Nietzsche’nin Kırbacı - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B06

  görünümler 124,287

Flu TV

4 aylar önce

Nietzsche ve Hülya Avşar arasındaki benzerlik neydi? Üst-İnsan kavramı ne hakkındaydı? Nihilizm aslında neydi? Nietzsche bir kadın düşmanı mıydı? “Tanrı öldü!” derken ne demek istemişti? Okumayı ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ kitabından Reha Özcan’ın yaptığı yepyeni bölümümüzle karşınızdayız!
Storytel'in sesli kitaplarını 14 gün boyunca ücretsiz dinlemek için: story.tel/aytugakdogan
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun➡ bit.ly/FluTv
#AytuğAkdoğan #YazarBuradaNeDemekİstemiş
Yazar Burada Ne Demek İstemiş? serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡yazar.flutv.online
Nietzsche’nin Kırbacı - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan B06 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Sokak Lezzetleri: Kokoreç ve Balık-Ekmek - Olmaz Öyle Gastronomi - B05
trpost.info/list/video/lcxtjWqqrdrMl6o.html
➡Aynı Nehir Deme Herakleitos! - Olmaz Öyle Saçma Felsefe - Ömer Aygün - B09
trpost.info/list/video/hLOBd56Kl7mWfmM.html
➡Burak Dalgın (DEVA Partisi) - Yalın Alpay'la Net Siyaset - B03
trpost.info/list/video/fJmvjoCrraqxdGs.html
➡Kooperatif Nedir? - Olmaz Öyle Saçma Ekonomi - Prof. Emre Alkin - B04
trpost.info/list/video/h7Ksbnmdsr_UZoA.html
➡Bir Başka Stajyer - Duygu Uysal - B04
trpost.info/list/video/YNp-b2p-xZ-mpqI.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
rapunzel
rapunzel 10 saatler önce
"umut kötülüklerin en fenasıdır çünkü işkenceyi uzatır" ~nietzsche ~
Büşra Büşra
Büşra Büşra 3 gün önce
Bu atla ilgili rüya Raskolnikov'un rüyası da değil mi?
EMRE ARI
EMRE ARI 4 gün önce
Sana vakit ayıramadigim için özür dilerim dostum.Bundan önce birçok kez sana vakit ayırmak için çaba sarf etmem gerekirken sürekli geçiştirdi m.En sevdiğim kanallardan birinde başlamışsın hayırlı olsun dilerim ayrıca En sevdiğim yazarla ilgili düşüncelerini izlemeden heyecanlandim.Sevgiler Saygılar.
Özkan Işık
Özkan Işık 4 gün önce
"Torino atı" 😇 küçük bir tatil planı yapmak istersen Ayvalik'a bekleriz
ZİZU HİÇ
ZİZU HİÇ 4 gün önce
Abi nice deli ve dahi bin arasında bir çizgide
r.r. raskolnikov
r.r. raskolnikov 5 gün önce
hocam hangi çevirmeni önerirsiniz ? bu kitap için
Bung aldesh
Bung aldesh 6 gün önce
:)
Mahmut Pazarbasi
Mahmut Pazarbasi 7 gün önce
Sanırım burada James Brown’ın felsefesini masanın orta yerine koymamız gerekiyor. Evet işte o “ it’s a man’s world” felsefesi..
Naber Cınım
Naber Cınım 10 gün önce
Modern çağ öncesi kötü ruh=yanılan akıl=sabit madde anlayışı vardı ki bu sabit maddeyi hareket ettiren kuvvet Tanrı’dan başkası değildi. Fakat modern dönemde iyi ruh=yanılmayan akıl=hareketli madde anlayışı söz konusuydu. Hareketli madde, hareket ettirici kuvvete yani Tanrı’ya ihtiyaç duymadığı için Tanrı’yı işsiz bıraktınız gibi bir anlamla, Nietzsche’nin “Tanrı’yı öldürdünüz.” cümlesini kullandığı yönünde de bir yorum bulunmaktadır.
Lüzumsuz Videolar
Lüzumsuz Videolar 12 gün önce
...sesli kitap dinlemek hoşuma gitmiyor..hoşuma giden cümlenin altını çizemiyorum..
Mustafa Aslan
Mustafa Aslan 14 gün önce
Abi çok şaşırıyorum , eski zamanlarda daha fazla filozof daha fazla bilim insanı varken bu dönemde neden bu denli az yada yok , veya benmi tanımıyorum hiçbir filozof'u
Murat YILDIRIMOGLU
Murat YILDIRIMOGLU 14 gün önce
Aytuğ'un yanlış bilgileri inanılır gibi değil. Galileo'nun ne dediğini ve neyle suçlandığını hiç anlamamış. Galileo dünya yuvarlaktır ve döner dediği için dünyanın düz olduğuna inananlar tarafından yargılanmadı. Kilise dünyanın düz olduğunu hiç söylemedi. Dünyanın düz olmadığı, küre benzeri yuvarlak olduğu yüzyıllardır biliniyordu ve kabul ediliyordu. Yargıya konu olan şey evrenin yapısıydı. Kilise evrenin merkezinde dünyanın olduğunu söylüyordu. Güneş ve diğer tüm gök cisimleri onun çevresinde dönüyordu. Galilelo ise Kopernik'in ortaya attığı güneş merkezli sistemi kabul edip savunuyordu. Yargılamadaki baş konu buydu. Aytuğ büyük olasılıkla ne Kopernik'in dediğinin farkında ne de Galilelo'nun. İkinci büyük yanlışı Nietzsche'nin hristiyanlık ve kilise eleştirisine yönelik. Aytuğ burada da yanlış bilgi veriyor ve kiliseyi çürümüşlükle, yolsuzlukla suçladığını söylüyor. İlgisi yok. Kilise çürümüş ve yolsuzluğa boğulmuş diyen Luther'dir, Nietzsche değil. Peki Nietzsche ne diyor hristiyanlık ve kilise için? Hristiyanlığın insanın doğasına aykırı şeyleri güçlendirdiğini söylüyor. Örneğin, cinsellik insan doğasının ayrılmaz bir parçasıyken cinselliği bastırdığını, bekar kalmayı önerdiğini, Hz Meryem'in bakireliğine fazlasıyla vurgu yaptığını düşünüyor. Aynı zamanda, insanı her türlü maddi manevi zorluğa karşı koyacak şekilde donatmaya çalışmak yerine zayıflığı koruduğunu ve yücelttiğini düşünüyor.
Furkan Narin
Furkan Narin 14 gün önce
Ahlakın soykütüğüne hiç değinmemişsin üzdün reis
İsis
İsis 15 gün önce
beyin yumuşaması*
Uğur Parlatan
Uğur Parlatan 17 gün önce
ilk bölümünde gıcık olduğum (kel olduğum için de olabilir) program, videolar eklendikçe "ne güzel konuştu çocuk bak görüyo musun"a döndü benim için. elinize sağlık.
Alperen Tekin
Alperen Tekin 18 gün önce
Bir Rus klasiğinde, ihtimalen Dostoyevski'nin kitaplarindan birinde bu at hikayesini okumuştum. Sarhoş yedi sekiz kişi caddede bir at arabasına binerler, at videoda anlatıldığı gibi yükün ağırlığına ve kırbaç darbelerine dayanamaz ve yere yığılır, etrafa toplanan insanların gülüşleri arasından (yanlış hatırlamıyorsam eğer) bir çocuk arabaya yaklaşır. (Bundan sonrasını net olarak hatırlamıyorum. Aklımda kalan: birinin gelip atı vurduğu. Bu atın vurulma olayı gerçekten romanda varmıydı ya da ben okurken ki ruh haliyle kalabalığın arasından bir kahramanın çıkıp atı vurmasını mı istemiştim emin değilim.) Rus klasiği okurlarından bu sahneyi hatırlayan varsa ve beni de haberdar ederse mutlu olurum .
KALK ULAN BABAMIN KOLTUĞUNDAN
KALK ULAN BABAMIN KOLTUĞUNDAN 18 gün önce
dostoyevski tanıdığım en güçlü yazardır. Neden derseniz Viktor Hugo gelmiş geçmiş en iyi edebiyata sahip olabilir ama duygular gözlere dolup parmaklar sıkıldığında hangisinin daha iyi olduğunu kalbiniz size söyler bana dosto dedi kalbim.
deadist
deadist 22 gün önce
Nietzsche'ye de ezik dedin aliminyum. Popüler akımın ardından bu kadar gitmenin anlamı yok ya. Kadınların gururu oksansın diye nietzsche'yi karşısına alan insan akıllı bir insan olamaz.
niyazi cayir
niyazi cayir 28 gün önce
Nietsche 15 dakika da anlat bir yorum benim penceremden baktigim zaman hic de güzel degil.24 yasinda prof olmus birisini hulya avsar arasindaki benzerlik neydi cümlesi bile sik degil
hamed sadeghiankaffash
hamed sadeghiankaffash Aylar önce
bir kadi gordum sanki
Fagan Hacıbalayev
Fagan Hacıbalayev Aylar önce
Güç istenci kitaplarının everestidir
ŞENAY IŞIK
ŞENAY IŞIK Aylar önce
Bu kanalın en süperi sizsiniz 😍 ses tonu, diksiyon, anladım... acaba ni tık daha detay olabilir mi 🙄
Kaan Gapso
Kaan Gapso Aylar önce
meriçlik yapma yav
Kutsal Bilen
Kutsal Bilen Aylar önce
8:23
Kutsal Bilen
Kutsal Bilen Aylar önce
7:16
Efe yaz
Efe yaz Aylar önce
Dostoyevski suç ve ceza daydı galiba o atı kırbaçlayan sürücü olayı bi klasikte görmüştüm çocukken gördüğü rüyayı falan anlatıyodu birine biri
Burak Bzn
Burak Bzn Aylar önce
''Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacı unutma'' cümlesinde nedense kırbaç sürekli olarak ''kırbacını'' unutma demiş gibi anlaşılıyor. Zaten bence bilerek böyle söylemiş gibi, bazıları böyle yanlış anlasın ve komik duruma düşsün istemiş muzip Niçe. Siz de aynı yanlışı yapmışsınız sayın Aytuğ Akdoğan. Oysa Niçe'nin evreninde kırbacı tutan erkek değil, kadındır. Erkek ise bir nevi at. Kadın kırbacı sayesinde kendinden güçlü olan erkeğe kendini taşıtmaktadır. BU arada elbette Nietzsche'nin yazılarında 19 yüzyıl egemen bakışının izleri vardır. Bunu inkar etmiyorum. Ama o farklı bir düanstır, buradaki kırbaç yani dümen, kadındadır. Bunu Schpenhauer'ın yazılarından da anlayabiliriz. Buna göre, kadın cinsel cazibesini ve fiziksel olarak görece güçsüzlüğünü erkek üzerinde bir silaha çevirir ve erkeği elinde oynatır. Dünyanın tüm risklerine ve savaşlarına erkekler durup dururken değil, kadınlara yaranmak için girerler. Yani Schopenhauer'e göre böyledir. Not: Detaylı anlatım için lütfen: Doç. Dr. Metin BECERMEN Nietzsche’nin “Kadınlara mı gidiyorsun? Kırbacı unutma!” Sözü Üzerine Bir İnceleme . Kaygı Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Dergisi Güz 2013 Sayı:21 S:30. dergipark.org.tr/tr/download/article-file/271125
Daelin Proudmoore
Daelin Proudmoore Aylar önce
Nietzche senin gibi kulaklara göre bir ağız değil. Biraz hadsizlik bu... kadınlara yaranmanın para kazanmanın başka yolları var. Ama elbette istediğin yolu seçebilirsin. Sonuçta sen bir yutıbırsın yutubur her şeye muktedir insandır.
Emre Çeler
Emre Çeler Aylar önce
Gelmemiştir. Daha çok ihtiyaç vardır. Testesteron her işi daha iyi yapmayı sağlar.
Kivi Makeup
Kivi Makeup Aylar önce
çok bilgi verici bir video olmuş,teşekkür ederiz
Ali Riza Arican
Ali Riza Arican Aylar önce
Şiir yazmamış şairlerden birisi Kafka ise (Oruç Aruoba demişti bunu Boğaziçi'ndeki bir söyleşide.) diğeri Nietzsche'dir.
Beyza Sert
Beyza Sert Aylar önce
podcast yapsanız daha hoşş
Emir Özcan Cebiroğlu
Emir Özcan Cebiroğlu Aylar önce
Beyler bana tarih kitabı önerirmisiniz ama çok ağır olmasın
Sabri altuntaş
Sabri altuntaş Aylar önce
Gecenin üçüdür en uygun zaman, bahse girerim Düşünün: Sabah çok yakın oysa ışıltı yok ortalıkta Nerdeyse gece bitmiş ama sürmekte karanlık Henüz uyanmış bazıları henüz uyumamış bazıları Bazıları uyanmış uykusuna doymadan Bazıları uykusuna varmadan doymuş Görüyorsunuz ilm-i hilaf-ü cedel düzeniyle hayat Nasıl da sürüklüyor kendini Ve ben bunu kanıtlayabiliyorum şu şair halimle Böylece size ey saygıdeğer erbab-ı cumhuriyet Akıllı ve yetenekli olduğumu kanıtlamış oluyorum Sizler de, bu derin bilgeliği kavrayarak Kendi değerinizi ortaya koymuş oluyorsunuz. İsmet Özel trpost.info/list/video/eJWbiIBmsZjIm4g.html *** trpost.info/list/video/d6eIlYOWk5asa2M.html
Deniz Yener
Deniz Yener Aylar önce
"kadınlara mı gidiyorsun kırbacını unutma" bu laf kadınların yıllarca acı çekmeye alışık olduklarından acı çekmenin onların bir tür anlayacağı dil olduğunu anlatmak için söylenmiş bir laftır. üstelik bu lafı böyle buyurdu zerdüştte yine yaşlı bir kadının ağzından söyletir nietzsche, kadınlardan nefret etmesiyle ilgili değildir, nietzsche kızkardeşinin onca hainliğine rağmen kadın düşmanı değildir, bir çok aforizmasında kadınları erkeklerden daha üstün gördüğünü belirtir. hatta bir kitabında (yanlış hatırlamıyorsam iyinin ve kötünün ötesinde) evrenin dişi olduğundan bahseder. zaman kısıtlı olduğu için direkt tanrı öldü diyerek sonra da "insanca pek insanca" kitabını yazdırmışsınız daha öncesinde dilbilim üzerine yaptığı doktoralar ve yunan felsefesini incelediği dönem nietzsche'nin sonradan filozof olmasında büyük önem taşır. Lou salome psikiyatr değildir felsefe okumuş güzel bir rus kadındır ve dönemine göre çok ileri görüşlüdür, evliliğe karşıdır nietzsche'nin evlilik teklifini bu yüzden reddetmiştir daha sonra bu aşk hikayesi bir romana konu olur "nietzshe ağladığında" kitabı çıkar. bu kitapta olaylar biraz değiştirilmiştir salome nietzschenin delirdiğini düşünerek freud'un da hocası olan bir psikologdan yardım ister. bukowskiye de kadın konusunda budala diyemezsiniz, bukowskinin "kadınlar" kitabını okuyun. schopenhauer hayranlığı nietzsche'de kısa süre sonra bitti gitti. olay şu ki biz kadınları güçlü ve çekip çeviren görmek istiyoruz ama onlar yapı olarak yardımcı olmaya daha uyumlular. nietzsche evrenin yapısı ve tinselliğini çözmek üzere yola çıkmış bir adam, iki tane fahişeyle cinsel hayatı kötü gitti diye veya bir aşkına karşılık gelmedi diye kadınları aşağılamaya girişecek biri değil. daha çok nietzsche'yi tanıyan biri bunu bilir. bu eskiden beri böyledir kadınları överseniz kadınlar sizinle birlikte olur, onlar gerçeğe değil yalana inanmak isterler. neden kadın filozof yok? çünkü kadınlar gerçekleri görmek duymak bilmek istemiyorlar, buna ihtiyaçları bile yok. bu bir aşağılama değil onların yapısının bizden farkını ortaya koymaktır. üstinsan ve nihlizm konusunda size katılıyorum. nietzsche nihilist değil insanları nihilizm çukurundan çıkaracak yolu gösteren adamdır.
Xurbet Demir
Xurbet Demir 12 gün önce
Çok güzel açıklamışsınız katılıyorum aynen zaten Nietzche ağladığında kitabını okuduktan sonra Nietzche ‘in kadınlar konusunda ne yaşadıklarını daha iyi görüyoruz
451
451 Aylar önce
Çok ütopiksin kardeşim. Biraz ilerlemen lazım.
süleyman köksal
süleyman köksal Aylar önce
bu bölümü seviyorum özellikle bitişleri ve arkasındaki ilginç müzikleri
İZMİR MAN İN İSTANBUL
İZMİR MAN İN İSTANBUL 2 aylar önce
müthiş bölüm
Betül Tam
Betül Tam 2 aylar önce
👏👏👏
Sheriff
Sheriff 2 aylar önce
Kahve?
gizli kullanıcı
gizli kullanıcı 2 aylar önce
Nietzsche cahillere ahmaklara hala ölü. Dolayısıyla sizin o kafanızla yorum yapmanız bana çok saçma geliyor gidin tiktok falan izleyin!
Kresent
Kresent 2 aylar önce
Ya gecin şunlari dostum geçin..bu arayislariniz yanlis yolda gitmenizden dolayi yanlis seyleri bulmakla sonlanir..dogru arayis icin once kendini yani insani tanimaya calisacaksin..bunu anlamak icin buyuk dusunurlere ugramak elbette gerekli ancak siz bunu yolun kendisi saniyorsunuz..oysa bu dogru yolun kucuk bir parcasidir..dahasi da sudur ki kendini tanimak insani tanimak aslinda hic de o kadar kompleks degil..fitrat denen bir sey var..demek akalin ya da hulya avsardan nefret ederim..zeka seviyelerinden de supheliyim..ama verdiginiz ornekler zekayi kulturu ya da niteligi en ufak miktarda dahi ilgilendirmiyor..cunku yansittiklari o ic dunyalari, en kulturlu en zeki insanlarda da (cogunlukla) varolan bir gercegi gosteriyor..evet kadin erkegin guclu olmasindan mutlu oluyor ve bu butun dunyada gecerlidir..ulke medeniyet vs farketmez..o yuzden hollywood un filmlerinde de seksi erkek kasli vs erkektir..peki bu normal degil mi? Cunku yaradilis erkegi bedenen net bir sekilde guclu yapmis..demet akalin veya hulya avsar ornekleri ise bu yaradilisin ic guduye ya da bilince ya da bilinc altina ya da ruha neye derseniz deyin ona yansimasindan ibaret degil mi? Kadin ise guzelliktir mesela..kadin cekiciligin temsilcisidir..simdi burda yanlis ikilemlerden biri ise sudur; "erkek guclu dediysek asla kadin guclu olamaz ya da erkek asla guzel olamaz esamesi okunmaz" hayir arkadasim o is oyle degil..bu tamamen özdeşim konusudur..her ozelligi hepimiz tasiyoruzdur ama bir konu da bir cinsiyetin cok daha guclu pozisyonu varken baska bir konuda obur cinsiyetin..ornegin bmw de araba mercedes de..ikisi de buyuk ortak noktalar tasiyor..ama konfor dediginde mercedes sportiflik veya performans dediginde bmw akla gelir..cunku boyle uretilmislerdir..bu durumu felsefi sorgulamalarla buyuk uzun edebi arayislarla "cool" muhabbetlerle vs vs degistiremezsin...uretici farkli sekilde uretene kadar istedigin kadar sorgula..bmw nin ureticisi bundan sonra konfor odakli olacam diyene kadar durum boyle gidecek...peki insanin ureticisi? Ben inancli biri olarak kiyete kadar bu uretim modelinin baki kalacagindan emin olarak bu degisim arayislarini, kirbaci azcik da su ellere verelim gibi dusunceleri sadece bosa gecirdiginiz zamanlar olarak goruyorum..
Just Hmm
Just Hmm 2 aylar önce
Bir videoyu da şu kediciğe ayırın easter egg gibi her videonun biryerlerinden çıkıyor. Olmaz Öyle Kedi! Hiç miyavlamıyor.
Ayse Ayanoglu
Ayse Ayanoglu 2 aylar önce
Bel sogukluguna frengi denilmez
Ömer Küçükaslan
Ömer Küçükaslan 2 aylar önce
Bu adam neden hep hüzünlü
Özgür Taş
Özgür Taş 2 aylar önce
Demokrasiye bile kademeli geçiliyor abi. kırbacı alsalar kırbaçla vurmazlar
Ceren Çelik
Ceren Çelik 2 aylar önce
aytuğ abi napıyon ya gece gece nietzsche için ağlattın bizi, filmi de izliyorum hemen kahvemi isterim ama :)
Esma Dalğa
Esma Dalğa 2 aylar önce
TRpostda izlenmeye değer bir içerik olduğunu düşünmüyorken Twitterda hayko bağdat sayesinde denk geldiğim ve içinden çıkamadığım harika bir kanal keşke bu platformdaki bütün içerikler bu kadar yararlı samimi ve kaliteli olsa artık heyecanla bekliyorum yeni bölümleri😊🍀
ineffablenazli ineffable
ineffablenazli ineffable 2 aylar önce
Acı duyabiliyorsan canlısın, başka bir canlının acısını hissedebiliyorsan insansın.
NORapstar #Rap #Hiphop #baby
NORapstar #Rap #Hiphop #baby 2 aylar önce
Wowwwwwww wowwwwwww wowwwwwww wowwwwwww wowwwwwww 😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎😎
Gözde Genç
Gözde Genç 2 aylar önce
Yanlış analiz etmişsin!!!
Gözde Genç
Gözde Genç 2 aylar önce
Kirbacin anlamı o değil tatlım,büyüyünce anlarsın.
Gözde Genç
Gözde Genç 2 aylar önce
Abi 1.75 hizlandirarak izledim.Hadi da kasma da hızlı konuş 😡
Şükür Şükür
Şükür Şükür 2 aylar önce
Bineceksin, ilk istasyonda ineceksin. İşte bütün mesele bu
İrem Kılıç
İrem Kılıç 2 aylar önce
Ataerkil düzen kadınlardan sahip olduğu hakları alırken erkeklere de sahip olmadığı sorumlulukları yükleyen hileli bir terazi çünkü.
Ayçelen Demirci
Ayçelen Demirci 2 aylar önce
''Ne var ki, zavallı küçük çocuk kendinde değildir artık.Çığlıklar atarak kalabalığın arasından yol açıyor kendine, atın yanına varıyor, kanlar içinde ölü yüzünü kucaklıyor, öpüyor...gözlerini, dudaklarını öpüyor.. Sonra birden ayağa fırlıyor, çılgın bir öfkeyle küçücük yumruklarını sıkıp Mikolka'nın üzerine saldırıyor.''
dolu kolonyayı ters tut
dolu kolonyayı ters tut 2 aylar önce
Okuduğum yazarların normal insan olmaması , sonunda ölmesi beni bı tık korkutuyor
Selma
Selma 2 aylar önce
Bu hikayeyi hep boluk pörçük duymuştum, simdi yeniden burda dinledigime ne kadar sevindim, o sahneyi gozumun önüne getirdiğimde hep aglamakli oluyorum, demek ki Nietzsche kim bilir ne kadar acı cekiyordu ki kendini o atla ozdeslestirdi, biri fiziksel acı cekerken digeri ruhsal acı cekiyordu, halbuki simdi ki arastirmalar iki acı türünün de beyinde ayni bölgeyi aktif hale getirdigini söylüyor. O etkileşim beyinde ki nöronları nasil etkiledi kim bilir, filmi bugün izleyeceğim umarim Aytuğ okuyorsundur, kahveyle beraber bir imzani alirim 🤗
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 3 aylar önce
Mutluluk zorluktan sonra gelen bir ödül hediye armağandır dediniz diymi.İşte tamda bu Tanrı düşmanları diyor ya niye ölüm var kötülük var eee cennet bedava değil armut piş ağzıma düş yok.Tüm bu zorlukları hayat sınavını geçersek cennet yani huzur ve mutluluk var neden kötülük var diyenlere kötülük olmasa iyilik diye bir erdemde olmazdı.Bunlarin herkes farkında fakat işimize gelmiyor kibir ve inat ve haset bizi gerçekten uzaklaştırıyor.Belkide Tanrının gücünü kıskanıyoruz.O 'nu kabul ettiğimizde kendimizin ne kadar aciz ve zavallı oluşumuz bizi kahrediyor da ondan.
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 3 aylar önce
Yahu bu din adamları neden yobazdır?Dinden nefret ettiren hep din adamları.Dine en büyük kötülüğü din adamları yapıyor maalesef.Allaha Ve kitaplarına en büyük kötülüğü onlar yaptı.Halbuki mealleri okudum zorluk yok kolaylık var tam bir reçete görene
Hicret Mutlu
Hicret Mutlu 3 aylar önce
Nietzsche'nin bu at ile olan anısı Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabındaki Raskolnikov karakterinin çocukken yaşadığı bir anı olarak rüyasında görmesini anlatıyor. Nietzsche'den mi etkilendi acaba
Ali Ilhan
Ali Ilhan 3 aylar önce
Nietzsche hakkında konuşulurken,kutsallık ve idealizme karşı savaşı,bengi donus,gibi konular varken hala kırbaç ve nazilerden öteye gidemiyoruz.ayrıca schopenhauer ve nietzsche nin kadinlar konusunda bastan budala olarak etiketlenmesini de anlamiyorum.emma goldman a romantik iliskililerinde basariz,erkek düşmani mı diyecegiz simdi.popüler,magazinsel bir nietzsche videosu olmuş.mesela torino atindaki mesele salome dan cok aklin beden uzerindeki zulmüdür "Yanılgı (ülküye inanç) körlük değil korkaklıktır..."
Dila dila
Dila dila 3 aylar önce
Engin bir adamsınız keşke şu storytel detayı olmasaydı. İnsanı giderek daha çok daha çok edilgen hale getiren teknolojinin bazı çukurlarina düşmeden kenardan kenardan yürümeye çalışsak bizim için daha faydalı olacaktır.
melike kaplan
melike kaplan 3 aylar önce
Notlar alıyorum, bilmediğim onca şey, okumam gereken daha birkaç kitap not alıyorum ama siz konuşurken zaman geçmiyor. Anlayamıyorum daha entelektüel, daha derin, esrarengiz bir hal almak için mi bayık bayık, yavaş ve kasıntı konuşuyorsunuz vallahi güzel bilgiler olmasa hiç katlanabileceğim bir bölüm değil.
Yek Adam
Yek Adam 3 aylar önce
Böyle boktan bir bakış olur mu ya ? Ergen,budala,saçmalama nedir ? Yazara saygısı olmayan soytarıları çıkartmayın bizim karşımıza. Tipe bak çay demle. Allah bilir edebiyat mezunu falandır birde.
ajda eurolineqsc
ajda eurolineqsc 3 aylar önce
Hulya Afshar ne alakaydi?
Sencer Karaaslan
Sencer Karaaslan 3 aylar önce
Adam gittikçe rus yazarlara benzemeye başladı
Aleyna Dursun
Aleyna Dursun 3 aylar önce
The turin horse anlamsızca gözüküyor olsa da izlediğim için çok memnun kaldığım bir film oldu teşekkürler Aytuğ Akdoğan veee kahveler gelsinnn💜
Lena More
Lena More 3 aylar önce
Siir okumak kolay is degil, hele artistlik yapmak hic degil!
Zühal Öztürk
Zühal Öztürk 3 aylar önce
Yargıçların din adamlarından oluşması bizdeki kadılar gibi.. Etrafı teyze kızkardeş anne anneanne ile dolu evde tek erkek olarak büyüyen erkek çocukları için hayat zor.... Aynı durum çok erkek arasında büyümüş kız çocukları için de geçerli....O fotoğraflardan çıkarılan erkeklerin arkasındaki kadınları gorebilsek keşke...
soner pacala
soner pacala 3 aylar önce
kendinle övünmek için yer arıyorsun ama izlenme oranın flu tv le de orantılı
mehmet korkmaz
mehmet korkmaz 3 aylar önce
Alkol aldığım da aklıma sen geliyorsun aytuğ ! Normal de karıya kıza yürümem gerekiyor du ! Alkolü bırakmalimıyim ?
Zühal Öztürk
Zühal Öztürk 3 aylar önce
Ata yapılan işkenceyi seyredenler insan olamaz..İnsan olsalar atını kirbaclayanı döverlerdi...
Zühal Öztürk
Zühal Öztürk 3 aylar önce
Ne kadar ünlü adam varsa papaz çocuğu.. Ne kadar ünlü üniversite varsa başlangıcı papaz okulu.. Oxford, Harward... Nietzsche, bethowen, Tesla, mendel, Darwin...vb....Bizde neden değil???
x x
x x 3 aylar önce
Flu TV yi ne zaman keşfettim hatırlamıyorum ama umarım geç kesfetmemişimdir.
Emre O.
Emre O. 3 aylar önce
Torino atını 4-5 yıl önce sıkılmadan sonuna kadar izlemiştim. soguk sürekli anlamaya calıstığım , şarap eşliğinde izlediğim sessiz bir filmdi. ama etkilenmiştim. izleyen kimseyi de duymamıştım ilk sizden duydum
Zehra Karadeniz
Zehra Karadeniz 3 aylar önce
-İnsanca pek insanca -Böyle buyurdu Zerdüş -Ecce Homo -Turin House -Trajedinin felsefesi
ferit
ferit 3 aylar önce
Nietzsche yi bu kadar kötü anlayan(anlamayan) anlatan birini daha görmedim, kendi arkadaşından oğuzhandan örnek verseydin sayın aytuğ (demet le hülyadan örnek vereceğine)
Mediha Şahin
Mediha Şahin 3 aylar önce
Düşün meden mutlu ve zengin bir şekilde ölmektense beş parasız kimsesiz mutsuz ama düşünerek merak edip cevap arayarak ölmek daha zevkli gelir bana
ashes
ashes 3 aylar önce
adam manitaya mesajı çakmış işte: "biraz da sen kırbaçla!!" Nietszche uzaklardan bağırır: "Kırbaç zaten onun elinde budala!"
Edus
Edus 3 aylar önce
Baştaki sözü sanki Nietzsche değil de Dostoyevski söylemiş gibi fhjdksknd
Söylemesem Daha İyi
Söylemesem Daha İyi 3 aylar önce
Al hepsi senin olsun
Akif
Akif 3 aylar önce
Bu çocuk çok romantik.
Literature
Literature 3 aylar önce
hocam şu "tanrı öldü" sözünüzü yorumlayışınıza üzüldüm :) kilisenin tanrısını çok önceden fansız devrimiz zamanında her türlü öldürdüydüler. filozoflar siyasetçiler sıradan kişiler öldürdüydü. Nietzsche'nin "tanrı öldü" derken aslında insanların artık inandıkları herşeyin inanılır olmaktan çıktığı gibi bir şeyi dile geetirdi diye düşünüyorum. ki mesela bunların içinde aklın kendisi ve aydınlanma düşüncesinin kendisi var ki burada zaten bu tanrı öldü sözü nihilizme bağlanıyor. nihilizm ise sadece dini anlamda değil her türlü değerin gözden düşmesi anlamına geliyor. demek ki bi nietzsche videosu yapmak gerekiyor. yine de çabalarınız güzel. çalışmalarınızın devamını bekliyoruz. zaten gelcek ben demesem de :)) sağlıcakla kalın.
Ali Can Demirel
Ali Can Demirel 3 aylar önce
Bilim ve Felsefe kısmını bekliyordum,artık bu adamı da bekleyeceğiz :)
Emre Demir
Emre Demir 3 aylar önce
Nuri Bilge Ceylan filmlerinin tadında videoların var. Bu tarz içerik üreten yerli yabancı önerilerini var mı?
M Oz
M Oz 3 aylar önce
Harika program vede konular umarım bu şekilde devam eder.
Bilge Nur
Bilge Nur 3 aylar önce
Kiliselerdeki dogmatik düşünceler gerçekten de akılalmaz boyutlarda... kim bilir daha Hypatia gibi kimi güzel insanların canına kıydılar
Fatih Coskun DENIZ
Fatih Coskun DENIZ 3 aylar önce
Harika bir bölüm olmuş. Edebiyat takipçisi elit bir kitle oluşturmuş burda. Popüler olamıyorsa da bölümler beğenilerek izleniyorsunuz. Değeriniz bilinecek, artacak izleyicileriniz. Londra'da yaşayan Ziyar Meral'in bir kitabı var Nietzche ve Dostoyevski hakkında. Başlığı: Budala - Nietzsche ve Dostoyevski Karşı Karşıya-Ziya Meral
Seher KURT
Seher KURT 3 aylar önce
Nietzsche aci ceken ata sarildi diye deli saniliyor. 🤷🏻‍♀️ asil deli ata aci cektiren degil midir?
the green
the green 3 aylar önce
Sırf video ekranında Hülya Avşar olduğu için izlememiştim daha doğrusu şimdi olduğu gibi geç izledim ama güzel bölümdü. Buna rağmen bölümlerin kısalığından bahsedenlere içtenlikle katılıyorum. En azından şimdiki süreç için bir beş dakika daha ekleseniz daha güzel olur. Başarılarınızın sürekliliğini diliyorum.
samet demir
samet demir 3 aylar önce
kadınlara yalakalık videosu izledim yorumu beğenin çünkü yalnız değilim bence. bu arada yaptığın iş çok değerli seni de seviyorum. ayran göt ilişkisi değil sadece hep diyorsun ya nietzsche burda ne demek istemiş diye harbiden günümüz fenimizminden bağımsız bir daha düşün derim. sana bir şey söyleyim mi kadınlar hakkında aristo nietzsche vb. adamlarla aynı şeyleri düşündüğüne yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Hatta kanıtlar mışım şimdi aklıma geldi kadın konusunda ezik bir adam ne demek. şu demek kadın avlanması gereken bir avdır. yüzünden okuyabiliyorum kadınlar konusunda aslını inkar ediyorsun yapma
Fırat M
Fırat M 3 aylar önce
Torino At’ı şahane bir dinginliğe ve görselliğe sahip güzel bir film, Bela Tarr ustalığı sayesinde. Daha önce izlemiş olmak kahveyi kazandırıyor mu Aytuğ?
Furkan Tan
Furkan Tan 3 aylar önce
Bu adam hem kibar konuşuyor hem de sempatik. Çok garip, normalde kibar konuşanlardan çok gıcık kaparım
Hacer Gencer
Hacer Gencer 3 aylar önce
Yakısıklısınız very handsome😊
ayden enden
ayden enden 3 aylar önce
Sizin gibilere ceza verilmesi lazim kimden bahsettiginizi bilin önce Utandim resmen iyiki sadece türküye izliyor Yoksa mahkemelik olurdunuz
ayden enden
ayden enden 3 aylar önce
Insanlar in en büyük hatasi bu kendileri araštirip okumazlar duyduklarina inanarak yanliš bilgileri yayarlar.
ayden enden
ayden enden 3 aylar önce
Mrb Isvicre de yašiyorum Okul Verifungs yazimda Nietzsche yi ve Nihilistmus u yazdim Ve Zürich ünüverstesinden bir Professor le Interwiew yaptim Verdiginiz bilgiler hic dogru deil cok üzüldüm Nietzsche yi bu šekilde karalamaniza resmen sapik yerine koymussunuz. Dünyaca ünlü Prof. Ler saygi duyup anlamaya cališirken ... egitiminiz ne merak ettim Felsefeyi anlayan biri Zaten bu šekilde karalama yapmaz ve söyledikleriniz hic dogru bilgiler deil...
Bahadır Çiftlikli
Bahadır Çiftlikli 3 aylar önce
“Nietzsche çok düşündüğü için aklını yitirdi. Ben düşünmem ve bu yüzden de delirmem” diyen Nijinsky’nin yaşamı bir tımarhanede sona erdi.
Yağmur Cihan
Yağmur Cihan 3 aylar önce
👏👏👏👏👏
Beyzanur Koçer
Beyzanur Koçer 3 aylar önce
onedio.com/h/945727 Önceki birkaç videoyu izleyip bu yazıyı okuyunca , farklı bakış açıları katabilir 👋🏻
Yasak Elma 106. Bölüm 2. Fragmanı
0:31
Yasak Elma
görünümler 1,5 Mn
CELLAT36 HAKKINDA TÜM GERÇEKLER!
16:13
Burak Güngör
görünümler 1,7 Mn
Nietzsche Üst İnsanı Nasıl Tarif Ediyor ? ( sesli kitap )
20:21
Denizin Ötesindeki Sesler
görünümler 66 B
Yasak Elma 106. Bölüm 2. Fragmanı
0:31
Yasak Elma
görünümler 1,5 Mn
CELLAT36 HAKKINDA TÜM GERÇEKLER!
16:13
Burak Güngör
görünümler 1,7 Mn
ESKİ DOSTTAN DÜŞMAN OLUR MU?
11:22
Yusuf Kayaalp
görünümler 291 B
Derin'i biz öldürdük - Sadakatsiz 25. Bölüm
5:48
Bir Zamanlar Kıbrıs 2. Bölüm
2:1:19
Bir Zamanlar Kıbrıs
görünümler 557 B
Kuruluş Osman 54. Bölüm Fragmanı
0:51
Kuruluş Osman
görünümler 1,5 Mn
İlker, Ela'yı Öptü - Masumiyet 7. Bölüm
3:54
Sibel Can & Ata Demirer - Şaka Yaptım
4:20
Poll Production
görünümler 731 B