topluma karşı sert çıkışları avangard da olsa bu denli bir kötülüğün savunulacak bir yanı olmadığını düşünüyorum.Sade hayvani içgüdüleri savunurken Nietzche İnsan aşılması gereken bir şeydir diyor bu çok daha değerli bence.
hande kılıçaslan
hande kılıçaslan 8 gün önce
"Çünkü bazıları bir yerden içeri, kapıyı ancak kırarak girebilir." Bazı sözler cuk diye bir hissi karşılar ve hissettiğimiz ama dile dökemediğimiz şeyleri, birileri cümleyle dökünce ufak bi aydınlanma olur ya kafamızda, tam olarak öyle hissettim. Bu yazdığım ve sonrasında gelen cümle size aitse tebrik ederim.
Ahmet Ahmet
Ahmet Ahmet 8 gün önce
Kişisel gelişim kitaplarını hep bende gömerim ortamlarda. Çünkü kişisel gelişim kitaplarını okumak eziklik ve baitliktir. Ama lisede bir kişisel gelişim kitabı sayesinde hırslanıp okumaya, öğrenmeye ilgi duymuştur. Sonra yine bi çok kişisel gelişim kitabı okudum. Ama bunu hiç bir yerde anlatmam. Çünkü bu kitapları okuyan insanlar basit insanlardır.(!)
Mali BU
Mali BU 8 gün önce
Kişisel gelişim bence kişisel bir mesele
Volkan Akyüz
Volkan Akyüz 8 gün önce
Bölümdeki renk uyumu çok gerçekten de çok etkileyici. Aytuğ Bey'in tonlamaları daha net hissediliyor mikrofonda da değişikliğe gidilmiş gibi. Flu Tv kaliteli olarak işinizi ileri taşıyorsunuz fakat yazar isimlerinin yanıp sönmeli ve rahatsız bir seste vurgulanmasının kötü olduğunu düşünüyorum. Kitabın alt kısmında yazması daha güzel durabilir. Başarılar.
Hüseyin Özeri
Hüseyin Özeri 8 gün önce
Kötü karakaterlere, insanın içinde olmasına rağmen yapamadığı birçok kötülüğü yapma cesareti olduğu için sempati duyulur.
Jaggu P.K
Jaggu P.K 8 gün önce
Adı yaşamak, ne büyük meziyet. Onları anlıyorum diyemem o kadar geniş çaplı bilgim ve fikrim yok çünkü. Ama acıyı nasıl da güzel aktarmışlar. Kendimce minik bir çıkarım yapayım : yaşamak acı çekmektir.
abdulkadir pekeroglu
abdulkadir pekeroglu 8 gün önce
videolarınızın açıklama bölümüne başlıkları zaman damgalı olarak koymanız büyük kolaylık olurdu
mertt
mertt 8 gün önce
Bukovski yi anlatan bir bölüm de yapsanız keşke
robinet
robinet 8 gün önce
Jean Genet'in, merhametten tiksiniyor olması merhamet beklediği insanlardan o ilgiyi alamamış olması olabilir yani annesi ve babası.
Feyza KOÇ
Feyza KOÇ 8 gün önce
Şiir çok güzel bir şiir ve yine aynı güzellikte de seslendirilmiş. Yalnız şiiri hiçbir yerde bulamadım. Bulabilmemiz için yardımcı olabilir misiniz?
meltem buz
meltem buz 8 gün önce
Tesekkurler
Merve D
Merve D 8 gün önce
Bu ses de neee😍 bir şiir bu kadar güzel okunur diyeceğim ama sese o kadar odaklandım ki şiiri anlayamadım😄
Kubrick ' in Padawanı
Kubrick ' in Padawanı 8 gün önce
15:39 bu program çok özel bir program oldu. Edebiyat hakkında daha önce hiç bu kadar bilgim olmamıştı. Flu Tv her zaman çok güzel içeriklerle izleyeni aydınlatıyordu fakat bu program öyle bir program ki tarif bile edilemez. Bu yüzden yılın değil 10 yılın en iyi programı ödülüne bile layık bu program.
Ceren Nzl
Ceren Nzl 8 gün önce
Simdi merak ettiğim bisey var, Aytuğ bey anlatınca böyle allahin hırsızı uğursuzu bi normal geliyor. Hayata karşı durusunuz mu bu yoksa iyi şeyler yazdıkları için günlük uğursuzlardan ayrı mı tutuyorsunuz? Mesela Palu ailesine karşı olan dusunceleriniz nedir? Bu adamın ses tonu yukselmiyor mu hiç? Off kafamda binlerce soru varmış da caktirmiyormusum. Bu arada linç değil bu sorular gercekten merak ediyorum :)
Fet Hot Chili Peppers
Fet Hot Chili Peppers 8 gün önce
Biz teşekkür ederiz
kuzey
kuzey 8 gün önce
nejat işler'in barda tiradını hatırlattı
Zikri Karatas
Zikri Karatas 8 gün önce
''bütün harikalar, ürpertici kılıklara bürünmeli ancak bu şekilde insanların kalplerinde bir yer edinebilirler."
süleyman köksal
süleyman köksal 8 gün önce
yaw arkadaş gece gündüz uğraş ve bize içerik yap hayat çok sıkıcı
süleyman köksal
süleyman köksal 8 gün önce
hashtag olayını söylediğin iyi oldu izlemediğim iki video var mış allah razı olsun
Ayse Bisgin
Ayse Bisgin 9 gün önce
Bazen Aytuğ Akdoğan'ın kendi kitapları olduğunu unutuyordum. Sanatçıları konuşan sanatçı olarak görüyordum galiba onu. Neyse, 1 yıllık takibin sonunda artık kitaplarından birini okumanın vakti gelmişti. Sürgün'ü okudum ve bakış açım değişti, ne anlamda değişti nasıl değişti bilmiyorum ama değişti işte.
Radiologic
Radiologic 9 gün önce
0:33 adı: aptallaarr!!
Levent Şekerler
Levent Şekerler 9 gün önce
Harika emeğinize sağlık 💓
Salvatore Salvatore
Salvatore Salvatore 9 gün önce
Trençkot yakışmış😉
Lemi Akhan
Lemi Akhan 9 gün önce
şiirin adı aşkım, deniz ben... o çocuğum... kirli yuvarlak yüzlü... her köşede karşına çıkıp, "bir çeyrekliğin var mı?" diyerek... canını sıkan... ben... yüzü kirle kaplı... hiç şüphesiz kimse tarafından istenmeyen... diğer çocuklar, atlayıp zıplayıp gülüşüp oynaşırken... uzakta durup gelip geçen at arabalarını izleyen... ben istenmeyen o çocuğum... kesinlikle istenmeyen... kirli yuvarlak yüzlü... öyle ki dev sokak ışıkları ya da büyük annem beni aydınlatmadan... ya da küçük kızların önünde öylece aptal aptal dikilip durmadan çok önce... kirli yüzünün aşağılayıcı bakışlarını yansıtan, o çocuğum ben... ben o her zaman kızgın ve yalnız olan çocuğum... sizi o her zaman kızgın olan çocuğun aşağılamasına maruz bırakan ve uyaran: "eğer yanlışlıkla başımı okşayacak olursanız... bu imkanı sizin cüzdanınızı çalmak için kullanırım." ben her zaman o çocuğum... işlenmiş ve yakında işlenecek suçların sonucu çıkması yakın terörden... gelecek olan cüzzamdan ve pirelerden önce... hep o çocuk olarak kalacak olanım. ben o itici iğrenç çocuğum, eski kartonlardan uyduruktan bir ev yapan... ve bir gün kendisine eşlik edeceğinizi bilerek... sabırla bekleyen.
KnownToRock
KnownToRock 9 gün önce
teşekkürler
M. Hakan
M. Hakan 9 gün önce
Günyol Bakoğlu'nun sesine kapılmaktan içeriği kaçırdım; yerinde olsam sesimi kaydedip kaydedip dinlerdim muhtemelen.
Emin Sonkaya
Emin Sonkaya 9 gün önce
Yeterince Marquis de sadedan bahsedilmeyen bir Sade bölümü.Buna cesaret mi edemediniz bilmiyorum
Erhan Avciol
Erhan Avciol 9 gün önce
Büyüklere 3 masal kitabı tavsiyem Tevrat,İncil,kuran.
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı 8 gün önce
Okumayı sıkıcı buldukları için yeni nesil TRpost'dan masal izliyor, biraz yaşlıları ise TV'den politik haberler... Masalsız duramıyoruz, neden böyle diye sorulmadıkça daha çoook uykumuz gelir.
Erhan Avciol
Erhan Avciol 9 gün önce
Aytugla içsem rekor kırarım ,kafa devamlı açıldığından sarhoş olmak mümkün değil.
Hasan Tuncer
Hasan Tuncer 9 gün önce
Bide ilker senden ricam olabildiğince Aytuğ a karışma onu serbest bırak olur mu? Onun edebi kismi derin biz anlıyoruz, sen edebiyat sevmesende
Flu TV
Flu TV 9 gün önce
Hic karismiyoruz
Hasan Tuncer
Hasan Tuncer 9 gün önce
Saol dostum ictenlikle saol butun kalbimle. Kahvem bugun odamda keyifli bi sohbet oldu ben sustum sen konustun
ayşegül Kaya
ayşegül Kaya 9 gün önce
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Augustine Azuka Jay-Jay Okocha
Augustine Azuka Jay-Jay Okocha 9 gün önce
18 gün bedelli askerlik yapan birisi koğuş nöbeti dışında tüfekle nöbet falan tutamaz. sallama.
Yusuf Toktaş
Yusuf Toktaş 9 gün önce
Tişört hariç her şey aynı renk tonlarında. Bilinçli mi yaptınız bunu?
Selim Aydoğan
Selim Aydoğan 9 gün önce
Kigem pazarının %99 u parayı bulma derdinde. Ben de yazacağım bir tane. Sınırsız güç gibi. Nasıl başardım? E bu kitabı yazarak :)
Yelli Psalm
Yelli Psalm 9 gün önce
keşke her gün bölüm atsanız buu seriye ödüm kopuyor bitecek ya da exxene geçecek diye
Gülsüm Kozan
Gülsüm Kozan 9 gün önce
"şiirden nefret ederim" diyen adamın kanalında şiir okutmak :) iki taraf da ayrı kalite
Ufuk Toslalı
Ufuk Toslalı 9 gün önce
yakmalımıyız? tapmalıyız.
Rohat Akman
Rohat Akman 9 gün önce
Iron Man abi?
Remzi Gülek
Remzi Gülek 9 gün önce
Kişisel gelişim kitapkarının satmasının tenel nedeni, tıpkı falda oldugu gibi insanlara moral ve inanç yüklüyor olmasıdır. Bu nedenle kişisel gelişim kitaplarını dert ederek eleştirmek, bir astronomi uzmanının falları dert edip eleştirmesine benzer.
Türkan Aksüt
Türkan Aksüt 9 gün önce
Yalın Alpay ne zaman gelecek? Onun videoları gibisi yok..hepsini 3er kez izledim en az..notlar aldım.. paylaştım.. lütfen O gelsin 🙏
Onat Artun
Onat Artun 9 gün önce
sayende kütüphanemiz doldu taştı yahu 🤗😊
Onat Artun
Onat Artun 8 gün önce
@Gündoğan Kazancı yok ya biz instada güzel dursun diye şeyettik
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı 8 gün önce
Okuyan var mı bari?
Crow Lion
Crow Lion 9 gün önce
Jerzy Kosiński yi de konu etseniz fena olmaz.
Elif çağin
Elif çağin 9 gün önce
Sade konulu bir film izlemiştim, adı gelmedi aklıma, güzel filmdi.
Muhammed Bera Koç
Muhammed Bera Koç 9 gün önce
Bu tür gelişim kitaplarının sükse yapmasının temel nedeni mevcut kapitalist sistemin proleter sınıfın verimini arttırmak istemesidir. Sizden olabildiğiniz kadar verimli olmanızı, üretmenizi ister. Bunu da toplumsal yarar için yaptığınız söylenir. Ama bu tamamen yalandır. Çünkü kapitalist sınıfın yegane erdemi sermayedir. Toplumsal fayda kapitalist için ne anlamlı, ne de önemlidir. Bunun için burjuva sınıfı, köleleri olan biz proletaryayı verimli ve çalışkan hale getiriyor. Böylece bizden kazandığı artı değer yükseliyor. Sermayesi daha da hızlı çoğalıyor. Egemen sınıf kendi yararına ürettiği ideolojiyi yönettiği sınıfa dayatıyor. İşçi sınıfının bu fikirleri benimsemesini bekliyor. Ve ne acıdır ki benimseniyor. "Egemen sınıfın düşünceleri, bütün çağlarda, egemen düşüncelerdir, başka bir deyişle, toplumun egemen maddi gücü olan sınıf, aynı zamanda egemen zihinsel güçtür. " Karl Marx
Hasan Çolak
Hasan Çolak 9 gün önce
ilk iki dakika efsane olmuş. bütün bölümü o şekilde çekmeniz dileğiyle
British Broadcasting
British Broadcasting 9 gün önce
Sade ruh ikizim.
Buse Ceren Demir
Buse Ceren Demir 9 gün önce
Otto Gross icin de bir kucuk bolum ayirabilir miyiz
Oznur
Oznur 9 gün önce
Kitap kapagi tasarimi önemli bence çok yetenekli tasarimcilar var neden kapakta kitapla ilgili hayal güclerini yansitan bir sunum yapmasinlar ki bize.Kis uykusunda Aydin karakteri her ne kadar kibirli insanlari kücümseyen bir yapida olsa da şu söyledigine katiliyorum"eriği poşetin icine eline daldira daldira yemek var bir de tabaga koyup yemek".Güzel bir sunum insanin gözüne gönlüne ruhuna hitap etmez mi.
Seda Kuleli
Seda Kuleli 9 gün önce
Dün ne salakmışım diye düşünüyorum, her seferinde bugün akıllandığım hissiyle. Ama, yarın da böyle hissedeceğimi farkedince, gelişimin yıkımı çarpıyor yüzüme.
Mertcan ÖZER
Mertcan ÖZER 9 gün önce
👏👏👏👏
S
S 9 gün önce
Her bölümü da mükemmel hazırlamazsın be adam ♡
Ortaya Karışık
Ortaya Karışık 9 gün önce
super bölümdü
Ender
Ender 9 gün önce
Çok iyi bir seri. Devam. Elinize emeğinize sağlık.
berjur1
berjur1 9 gün önce
Sondaki şiir Günyol Bakoğlu okumasıyla mükemmel olmuş. Üst üste 17 kere falan dinledim
ilknur B.
ilknur B. 9 gün önce
Tuğçe Işınsu ve Metin Hara 😂
Ayberk Günbey Selamoğlu
Ayberk Günbey Selamoğlu 9 gün önce
Kişisel gelişimden ziyade görselleşmiş ve hızlanan dünyada ağır romanlar gitmiyor artık. İnsanlar kolay kelimelerle, düşük kurgularla yazılmış kolay hazmedilecek(!) kitaplara ilgi gösteriyor. Bu yüzden çok satanlar arasında enteresan kitaplar var.
Efkan Yokuş
Efkan Yokuş 9 gün önce
İlker hocam diğer programlarda içerik akademiden gelen insanlar tarafından anlatılıyor. Bizim anlayabileceğimiz seviyede konuları paylaşıyorlar. Bu edebiyat programdan bir şey çıkarmak zor. Burada ise bir yazarın başka yazarlarla ilgili eser ve kişiliklerden içerikler üretip kendi bakış açısında anlatıyor. Burada bahsedilen yazar ve kitapları hemen herkes okudu ya da duydu. Bu yüzden program sığ kalıyor, benim görüşüm paylaşmak istedim.
Vahşi Batılı Johnny
Vahşi Batılı Johnny 9 gün önce
Hadi hocam seri biraz 12. bölüm nerede :D
Alev Gunal
Alev Gunal 9 gün önce
Her bölümü mükemmel! Her bölümü iple çekiyorum! Teşekkürler Aytuuuğğğ!!!!!!!
ahmet Sinerji
ahmet Sinerji 9 gün önce
Sade ın eserleri hakkında bir yorum okumuştum. Bir nevi sanatçılığını izah eden.. “hapishanede yazdığı eserleri cinsellikle ilgili görünse de normalde olamayacak belki yüzlerce cinsel fanteziyi yazıya geçirmesi onun aslında yaşadığı toplumun sistemine karşı çıkışı ve bu sistemi değiştirmeye çalışmasıdır. İmkansız fantezileri çoğaltma mantığı ile sistemin işleyişini ve kurallarını absürt göstermeye çalışmaktadır.” Bir de ilginç sanatın ne’liğinden olsa gerek sanatçılar genelde uyumsuz bireylerden çıkıyor. Sefiller in yazarı Hugo ve bilinen ünlü bir çok eserin yazarının suçlu ve zalim insanlar olduğunu öğrenince şaşırmıştım. Genelde bizim toplumda sanatçı iyidir, düzgün insandır gibi bir düşünce olduğunu bilince. Bireysel sanatın örneklerinin batı dünyasından olması da bana batının şu anki uygarlığını kurarken bayağı sıkıtnılı dönemlerden yanlışlanmlaar dan geçtiğini çok acılar (modernizm, postmodernizm vs.) yaşadığını gösteriyor.
Elif Aslan
Elif Aslan 9 gün önce
Biz de çok teşekkür ederiz :D Çok mutlu oluyorum sizleri dinledikçe ve gün geçtikçe de güzelleşiyor programınız. Binlerce teşekkür bırakıyorum seviyle :D
Kerem Öztürk
Kerem Öztürk 9 gün önce
Nihilizim zaten hiççilik değil mi
Bhdr Ozdmr
Bhdr Ozdmr 9 gün önce
İç sesim: “ keşke çocukluğumda TRT’de de böyle edebiyat pro...” O sırada: “Vay puşt”
Tayfun
Tayfun 9 gün önce
İlker hocam “Aptal herifler” adında kitap yazsanız ilgi görür bence.
YouTube Radyosu
YouTube Radyosu 9 gün önce
Selam Dostlar Yeni bir yola çıkmaya ve bu kanalı açmaya karar verdim, bilmem ilginizi çeker mi ama 1-2 dakikanızı ayırıp güzel bir yorum eklersiniz çok mutlu olurum, saygılarımla :)
Lammer _
Lammer _ 9 gün önce
TRpostda sadece bu zevk veriyor
arda çokak
arda çokak 9 gün önce
Destek yorumu
The Gang Bbq
The Gang Bbq 9 gün önce
Siir ve muzik saykedelik.
Sadakatli (75.Bölüm) - Çok Güzel Hareketler 2
19:39
Çok Güzel Hareketler
görünümler 915 B
Çiğ köfte acılı diye müşteriden dayak yiyen o genç konuştu
2:18
Sadakatli (75.Bölüm) - Çok Güzel Hareketler 2
19:39
Çok Güzel Hareketler
görünümler 915 B
Çiğ köfte acılı diye müşteriden dayak yiyen o genç konuştu
2:18
AŞIRI EĞLENDİK! | Trend TikTok Oyunlarını Oynadık
17:34
تحدي الطعام السريع أو المتوسط أو البطيء
12:14
Baraj 29. Bölüm 2. Fragmanı
0:56
Baraj
görünümler 826 B