Kediler Neden Konuşmaz? - Olmaz Öyle Saçma Felsefe B05

  görünümler 186,877

Flu TV

9 aylar önce

#KedilerNedenKonuşmaz #OlmazÖyleSaçmaFelsefe #ÖmerAygün
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: felsefe.flutv.online
Bu haftaki konumuz DİL!
Akademisyen Ömer Aygün ile İlker Canikligil dili, yabancı dilleri, arılardaki iletişimi, kedilerin kendine ait lisanını konuşuyor.
Kediler konuşsa ilk ne der? Arılar kendi aralarında nasıl anlaşıyorlar? Dil devriminin başarısı neydi? Atatürk Türkçe'ye hangi kelimeleri kazandırdı? İnsanları diğer canlılardan ayıran dilsel özellik ne? Sessizliği ve dinlemeyi neden bir türlü beceremiyoruz?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Değinilen eserlerden bazıları:
• Aristoteles, “Hayvan Araştırmaları”, VIII, 40, 624b6-8.
• [Mustafa Kemal Atatürk], “Geometri”, 3. baskı, TDK, Ankara, 1981.
• Emile Benveniste, “Genel Dilbilim Sorunları”, çeviren Erdim Öztokat, YKY, Istanbul, 1995.
• Michael C. Corballis, “From Hand to Mouth: the Origins of Language”, Princeton Üniversitesi Yayınları, 2002.
• Gilles Deleuze ve Félix Guattari, “Mille plateaux”, Minuit, Paris 1980.
• Karl von Frisch, “The Dance Language and Orientation of Bees”, çev. Leigh Chadwick, Harvard Üniversitesi Yayınları, Cambridge, 1993.
• Maurice Merleau-Ponty, “Algılanan Dünya”, çeviren Ömer Aygün, 6. baskı, Metis Yayınları, İstanbul, 2005.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ek okuma önerileri:
• J. B. S. Haldane, “Aristotle’s Account of Bees ‘Dances’”, The Journal of Hellenic Studies, 75. cilt (1955), 24-25. sayfalar.
• Robbins Burling, “The Talking Ape”, Oxford Üniversitesi Yayınları, Oxford, 2002.
• Rudolf Botha ve Martin Everaert (yayına hazırlayanlar), “The Evolutionary Emergence of Language: Evidence and Inference”, Oxford Üniversitesi Yayınları, Oxford, 2013.
• James L. Gould ve Carol Grant Gould, “Hayvan Zihni”, çeviren Deniz Yurtören, Dördüncü baskı, Tübitak Yayınları, Ankara, 2001.
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online .
#ÖmerAygün

YORUMLAR
Flu TV
Flu TV 9 aylar önce
Değinilen eserlerden bazıları: • Aristoteles, “Hayvan Araştırmaları”, VIII, 40, 624b6-8. • [Mustafa Kemal Atatürk], “Geometri”, 3. baskı, TDK, Ankara, 1981. • Emile Benveniste, “Genel Dilbilim Sorunları”, çeviren Erdim Öztokat, YKY, Istanbul, 1995. • Michael C. Corballis, “From Hand to Mouth: the Origins of Language”, Princeton Üniversitesi Yayınları, 2002. • Gilles Deleuze ve Félix Guattari, “Mille plateaux”, Minuit, Paris 1980. • Karl von Frisch, “The Dance Language and Orientation of Bees”, çev. Leigh Chadwick, Harvard Üniversitesi Yayınları, Cambridge, 1993. • Maurice Merleau-Ponty, “Algılanan Dünya”, çeviren Ömer Aygün, 6. baskı, Metis Yayınları, İstanbul, 2005. Ek okuma önerileri: • J. B. S. Haldane, “Aristotle’s Account of Bees ‘Dances’”, The Journal of Hellenic Studies, 75. cilt (1955), 24-25. sayfalar. • Robbins Burling, “The Talking Ape”, Oxford Üniversitesi Yayınları, Oxford, 2002. • Rudolf Botha ve Martin Everaert (yayına hazırlayanlar), “The Evolutionary Emergence of Language: Evidence and Inference”, Oxford Üniversitesi Yayınları, Oxford, 2013. • James L. Gould ve Carol Grant Gould, “Hayvan Zihni”, çeviren Deniz Yurtören, Dördüncü baskı, Tübitak Yayınları, Ankara, 2001.
KEREM YUSUF DAL
KEREM YUSUF DAL 2 aylar önce
Birşey sorabilir miyim ben kedimle aynï odada yatıyorum kedimin yatağıda yanımda ama kedim gece ben uyuduktan sonra 3 gibi sûrekli gelip benim kafama cıkıyor ne yapabilirim?
Furkan köroğlu
Furkan köroğlu 8 aylar önce
Hocam, ilk beş dakika içerisinde değinildiğini zannettiğim Thomas D. Seeley'nin Honeybee Democracy'sini de ekleyelim lütfen. Saygılarımla
Bora Yiğit Şentürk
Bora Yiğit Şentürk 9 aylar önce
@Alphan Kıray özellikle dil konusunda çok önemli bir filozof
〰 öZnur
〰 öZnur 9 aylar önce
@Alphan Kıray teşekkür ederim
Alphan Kıray
Alphan Kıray 9 aylar önce
Değinilmeyen filozoflardan biri Ludwig Wittgenstein
Akın Arslan
Akın Arslan 7 gün önce
Sizi geç tanımış bir insan olarak, sizin yaptığınız işe dijital üniversite gözü ile bakmaktayım. Bunun için size ve ekibinize çok teşekkür ederim.
Barış Sipahioğlu
Barış Sipahioğlu 10 gün önce
"Potansiyel" konusu bu konulara cevap olabilir mi? Bir bebek potansiyel olarak konuşacak veya düşünecek neticesinde. Bu onda olan bir potansiyel. Tırtılda da kelebek olma potansiyeli var mesela. Bizde de insan olma potansiyeli vardı. Aklımda deli sorular :)
Barış Sipahioğlu
Barış Sipahioğlu 10 gün önce
4:20 Asaf Halet çelebi geldi aklıma. "Om Mani Padme Hum"
Muhammet Doğan
Muhammet Doğan 10 gün önce
Harika bir program. Ellerinize sağlık
Stormtrooper
Stormtrooper 19 gün önce
Eeyyyyy flu tv. Aynen devam. Guzel isler yapiyorsunuz
Yavuz Tümer
Yavuz Tümer Aylar önce
Sakalı kesmek Serj Tankian'a yakışmamış.
berke kılıç
berke kılıç Aylar önce
15.dk. Bazı örneklerde görülen "öğe" gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu'na göre kelimenin doğru yazımı "öge"dir. ÖGE SÖZCÜĞÜNÜN ANLAMI NEDİR? - Bir bütünü oluşturan, bütünden ayrıştırıldığında da kendi başına anlam taşıyan parça, unsur.
Ata ŞİŞLİOĞLU
Ata ŞİŞLİOĞLU Aylar önce
KRALİÇE İŞÇİ ARILARI EŞEYSİZ ÜREYEREK ÜRETİR. İŞÇİLERİN KROMOZOMLARI YARIMDIR. YANİ KRALİÇENİN UZANTILARI GİBİ KENDİ GENLERİNDEN ÜRETTİĞİ CANLILAR. TEK BİR BEDEN GİBİ DAVRANMALARI DA BU YÜZDEN. PARDON CAPS LOCK AÇIK KALMIŞ YENİDEN YAZAMAM İYİ GÜNLER.
İlhan Neğiş
İlhan Neğiş Aylar önce
Boards of Canada? aaaaaaw yis
Semih Saymalı
Semih Saymalı Aylar önce
dilbilime giriş gibi olmuş, şahane.
Erhan Tarakci
Erhan Tarakci Aylar önce
bu videoya kadar flu tv nin isminin neden flu tv olduğunu hiç sorgulamamıştım.
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
Yine güzel bir noktaya değindiniz saygıdeğer hocam. "İnsanın, geçmişte yaşanmadığı halde öyle olsaydı ne gerçekleşeceği (veya gerçekleşmeyeceği) üzerine" kuramlar üretebilen bir canlı olması ve pişmanlık konusu. Lütfen videoyu izleyen diğer kişiler de beni yanlış anlamasın, yorum yaparken konuyu kişileştiriyormuşum gibi görünse de ben bir deneyimimi veya bakış açımı ortaya koyuyorum, isteyen alıp değerlendirir istemeyen aldırmaz. Sadede geleyim. Hayatta edindiğim birkaç destur (motto)'dan biri de "Yaptığın hiç bir şeyden pişman olma ve pişman olacağın şeyi de yapma" Ben geçmişte yaptığım ve sonradan yanlış olduğunu anladığım tavırlar, sözlerim için asla pişmanlık duymam çünkü onu yaptığım sırada bana en doğrusu oymuş gibi geldiği için yapmışımdır (ya da yapmamışımdır yani eyleme geçmemişimdir). Buraya kadar tamam herhalde, asıl vurgulamak istediğimse, bazı insanların (yakın çevremde iki örnek var, biri annem, diğeri bir kız arkadaş), geçmişte yapmadığım bir şey üzerine, yapsaydım neler olacağiyla ilgili bana olumlu senaryolar üretip beni suçlayacak kadar ileri gitmelerine katlanamıyorum. Yahu, olmuş (veya olmamış) bitmiş yani geçmişte kalmış işte; biz de geçmişe geri dönemeyeceğimize göre bu neyin muhasebesidir? Ondan bir ders çıkarın ve bugün veya gelecekte olası benzer durumlar için kulağınızın bir kenarında bir küpe olarak saklayacağiniz yerde hala neyin iddiasindasiniz? Ben bunu gerçeklikten kopma olarak, bir tür saplantı olarak görüyorum. Siz ne dersiniz?
Okan AKIN
Okan AKIN Aylar önce
17:49 cevap 224 hocam
Ayşegül Yiğit
Ayşegül Yiğit Aylar önce
Kim demiş konuşmaz diye? Miyavlama eylemini kendi arasında yapmıyor, sadece bize (insana) yapıyor. Her miyavlamanın anlamı da farklı ve zamanla bunlara alışıyor, ne dediklerini biliyorsunuz. Beden dili de kullanıyorlar.
s. yıldırım
s. yıldırım Aylar önce
Herhangi bir dilin (fransızca ingilizce rusça vs) okullarda öğretilmesiyle ilgili 'sakıncalı' veya değil sıfatının kullanılmasi bile düşünülmezken, mevzu arapça olunca altını çizerek sadece dilimizdeki kelimelerin kökeninin anlaşılabileceği kadar 'arapça öğretiminin sakıncası yok ifadesinin kullanılması... Kelimeler söyledikleriniz kadar söylemediklerinizinde anlatır...
Yıldız Y
Yıldız Y Aylar önce
Eğlenerek öğreniyoruz.
Kerem Kekeç
Kerem Kekeç Aylar önce
Arılar belgeselinde bu hayvanların mucizelerine tanık oluyoruz. Doğa mükemmel bir düzen
Elif çağin
Elif çağin Aylar önce
Ömer hocanın fikrine katılıyorum 👌
Rana Ebrar Yaşar
Rana Ebrar Yaşar Aylar önce
Harika.
dudarstmein
dudarstmein 2 aylar önce
boards of canada :)
Kursad Atalay
Kursad Atalay 2 aylar önce
Bu kadar güzel konuları sıkıcı olmayacak şekilde kurgulayarak harika işler yapıyorsunuz. Tebrik ederim, umarım çok daha başarılı olursunuz.
Sabih Erdemanar
Sabih Erdemanar 2 aylar önce
beyin patlamasi yasadim, sessizlik konusunu ozellikle dusunucegim
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
Siz düşünmeden önce bir noktayı vurgulamak isterim. Müziği de gurultuden ayıran en önemli özelliği, melodik olmasinin yanında bir uyumu olmasıdır yani sesin (notaların) varlığı ve sesin olmadığı anların. Bir olmadan diğeri anlamsız kalır. Konuşmak veya dil sadece bir araç, onu yerinde kullandığınız zaman anlamlı olur. Çünkü yersiz susuş çoğu kültürde 'suçluluk' olarak algılanır veya karşıdakini kaale almamak olarak.
Abdullah Haznedar
Abdullah Haznedar 2 aylar önce
Kulaklarım Oktay Sinanoğlundan ne zaman bahsedecekler acaba diye diye bir hal oldu beklerdim açıkçası :)
Murat Çiftçi
Murat Çiftçi 2 aylar önce
Ömer hoca ne kadar tatlı konuşuyor. Ne söylediğine bile bakmaksızın saatlerce dinleyebilirsin.
Literature
Literature 2 aylar önce
evet ya ilginç yani şu ilkerin :))) herkese het höt diyen biri gibi sanki bi lanse edilişninden sonra konuk olan kişilerin tatlılığına bakıyorum. demek ilkere de bok atmışlar ya da belki ilker (benden büyüksünüz ama ilker abi mi deseydim acaba :)) ya da "ilker bey"; bence sıkıntı yok gibi "ilker" dememde,) sadece şımarık davrandığından bazıları onu aksi biri gibi algılıyordur. Çok yaşa İlker Canikligil, hakikaten tadına doyum olmaz şeyler dinliyoruz sayende ve konukların sayesinde. şımarık derken de olumsuz bir şeyi anlama Lütfen İlker bey, kastım daha çok "kendi benliğinin zenginliğinden sarhoş olmak" gibi bişiyi diyorum dicem de sanki biraz yağ çekmiş gibi oldum :))))(
AYKUT ŞİMŞEK
AYKUT ŞİMŞEK 2 aylar önce
Birde konuşsunlar mı abi iyice ele avuca düşeriz
aziz utku özdemir
aziz utku özdemir 2 aylar önce
Yazima takilman de da vs senin sigligini gosteriyor. De da duzeltmesi artik bilgisayar tarafindan kolayca yapilabiliyor. Akli daha başka yerlere odaklamali
aziz utku özdemir
aziz utku özdemir 2 aylar önce
Hayvanlar makinemidir derken aslinda bence dekart evil creator olayini sorguluyor kavanozdaki beyinmisin degilmisin mevzuuu
BeaSt
BeaSt 2 aylar önce
Kuralların anlaşılıp kırılması konusunda hiçbir sorunum yok ancak bilmeyip kırdıktan sonra devrim yaptığını düşünmek kanımca rahatsızlık verici.
feritosman
feritosman 2 aylar önce
sapkalar da ayri de'ler de anlami temizliyor ha tabi dusununce cikarirsin ama dilin ozelligi kolay anlasmayi saglamak.
Sümeyye Acarkan
Sümeyye Acarkan 2 aylar önce
💕
KEREM YUSUF DAL
KEREM YUSUF DAL 2 aylar önce
Birşey sorabilir miyim ben kedimle aynï odada yatıyorum kedimin yatağıda yanımda ama kedim gece ben uyuduktan sonra 3 gibi sûrekli gelip benim kafama cıkıyor ne yapabilirim?
Berkay
Berkay 2 aylar önce
20:07 Ve bunu yapan insanların gerçek hayatta hiçbir başarısı yok ya da ahlaksızlıklar, insanı her yerde küçük düşürmeyi isteyen kesim, genelde bu tipler sana çok yakın davranır ve zamanı gelince sırtından bıçaklar, sert vurmaz ama sık vururlar.
Mehmet Çağlar
Mehmet Çağlar 3 aylar önce
olmaz öyle saçma inanç serisi başındada caner taslaman. sen yaparsın ilker.
Ataman Özölçer
Ataman Özölçer 3 aylar önce
iki adım ileri bir adım geri dinliyorum.
Ebru Aladağ
Ebru Aladağ 3 aylar önce
Hocamı yeni keşfettim, şu an videolarının yarısını büyük bir zevkle izlemiş bulunuyorum. Ancak belirtmek isterimki “sağırlar gibi” benzetmesinden çok rahatsız oldum.
Ebru Aladağ
Ebru Aladağ 3 aylar önce
@Flu TV kulağa çok kaba ve rahatsız edici geldi. İşitme engelli kelimesini tercih ederim.
Flu TV
Flu TV 3 aylar önce
Neden?
Sena almıla Şimşek
Sena almıla Şimşek 3 aylar önce
455 bin abone mi ? Çok az. Türkiye'de böyle TRpost içeriklerinin olması gerçekten çok güzel.
Murat Tahtali
Murat Tahtali 3 aylar önce
"Ayırma çipini" tuttum! :)
Ege Demiroğlu
Ege Demiroğlu 3 aylar önce
Açıp açıp eskileri izliyorum, yeni bölümü dört gözle bekliyorum.
th-mvlt
th-mvlt 3 aylar önce
böyle türkçe içerikler var mıydı ya? tam anlamıyla harika en ayrıcalıklı hislerimle size iyi günler diliyorum
Emre Koyuncu
Emre Koyuncu 3 aylar önce
24:55 hocam çok güzel konuştunuz. Düşüncelerimi dile getirdiniz.
erdal ozbey
erdal ozbey 3 aylar önce
ses tanrı, söz şeytan
Ali Akkaya
Ali Akkaya 3 aylar önce
Sevgili İlker hoca iyi ki varsın iyi ki bizimlesin! Bu sosyal mecrada belki de asla rastlamayacağımız çok değerli bir sürü harika insanla bir araya getiriyorsun. Sizlerden çok fazla şey öğreniyorum. Sizleri gönülden seviyorum. Sağlıkla kalın..
Anar Yurdakul
Anar Yurdakul 3 aylar önce
Dil konusunda yeni bir programı bekliyoruz
Merve YazTürk
Merve YazTürk 3 aylar önce
lisede aldığım felsefe dersi sayesinde(!) kaçardım felsefeden.. şimdi sizleri dinlemek zevk veriyor. :) emekleriniz için teşekkür ederim.
Rezzan ÇİÇEK
Rezzan ÇİÇEK 3 aylar önce
Hocam ben kürtçe ile hayata başladım. Bir yerden sonra Türkçe öne geçti. Artık kürtçeyide türkçeyide yeteri kadar düzgün kullanamıyorum. Şöyle oluyor kürtçe de bazı kelimelere dilim dönmüyor. Türkçede sürekli devrik ve yazım hatası oluyor. De da ki gibi bağlaçların teoride nasıl kullanılması gerektiğini bilmeme rağmen gerçek hayatta yapamıyorum. Ben cahil miyim bozuk muyum?
SEMİH ELHAN
SEMİH ELHAN 3 aylar önce
Öztürkcenin tadı kaçtı,yöntem yanlış bir kelime ortaya atılıyor,ya tutarsa böyle bir yöntem olamaz
Cem Polat
Cem Polat 3 aylar önce
İkinizden çeviri bilim ile alakalı bir video görmek çok güzel olurdu. Çeviri bilimin içeriği çok boyutlu ve hâlen gelişmekte olan bir eylem. Umarım yakında sizden böyle bir video görebiliriz.
Ö. Emre Kayacıoğlu
Ö. Emre Kayacıoğlu 3 aylar önce
Ari Çokona da konuk olsun!
Salih Begeç
Salih Begeç 3 aylar önce
Çokkk güzel muhabbet olmuşşş... :)
XFatalityX —
XFatalityX — 3 aylar önce
İnsanlar sadece kendilerinin konuşabildiğini zanneder kedilerde konuşur tabi ama onların dilini anlayamasın .
svip ace
svip ace 3 aylar önce
Kediler konuşmaz diyen kim ya? Kediler konuşuyor. Ben konuşuyorum kedilerle. Onlar da benimle konuşuyor.
Yücel Balım
Yücel Balım 4 aylar önce
Hayvanlar neden emekli olamaz? Ömer Bey: -Primlerini yatırmadıkları için!
Ömer Tuğrul Demir
Ömer Tuğrul Demir 4 aylar önce
10 numara bölüm. Umarım bunu dinleyip anlayabilen insan sayısı fazladır.
ŞENAY IŞIK
ŞENAY IŞIK 4 aylar önce
Konuşmaların aşırı montajlanması, tüm eslerin kesilmesi sadece beni mi rahatsız ediyor? Istediğim videoları izleyemiyorum... misal bu video 😶
İlker Solunoğlu
İlker Solunoğlu 4 aylar önce
Kedi oldukları için
erhan akkaya
erhan akkaya 4 aylar önce
boards of canada tişörtünle beni ayrı kazandın hocam
Fatih Şafak KURTOĞLU
Fatih Şafak KURTOĞLU 4 aylar önce
Başka bir lig.
Murat yalçın
Murat yalçın 4 aylar önce
ilkere bak işportacı gibi elinde microfon
BG Hasküf
BG Hasküf 4 aylar önce
Bulgaristan'da 1980'li yıllarda aile içinde büyükannem annem babam "Sındı" kelimesini kullanırdı. Şimdi Türkiye'de yaşıyoruz ailede herkes artık "Makas" kelimesini kullanıyor.
Sinan Cem Unlu
Sinan Cem Unlu 4 aylar önce
boards of canada
Bulent Berksan
Bulent Berksan 4 aylar önce
Ömer hocam sizin konuşmanıza gerek yok mimikleriniz yeteri kadar konuşuyor gerçekten.
Ömer
Ömer 4 aylar önce
Burada olmayan hakkında konuşmak Türkçede soyutluk özelliği olarak geçer hocam. Geleceği ve geçmişi, burada olmayanı konuşmak, hayallerden bahsetmek, olmayanı hayal etmek vb. Dilin soyutluk özelliği.
X Y
X Y 4 aylar önce
Benim kedim gayet iyi konuşuyor efendim bu ne saçmalık ?
Erdem Akagündüz
Erdem Akagündüz 4 aylar önce
Yazılımda initiate ve initialization için “ilklendirme” kullanıyoruz.
Haris YILDIRIM
Haris YILDIRIM 4 aylar önce
Arılar ile ilgili yeni bir bulgu ve bilgi kabul edilse abinin konuştukları çöpe
Murat Guler
Murat Guler 5 aylar önce
Umarim ihtiyaclarimizi karsiladiginizin farkindasinizdir. Yine harika bir program. Tesekkurler.
Zeynep Sen
Zeynep Sen 5 aylar önce
Ben de "grammar"i "grammer" olarak yazanları ciddiye almıyorum. Altyazıları kim yapıyor :(
Fuat DOMANIC
Fuat DOMANIC 5 aylar önce
Temel düşünce, dolayısıyla, temel hayat aracımız olduğu için ana dilimizi iyi öğrenmek bence de son derece önemli. Ömer Hocanın “dilin anlaşılır biçimde kullanılması gerekliliği” uyarısı ise ÇOK DEĞERLİ🙏 AMA: Sizin de takdir ettiğiniz gibi bugüne kadar hiç bir dile nasip olmamış bir yaygınlığa ve etkinliğe sahip İngilizce’nin önemli ölçüde “Almanca ve Latince’nin Enkaz Altında Kalmış Halleri” olduğu da hiç gözardı edilmemeli.😁 Programa emek verenlere teşekkür ederim.🖖
mert
mert 6 aylar önce
öncelikle ömer hocanın boards of canada tişörtünü taktir etmek istiyorum, dil ile alakalı olacak gelecek videoda dilin algı üzerinde etkisine biraz daha yer verilse hoş olacağını düşünmekteyim özellikle dilin renklerin ve yönlerin algılanmasındaki etkisinde gerçekten çok ilginç örnekler var.
Burcu Kilinc
Burcu Kilinc 6 aylar önce
Yemin ediyorum 6 saat sürse - oturduğum yerden kalkmadan dinlerdim
Yesim haznedar tansu
Yesim haznedar tansu 6 aylar önce
Zaten kedim konuşursa kimseye ihtiyacım kalmayacak 👌 Az konuş, çok düşün 🤔
Fazıl İşler
Fazıl İşler 6 aylar önce
Harika programdı. İçerik kalitesi, mizahi ton, kadraj, ışık, valla bravo. Avamdan ikinize de selamlar.
Hakan A
Hakan A 6 aylar önce
Niye çok gülüyosunuz, sinir edici şekilde fazla gülüyorsunuz.
Sinem Koç
Sinem Koç 6 aylar önce
Merhaba Ömer hocamla yine dil ve sanat üzerine bir konuyu paylaşmak adına iletişime geçmek istiyorum bunu sizin aracılığınızla yapmam mümkün müdür?
Sinem Koç
Sinem Koç 6 aylar önce
Merhaba Ömer hocamla yine dil ve sanat üzerine bir konuyu paylaşmak adına iletişime geçmek istiyorum bunu sizin aracılığınızla yapmam mümkün müdür?
Emre Bostancı
Emre Bostancı 6 aylar önce
Ömer hoca, bilginin getirdiği tevazunun vücut bulmuş hali değil mi? Ben mi yanlış yorumluyorum..:)
çağla yeşimoğlu
çağla yeşimoğlu 6 aylar önce
ömer hocam ilginizi çekebilir, boğaziçi üni. halka açık derslerinden biri ben çok keyifle dinlemiştim, sevgiler trpost.info/list/video/ntNveJydsanPeGc.html
n123
n123 6 aylar önce
muthis bir bolum hocanin boards of canada tshirt ude yuzleri guldurdu
kedi ömer
kedi ömer 6 aylar önce
ömer hoca beni sakince dövsün
Muhammed fatih ali Menken
Muhammed fatih ali Menken 6 aylar önce
hocam ben su konuda ki fikrinize katılmıyorum; belirtisiz yerine asemptomatik yada analjezik anti inflamatuar gibi kelimeleri hastalar türkçe karşılığı ile bilse ellerine geçecek olan bey sonuçta yapacağı sey o ilacı doktorun dediği şekilde kullanmak bu diğer meslekler icinde gerekli bir araba tamircisi bana arabanın krankı bozuk tamir edilmeli dediğinde beni bağlayan şey arabamın tamir olup olmayacağı o yüzden yaklaşımınız garip geldi ki bu insanlar mesleğin icinde bu terimler ile büyüdüğü icin sizinle muhatap olurken fark etmeden bu kelimeleri kullanıyorlar sadece gelince siz gene hizmetinizi alip yolunuza devam ediyorsunuz 🤔
elif
elif 7 aylar önce
♥️
Levent Yılmaz
Levent Yılmaz 7 aylar önce
Dil ile ilgili kısımlara bayıldım
no name
no name 7 aylar önce
Bu cisimlere, maddelere neye göre adlandirmisiz nasil isim koymuşuz dillerin çıkması önce onun ne olduğunu anlamakla ve adlandirmakla başlamış gibi mesela perdeye perde demesek onun perde olduğunu nasil anlatacaktik ki o zaten perde olmuycakti v.b
Yaren Ece
Yaren Ece 7 aylar önce
A Y I L A R N E D E N M İ Y A V L A M A Z ?
Mertcan Ozturk
Mertcan Ozturk 7 aylar önce
kaynakları diğerlerinden kendileri için saklayan bazı maymun türleri var yani yalan söylediler
X kişisi
X kişisi 7 aylar önce
2 GB İnternetim gitti ama değdi be çook iyiydi teşekkür ederiz :)
X kişisi
X kişisi 7 aylar önce
bunları yazıya çevirmek zorundayız,söz uçar yazı kalır..
Can Yegane
Can Yegane 7 aylar önce
felsefe değil de sinirbilim konusu bu sanki
MURAT BAYRAKTAR
MURAT BAYRAKTAR 7 aylar önce
İLKER CANİKLİGİL Bu kadar kaliteli adamı nerden buluyorsun 1, nasıl programa çıkarıyorsun 2 ?
Alperen Kocatepe
Alperen Kocatepe 8 aylar önce
-DA, -DE'LERİ LÜTFEN AYRI YAZIN.
Baran Kaşıkçı
Baran Kaşıkçı 8 aylar önce
pisiriknihilist.com/2020/08/06/neden-variz-neden-dunyadayiz-2/
Anil Demir
Anil Demir 8 aylar önce
İlker hocam dille ilgili bir program daha yapalım demişsiniz öneri yapabilir miyim en azından değerlendirmeye alabilir misiniz 😅? Dile yerleşmiş bazı kelimelerin alt metinleri çok enteresan geliyor bana. Mesela"sahiplenmek" diye bir kelime var ve bu kelime çoğu zaman pozitif algilaniyor: işini sahiplenmek, çocuk sahiplenmek, hayvan sahiplenmek gibi, "sahiplenici" kisilik özelliği olarak keza aynı şekilde. Dilimize giren bu master&slave ilişkisi neden sempatik geliyor çok merak ediyorum aslinda. Kısacası dil yoluyla normallestirilen bu gibi kelimeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunun doğu ve batı toplumlarında arasında farklı olduğunu düşünüyor musunuz? Bu arada sohbetinize doyum olmuyor. Saygılar
Homing Bear
Homing Bear 8 aylar önce
C'est un scandale!
Homing Bear
Homing Bear 8 aylar önce
ÖMER HOCA AAAAAAAAAĞ
Homing Bear
Homing Bear 8 aylar önce
Yeni bölüm nerede?
Hasan Akarsu
Hasan Akarsu 8 aylar önce
Kediler genelde uyurlar.18 saat yatan bir hayva konusmak icin hic vakti olmaz. Dikkat cekmek disinda miyavlamazlar. Ironik olsun diye, kediler konusmazlar cunku susmak erdemdir :)
Gamze Ü.
Gamze Ü. 8 aylar önce
Ömer Bey annesinin 'yüriyiş' dediğini söylerken, aklıma Neşeli Günler filminde Münir Özkul'un evi terk ederken çocuklara 'yüriyin çocuklar, yüriyin' dediği sahne geldi aklıma. : ) İlk duyduğumda ilginç gelmişti ve aklımda kalmış, herhalde eskiden böyle söyleniyordu diye düşünmüştüm. İlgili sahne: trpost.info/list/video/ebOVbZqSyL2zqGM.html#t=6m35s
Yılmaz Yüksel
Yılmaz Yüksel 8 aylar önce
Çok güzel bir içerik, umarım olabildiğince devam eder
Kötülük! - Olmaz Öyle Saçma Felsefe B03
36:56
Doja Cat - Kiss Me More (Official Video) ft. SZA
5:18
Derin'i biz öldürdük - Sadakatsiz 25. Bölüm
5:48
Doja Cat - Kiss Me More (Official Video) ft. SZA
5:18
Derin'i biz öldürdük - Sadakatsiz 25. Bölüm
5:48
Kardeşlerim 7. Bölüm
2:38:55
KARDEŞLERİM
görünümler 7 Mn
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 189. Bölüm
2:16:45
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz
görünümler 4,1 Mn
Baraj 34  Bölüm 2. Fragmanı
0:43
Baraj
görünümler 799 B
Uyanış Büyük Selçuklu 28. Bölüm 2. Fragman
0:52
Uyanış Analiz
görünümler 105 B
Masumlar Apartmanı 28. Bölüm
1:57:52
Masumlar Apartmanı
görünümler 2,9 Mn
YOUTUBE 'DAKİ ESKİ VİDEOLARIMA BAKTIM
13:14
Mert Gültaş
görünümler 103 B
Teşkilat 6. Bölüm Fragmanı
1:04
TRT 1
görünümler 664 B