Kızıl Devrim, Komünizm ve Stalin - Üç Devrim (Rouge) - Olmaz Öyle Saçma Tarih! - Bölüm 11

  görünümler 873,753

Flu TV

Yıl önce

#KızılDevrimKomünizmveStalin #OlmazÖyleSaçmaTarih
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: tarih.flutv.online
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Bu Hafta Hozomuz 1917 Rus Devrimi'ni ve Komünizmi Ele Aldı. Batıcı Monşer İlker Canikligil Sordu, ESG Kelle Koltukta Yanıtladı:
İşçi Devrimi Neden Marx'ın Beklediği Gibi Batı Avrupa'da Değil de Rusya'da Oldu? Stalin İyi miydi Kötü müydü? Hozomuz Stalinci mi Troçkist mi?
Devrim Uzun Etapta Başarılı Mıydı? Berlin Duvarı'nın Yıkılması ve Komünist Sistemin Çökmesi Kaçınılmaz Mıydı? Rus Devrimi ile Türk İnkilapları Arasında Paralellik Kurulabilir Mi?
Neoliberal Dünya Sonsuza Kadar Sürer Mi? Olası Bir Devrim Kanlı mı Olur, Mayonezli mi? İspanyollar Neden Düzgün Dizi Yapamaz?
Tüm Bu Soruların Cevapları ve Çok Daha Fazlası Devrim Üçlemesi'nin İkinci Bölümü'nde. Kaçırmayın, FluTV Gulagları ile Tanışmayın.
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" Yepyeni bir Dijital Platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen Abone Olun.
Destek için Patreon sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
legolas1244
legolas1244 Yıl önce
Sevgili İlker Canikligil, bu şarkı sözleri senin için gelsin. Vip mekanlar private partiler Krallar gibiyken Zaman didaktik ilerler Bir gecede ortak gibiyiz Sinirliyiz ve de hortlak gibiyiz Hep Miami hep Alplerdesiniz Jetleriniz helikopterleriniz Örtpas ettiğiniz katolog suçlar Bu puştlar bizi aklı yok sanacak Cinneti bastırmaz karnı tok kalmak geri baş Salyası akar sürekli şehveti yoksuldan sağlar En başta ağlar, en başta kaçar.. Çünkü kayıptan korkar Bilmezler ne yazık en dipte yaşamak kaygıyı saklar. Statü yalnızca gökdelenlerde saygıyı sağlar Sokakta çöpsünüz çöplükte yanan şu yangını harlar.. Ölüler dirilerden çalacak Silahını al , silahını al Ölüler dirilerden çalacak Hakkında değil fazlasında gözü var Var mızmızlar dımdızlak kalacaklar Saygın adamları korku basacak Ölüler dirilerden çalacak Bireysel herkes değil organize Kime kol gelicez, kime yol vericez Erken düşün taşın yakındalar Evcil kaplanlarınızı bir gece Sokak köpekleri parçalar Ahh çok paran var dolup taşmış hep çantalar Dört yanın kadın ve şık masan Dom perignon ve şampanya Tabakta en az var on gram Yanında az pişen pirzolan Teknen var yüz milyon dolar Ama kafanda silah var ne yapacan? Adalet konuyken değinmeyen çok Tabi korkunuz belirmeyen son Cinayet işleyip gerinmeyen yok Zehri ve şifayı belirleyen doz! Bir sabah bakmışsın kantarın yok Yüzün yok aslın astarın yok Götünde don yok bastonun yok Saksocun yok Ziynet eşyaların, taşlı yüzüklerin Birazda nasırlı ellerde kalacak Sigorta poliçesi, aka47 yorganların altından çıkacak Çatık kaşlılar size çatacak Ölüler dirilerden çalacak Ölüler dirilerden çalacak Silahını al , silahını al Ölüler dirilerden çalacak Hakkında değil fazlasında gözü var Var mızmızlar dımdızlak kalacaklar Saygın adamları korku basacak Ölüler dirilerden çalacak
Dreamville
Dreamville 20 gün önce
Son olarak Sovyet Birliği döneminde yaşamış olan insanlar en mutlu, huzurlu hayatlarını yaşadılar. Dünyanın en iyi döneminde yaşadılar. Gidin araştırma yapın biraz. Çok zor değil. Kendi ağızlarıyla söylüyorlar bunu. Ee daha neyi tartışıyoruz o zaman? Sonuç olarak her sistemin en büyük önceliği tüm insanların bu dünya üzerinde mutlu bir hayat sürmesi olmalı, değil mi? İnsanlar sadece o dönemde mutlu bir hayat sürebilmişse, herkes halinden memnunsa sen bana kapitalizmin daha nesini savunuyorsun? Konunun burada kapanması lazım. Üstte bir alagavat laga luga yapmış 10 saat okumaz olaydım. ‘Bir bilen’ koymuş bir de ismini liboş. Bi y*rrak bildiği yok. Üsttekiler insan gibi anlatmış tüm detaylarıyla bu herif yine anlamamış, o yüzden konuşmamdan da anlayabileceğiniz gibi benim öyle bir niyetim yok.
Dreamville
Dreamville 20 gün önce
@legolas1244 bu ilker kendini entelektüel, zekası yüksek bir tip sanıyor ama onun ne halt olduğunu bilen bizim gibi, gerçek birikimi olan elitler tarafından zerre değeri olmayan komik bir zavallının teki. sığ görüşlere sahip, tanrı tarafından zaten zeka bahşedilmemiş buna ne kadar kitap okusa da, ne kadar kendini geliştirmeye çalışsa da ol-maz. Böyle şahıslar çoğunlukta olduğu için sevilmesi doğal. Oğuzhan Uğur gibi düşün :) Ayağında nike ayakkabı var sosyalizmi savunuyorsun be kardeşim youtube’yi kim yaptı hehehehe? Böyle dar düşünceli bir eziğe ne anlatsan boş.
oz gur
oz gur Aylar önce
@bir bilen Sen şu PSİKOLOJİK YÖNLERDİRME bayağı saray şakalarını bir kenara bırak. Yeterince zaman elde ettin kafanı deve kuşu gibi gömdüğün kitaplardan kaldır da. Devlet aniden neden faiz artırdı hem de pandemide? CEVAP VER! (Benim bu kokuşmuş düzenin pisliğini görmem için ne kitaplara nede videolara ihtiyacım var)
oz gur
oz gur Aylar önce
@bir bilen yaşımı tahmin ettin aferin sana hadi atdaa gidelim. Ekranın arkasından gayet iyi görünüyor her şey değil mi? Doğu Perinçek senin idolün olabilir benim değil. O nefesleri şimdi ben alırım ilerde sen alırsın burjuva! Yaş tahmininde bulunmadan önce insanların Türkçesine ve tarzına dikkat et! Yaptığın tahmin bilimsel değil sezgisel olmaktan öteye gidemez. Derin derin değil hızlı hızlı nefes almak zorunda kalırsın!
bir bilen
bir bilen Aylar önce
@oz gur hahaha, sakin ol fazla doğu perinçek videosu izleyip gaza gelen çocuk. şimdi en az 3 kere derin derin nefes alıp ver ve o klavyeyi yavaşça yere bırak.
Fury Me
Fury Me Gün önce
33:43 reis ordaki nüfus çok fazla nolsun hepsi doktormu olsun tabi fabrikada orda burda calisicak iyi sıkmışsın bunun ne alakası var
Dafne Beycan
Dafne Beycan 6 gün önce
stalinin sadece ukraynada sadece açlıktan kaç kişinin ölümüne sebeb olduğunu biliyormusunuz,
Tarkan UZUN
Tarkan UZUN 7 gün önce
Sovyetler Birliği... İşçilerin, köylülerin, öğretmenlerin, mühendislerin, doktorların devleti... Dünyanın ilk işçi emekçi devleti... Başarıları ve başarısızlıkları, doğruları ve yanlışlarıyla bizim, bizlerin, bizim gibilerin hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkmış bir devlet... Patronsuz, ağasız, beysiz, efendisiz devlet... Sen hep saygıyla hatırlanacaksın. Sana çamur atanların ne mal olduğunu gayet iyi biliyoruz. Onların yarattığı kapitalist bataklığın içinde yaşıyoruz. Sen insanlığa bir umuttun. Hayallerin gerçek olabileceğini gösteren bir ışıksın. Emekçiler bir devrim yapabilir. Bir devlet kurabilir. Bu devlet en ağır ambargolara, en büyük düşmanlıklara göğüs gerebilir. Dünyanın en güçlü ordularıyla başa çıkabilir, düşmanlarını Berlin'e kadar kovalayıp yok edebilir. Emekçilerin devleti yanmış yıkılmış bir ülkeyi tekrar ayağa kaldırabilir. Nükleer güce ulaştırabilir ve uzaya açılabilir... Bunlar mümkündür. Emekçiler bunu başarabilir... Kimler hangi yalanları yayarsa yaysın. Dünya bunu gördü bir kere... Petronların, ağaların, parababalkarının olmadığı bir ülkenin mümkün olduğunu gördük bir kere... Aslolan budur, gerisi teferruattır...
şafak Ayhan
şafak Ayhan 10 gün önce
Almanyada Hitler,Eusyada Stalin ,Çinde Mao, Türkiyede Mustafa Kemal.. Bu liderlerin hepsi yukarıdan getirdikleriyle aşağıdakilere ceki düzen vermeye calısan diktatörlükler ,tek parti yönetimleri kuran yöneticilerdir. Aşağıdan gelmeyen tabana dayanmayan hiçbir gelişme başarılı olamıyor olamayacak da...Ama Türkiyede olay farklıydı derseniz söylediklerinizin hiçbir anlamı kalmaz. yaşananlar birebir aynıdır.
Murat YILDIRIMOGLU
Murat YILDIRIMOGLU 11 gün önce
Rus Devrimi, Leninizm'in Marksizmden farkı önemli konular ama ne yazık ki ESG'nin hızlı konuşma sevdasıyla bu konular güme gidiyor. İlker Canikli konuya uzak bir kişi olarak doğru sorular soruyor, yalnızca kargaşadan oluşan, hiç de amacına hizmet etmeyen yanıtlar alıyor. O zaman Leninizmin farkını biz anlatalım:) Lenin'in getirdiği yenilikleri, yarattığı farkı şöyle özetleyebiliriz: Birincisi kapitalizmin son aşamasına, emperyalizm aşamasına geçtiği iddiası. Bu da kabaca kapitalist ülkelerin kendi ülkelerinde elde ettikleri karın azalması nedeniyle gelişmemiş ülkeleri sömürmeye başladığı düşüncesi demek. İkincisi, Rusya gibi ülkelerin kapitalist-burjuva devrimini ya da aşamasını atlayıp doğrudan sosyalizme geçebileceği iddiası. Üçüncüsü ise devrimi bir öncü partinin gerçekleştirmesi gerektiği düşüncesi. Bu partide çelik gibi bir disiplin olacak ve üst yönetimde bir şekilde yer alanların yönergeleri aşağıdakiler tarafından sorgulanmadan uygulanacak.
VALESCA 27
VALESCA 27 12 gün önce
28:40 hahahaha 😂😂😂😂
Mahsum Sosyalist
Mahsum Sosyalist 12 gün önce
Yok böyle saçma bir komünizm tanımı, bi kere komünizm sınıfsız bir toplum modeli yada bunun için verilen bir çaba, ikincisi masrafsız diyor ne alaka??????? Bir parke ne alaka?? Marks engels lenin nerde demiş bir parkeyle bir yıl geçirin????
Enes UÇAR
Enes UÇAR 13 gün önce
Hoca sen adam değilsin alçak herif stalin 50milyon insan öldürdü diyorsunki 800 bin yalancı köpek seni
Enes UÇAR
Enes UÇAR 13 gün önce
Stalin lenin katildirrr
Enes UÇAR
Enes UÇAR 13 gün önce
Komünist lenin 30 milyon insanın ölümüne neden oldu kuraklık iç savaş Ondan sonra gelen komünist stalin 50 milyon insanın ölümüne neden oldu Komünist çinin maosu 75 milyon insanın ölümüne neden oldu bunun 25 milyonu doğu türkistan muslumanlariydi güneydoğu asyanın küçük ülkesi olan ve nüfusu 9 milyon olan kambocyaya sıçrayan komünizm nedeniyle 3 milyon insan oldu komünizm dünya genelinde 150 milyon insan öldü komünizme dünyanın ana konusu çatışma aile kavramı yok ahlak yok toplum yok bunların fikir babası ecgel karl marx bunlarında etkilendiği insan darwin yani insan tesadüfen olan maymundan gelen evrim teorisini ortaya atan cahil . Arkadaşlar kısacası komünizm cehalet kan gözyaşı katliam anlamına geliyor
Oki Doki
Oki Doki 13 gün önce
Anti bilim, hic yakisiyor mu sana
Barış Sümbül
Barış Sümbül 14 gün önce
flu tv reklamı baymıyor mu artık ya
tuna angel
tuna angel 14 gün önce
Şahanesiniz!
Mehmet Çolak
Mehmet Çolak 16 gün önce
Başka anlatacak adam bulamadınız mı?
eyüp can kaya
eyüp can kaya 19 gün önce
Yalnız hoca kominizim ne güzel açıkladı
Coşkun Şenel
Coşkun Şenel 20 gün önce
"Sovyetler askeri harcamalardan dolayı battı" bu yanlış bir yaklaşım. Sovyet ekonomisi 1930lardan sonra hiç kötü olmadı ve Sovyetler ekonomik sebeplerden değil siyasi sebeplerden çözüldü.
Coşkun Şenel
Coşkun Şenel 20 gün önce
Bütün program boyunca Komünizm iyi-kötü konusunda kaçırılan en önemli ayrıntı, sosyalistlerin insanın insanı sömürmesini ortadan kaldırmış olmasının atlanması olmuş biraz. Sovyetlerin dünyanın en hızlı ve gelişkin sağlık sistemini, elektrik dağıtım sistemini kurması, eğitim sistemini kurmuş ve bunu halkın hizmetine sunmuş olması hep atlanmış. Sporda dünyada ilerlenmiş olması, uzay ve teknoloji çalışmalarında en ileri seviyelere gelinmiş. Uzaya insan gönderilmiştir. Bunlara ilaveler yapılabilir ayrıntılanabilir ama bu kadarı bile sosyalizmin ne kadar insani olduğunu anlatmak için yeterlidir. Stalin konusu ise kapitalist dünyanın en çok korktuğu bir lideri düşmanlaştırmak için yapılan propagandaların ötesinde bir şey değildir. Çekinmeden şu kadar insanı astı kesti gibi canavarlaştırıcı ifadeler çok çirkin. Bunlar kapitalist dünyanın ideolojik çarpıtmalarından başka bir şey değildir. Diğer taraftan yaşanan bazı gerçeklikler de vardır. Sömürücü ülkelerce çıkartılan ayaklanmaları da insanlara çiçek dağıtarak veya durun lütfen yapmayın diyerek gideremezsiniz. Kusur bulmaya çalıştıktan sonra her şeyde bulabilir veya üretebilirsiniz. Sovyetler ve Stalin kapitalistlerin korkulu rüyasıydı çünkü sermayenin egemenliğine en büyük tehditti. Sizlerin, Flu TV olarak perspektifiniz kapitalist düşünce biçiminden öte değil. Marks'ın da dediği gibi "yaşamı belirleyen bilinç değil, tersine, bilinci belirleyen yaşamdır" sizin de bilinciniz yaşadığınız kapitalist dünya bilinci. Sulu ve alaycı tavırlarınız da öyle.
Savaş Keskin
Savaş Keskin 23 gün önce
Bir toplumda hain kelimesi ucuzlarsa orada tasfiye çoğalır tek seslilik artar
The Black Knight
The Black Knight 25 gün önce
Komünizm ahmaklıktır
Soner Bektaş
Soner Bektaş 25 gün önce
Jenerik müziği hakkında bilgi alabilir miyiz?
Tarkan UZUN
Tarkan UZUN 28 gün önce
HAKKINDA BİR SÜRÜ YALAN YANLIŞ ŞEYLER UYDURULAN STALİN HAKKINDA AZ BİLİNEN BAZI GERÇEKLER... Stalin, onun gerçek adı değildi. Ona yoldaşları Rusça "çelik adam" anlamına gelen Stalin adını takmışlardı. Çelik adam oluşu etrafına korku saçması, gaddar olması gibi sebeplerden değildir. Kararlı, korkusuz, geri adım atmayan, satın alınamayan, boyun eğdirilemeyen bir adam olduğu için... Sanılanın aksine Stalin, Hitler gibi sevimsiz, Mussolini gibi soytarı, Churchill gibi güvenilmez bir adam değildi. Alçak gönüllü, mütevazi bir adamdır. Şakacı ve genellikle güleryüzlüdür. Stalin ile ilgili videolarda köylü kadınların ona rahatça sarıldığını, omuzuna dokunup kulağına bir şeyler söylediklerini görürsünüz. Etrafındaki insanların rahat davranışları dikkatinizi çeker. Kalabalıklar arasında yürürken görürsünüz. Böyle görüntüleri bir Hitler, bir Mussolini bırakın o faşoları demokrat pozu atan Amerikan başkanlarında göremezsiniz. Hele de Tayyip Erdoğan'ın çevresinde hiç göremezsiniz. Onunla eski bir arkadaş gibi konuşulabilirdi. Stalin yüksek makamlardaki insanlardan sıkılır, genellikle sıradan insanlarla, işçilerle, köylülerle konuşmayı, sohbet etmeyi severdi. Kendisine hitap edilirken övgü dolu sözler söylenmesini istemezdi. Ona sadece Yoldaş Stalin diye hitap edilmesini isterdi. Sinema seyrederken filme ara verildiğinde herkes üst düzey bürokratlarla veya generallerle konuşurken Stalin, iki fincan çay doldurup sinemanın makinistine götürür, arada makinistle muhabbet ederdi. Korkulan bir adam değildi. Fakat etrafında NKVD'nin başkanı Lavrenti Beria gibi korkulan bazı kişiler bulunurdu. Tarihte en çok sevilmiş ve hala da en çok sevilen, saygı duyulan ve aynı zamanda hakkında en çok yalan uydurulan, nefret edilsin diye uğraşılan liderdir. Hatta Hitler gibi kendi ırkını diğer milletlerden üstün gören diğer ırkları maymun olarak niteleyip üstün Alman ırkına boyun eğip hizmet etmeleri gerektiğini düşünen bir faşistten bile çok... Yahudi ve Çingenelerin sırf ırklarından dolayı yok edilmesini isteyen, bunun için katliamlar düzenlemiş ve ülkeleri vahşice işgal etmeye koyulmuş bir psikopattan bile daha fazla nefret edilmesini istiyorlar... Çünkü o, işçi ve köylülerin; patronların, ağaların, soyluların, kodamanların olmadığı bir devlet kurabileceğini, bu devleti geliştirip ayakta tutabileceğini, en büyük savaşlara ve ambargolara rağmen ilerleyebileceğini dünyaya gösterdi. İnsanların kanını emerek yaşayan batılı emperyalistler, faşistler ve yobazlar için asıl en büyük suçu buydu. Hepsinden ötesi o, dünyanın en geniş topraklara sahip ülkesinde fakir bir ayakkabı tamircisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Ölürken geriye Nazileri yenmiş, nükleer güce ulaşmış, işsizliği bitirmiş, her kese başını sokacak bir konut sağlamış, eğitim ve sağlığın herkese ücretsiz olduğu bir süper güç bırakmıştı... Evet fakir bir ailede doğdu. Onu, papaz okuluna yazdırdılar, papaz okulunu sevmedi. Oradan ayrıldı. Tiflis'te demiryolu tamir atölyesinde işçi olarak hayata atıldı. Sendikacı oldu, devrimci mücadeleye katıldı. Bakü petrollerinde de çalıştı. Oradaki Türk, Gürcü, Ermeni, Tatar işçilerin örgütlenip büyük bir grevle Rusya tarihinin ilk en başarılı toplusözleşmesini imzalanmasında öncülük yaptı. Defalarca hapse atıldı, defalarca sürgüne yollandı her seferinde kaçmanın bir yolunu buldu. Çok sevilen bir adamdı. Yakın dostları ona sözüne güvenilir, dediğini yapan, harbi delikanlı anlamına gelen "koba" derdi. Bolşevik partiye para sağlamak için banka soygunu da organize etti, 1905 halk ayaklanmasını katliam yaparak bastıran çarın generaline baskın yapıp öldürülmesini de sağlaladı. Polise yakalamasın diye Batum da bir Türk işçi onu bir ay kendi evinde saklamıştır. Daha önce de Bakü de polisten kaçarken saklandığı caminin imamı bu genç devrimciyi evinde misafir etmişti. Gene de tutuklanmaktan kurtulamıyordu. Bakü hapishanesinde Türklerle beraber hapis yatmışlığı vardır. Stalin'in biyografisinde en sevdiği şarkılar listesinde "Pencereden daş gelir" adlı bir Azerbaycan şarkısı da vardır. Bu şarkıyı çok sever. Liderliği zamanında Moskova'ya Azerbaycandan bir sanatçı topluluğu geldiğinde onu konsere davet etmiş, "konsere gelirim ama "pencereden daş gelir" şarkısını da okursanız o zaman gelirim." Demiştir. Stalin, Sovyetler kurulurken İç İşleri Halk Komiseriydi. Bizdeki İç İşleri Bakanlığına denk gelen bu görevi yaparken Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır belirleniyordu. Karabağ bölgesinde anlaşmazlık çıkmıştı. Karabağ'ı Ermenistan ısrarla istiyordu. Azerbaycan da itiraz ediyordu. Fakat Stalin araya girdi ve Karabağ'ın Azerbaycan SSR'ye özerk bir bölge statüsünde bağlanmasını sağladı. Rusyada devrimci iç savaş başladığında karışıklıktan istifade eden Mehmet Emin Resulzade Azerbaycanda İngiltere destekli bir Milli Hükümet kurmuştu. Azerbaycanlı Bolşevikleri hapse atmış ve kendi iktidarını kurmuştu. Daha sonra Kızılordu ve Azerbaycanlı Bolşevikler harekete geçip Resulzade iktidarını yıkmışlardı. Mustafa Kemal de o zaman Bolşevikleri desteklemişti. Resulzade Kızılordu ile çatışmaya girmiş fakat yakalanıp Bakü Hapishanesine konmuştu. Mahkemesi sürüyordu ve o suçların cezası idamdı. Stalin, Azerbaycan komünist Parti Genel Sekreteri Neriman Nerimanof dışında kimseye haber vermeden Bakü Hapishanesine geldi. Resulzade ile görüştü. Hapishane mÜdürüne, Resulzadeyi ev hapsine çıkarmasını ve ailesiyle görüşmesine izin vermesini emretti. Sonra mahkemeye bir mektup yazarak Resulzadenin hafif bir cezaya çarptırılmasını, idam verilmemesini önerdi. Mahkeme, Azerbaycan dışında Sovyetlerin istediği yerinde çekmek üzere sürgün cezası verdi. Resulzadeyi hapisten ve idamdan kurtaran Stalin onu Moskovaya davet etti. Ona Üniversitede Doğu Dilleri Bölümünde araştırma görevlisi işi ayarladı. Daha sonra da Resulzadenin ricası üzerine Sovyetlerden ayrılması için gereken kağıtları imzaladı. Mehmet Emin Resulzade Türkiyeye gelince Stalin'e tüm yardımları için bir teşekkür mektubu yolladı. Stalin Sovyet Lideriyken Moskovanın Türkiye Büyükelçisi Ali Fuat Cebesoy ile dost olmuştu. Türkiye elçiliğine önceden randevu almadan gider Ali Fuat bey ile çay içip satranç oynardı. İsmet İnönü Moskovaya geldiğinde ona sıcak dostuk göstermiş, Kızıl Meydandaki büyük devrim kutlamaları sırasında yanına davet edip töreni beraber izlemişlerdir. Stalin, İnönüye " 6 Mayıs 1932 günü yaptığı görüşmede şunları söylemiştir: “Eğer kendi sanayinizi kurmazsanız, sizi yeryüzünden silerler.” Lenin zamanında başlayan Sovyet yardımı, Stalin zamanında da devam etmiş. Bir çok fabrikamızın ve sanayi tesisimizin kurulmasında Stalin'in imzası vardır. Bunlar gibi örnekler çoğaltılabilir. Stalin dünyanın en geniş topraklara sahip ülkesinde, tarihin gördüğü ilk işçi-köylü devriminin liderlerinden biriydi. Lenin'in ölümünden sonra Sovyetler Birliği Komünist parti Genel Sekreteri olarak ülkenin rotasını çizdi. Gerikalmış, eğitimsiz, yoksul, insanların açlık çektiği bir ülkeyi batının ambargolarına, düşmanlıklarına rağmen ayakta tuttu. Sanayisini kurdu, tarımını geliştirdi. Okuma yazma oranının sadece %10 düzeyinde olduğu ülkeyi dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri haline getirdi. ABD'de tek bir kadın doktor, tek bir kadın mühendis, tek bir kadın pilot yokken Sovyetlerde onbillerce kadın doktor ve mühendis görev başındaydı. Binlerce kadın pilot yetişmişti. Bu kadın pilotlar Nazilere karşı destansı savaşlar verdiler. Nazilerin "Gece Cadıları" adını verdiği 588. Gece Bombardıman Hava Alayı bunlardan biridir. Stalin'in önderliğinde Sovyetler Birliği, Nazi Almanyasının korkunç istilasına göğüs gerdi. En imkansız koşullarda ülkeyi defalarca ayağa kaldırıp zafere ulaştırdı... Tarih, o koşullarda, o imkansızlıklar içinde bu kadar başarılı olmuş bir lider daha görmedi. Batının yıkılacağını düşündüğü ülkeyi ayağa kaldırdı, Nazilerin yenileceğini sandığı ülkeyi zafere taşıyıp Berlinde Nazi Parlamento Binasının, Reichstag'ın çatısına, Faşizmin merkezine İşçi ve koylülerin sosyalist ideolojisini temsil eden kızıl bayrağı dikti... Bayrağı diken Dağıstan Türklerinden Abdülhakim İsmailov du. Elbette ırkçılar onu sevmez, yobazlar nefret eder, ABD ve uşakları onu düşman olarak görür. Haklıdırlar Stalin onların düşmanıdır. Hem de acımasız bir düşmandır. Fakat unutulmasın ki Stalin onlar için düşmandır. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu düşünen insanlar için düşman değildir. Sınıf farklarının ortadan kalktığı, kadın erkek, zengin fakir ayrımının olmadığı, ırkçılığın olmadığı, dinsel taasubun, yobazlığın olmadığı adil ve halkçı bir dünyanın kurulabileceğine inanan insanlar için Stalin bir düşman değildir.
cxaner
cxaner 28 gün önce
Yazmadan edemeyeceğim. Bir önceki bölümde kadınlara şiddet uygulamayın diye video sonunda uzun uzun nutuk attınız. Bu bölümde sizi rol model almış sizin taklidinizi yapan kızın eline vuruyorsunuz. Bir çocuğa anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı? Sorusu sorulabilecek en pasif şiddetli sorudur BENCE.
Isa Akbulut
Isa Akbulut Aylar önce
ESG fındık yemiş öyle gelmiş sanırım :) sevgiler.
Tayfun !
Tayfun ! Aylar önce
komünizmin tanımını yaparken " ülkeyi gerçekten çalışanların yönetmesi herşeyin eşit olması gerektiğini" söyleyip hocam çocuk sonra komünist olmasın diye çıkışına "umarım olmaz" diyen kişi mankafadır ve bu platformda bu mankafanın adı da emrah safa gürkan'dır.
Alp Kaban
Alp Kaban Aylar önce
stalin döneminde 20 milyon insan öldü.
Roberpierre Maximilian
Roberpierre Maximilian Aylar önce
Marc Ferronun Sömürgelerden bağımsızlık hareketlerine 13.19 yy Sömürgecilik tarihî kitabında güzel bir cümle vardı " Hristiyan Burjuvazisinin Hitlerde affedemedigi şey onun Katliamcı olması değildi , Katliamı Avrupa da Beyaz adama yapmasiydi" Benim sözümde şu "Emperyalizmin Stalinde affedemedigi şey Sosyalist olması değil , Sosyalizmin 1939-42 de Nazilerce tarihe gömülecekken onu dimdik şekilde hayata bağlaması "
reberemo
reberemo Aylar önce
ilker figürü hakkında: denklerin fikir teatisi değil de, ses tonları, sözcükler eşit gibi olsa da hocanın öğrencisine öğretmesi havasında, o tatta bir ürün çıkmış. genelde böyle mi bilemem. ilker kişisi çok güzel sözcüklerle, güzel ifadelerle, diğerine göre çok az da olsa bilgilerle, güzel bir ses tonuyla, ama sonuçta pala bıyıklıyla kıyaslayınca kahvedeki hasan dayı tadında bir noktaya varan düşünce ve konuşma içeriğine sahip. çıkarsamaları, fikirleri, öne sürdüğü argümanlar, genel kanaatleri -bir öğretmen olarak söyleyeyim- bir çok kendini geliştirmiş lise talebesiyle dahi aşık atamayabilir. ek yapayım: bilmiyordum yazarken. sonradan twitterda bakayım dedim. engellemişim adamı. demek önüme düşmesini istememişim. bilmeden dabıl çek olmuş bu video benim açımdan :)
oz gur
oz gur Aylar önce
Stalini sevmem ama Lenin, Marx, Engel, Nietzsche gibi düşünürleri ve filozofları severim. Hiç okuma fırsatı bulmamıştım ve okuduğumda kendimi övmek için yazmıyorum. Sevme nedenim hiç okumama rağmen okuduktan sonra aynı düşüncelere sahip olduğumuz oldu. Solcu tabiri sosyalizmden geliyorsa sağcı terimi nereden geliyor merak ediyorum. Sosyalist demek bu kadar mı zor? Solcu diyerek sosyalizmi yok ettiğimizi sanıyoruz? İnsan olarak sosyal canlılar olduğumuz kabul edelim. Ama bize öyle bir sistem dayatıldı ki hayvanlardan daha üstün olduğumuzu savunup hayvanlar aleminde yaşatılıyoruz. Neden mi? Bir çok hayvan gruplarına baktığımızda sürülerinde bir alfa var. İster maymun, ister orangutan, penguen, aslan, kurt... liste uzayıp gider. Türlerini sürdürmek adına yönetilmek adına hep bir lider yol gösterici vs olmak zorunda. Neden? Çünkü onlar vahşi hayvanlardan yırtıcılardan bazen yırtıcıların bile av olduğu durumlar var. Kendi bölgelerini savunmak adına da bedenen güçlü bir liderleri olmak zorunda. Peki biz hani hayvanlardan farklı bir türdük hani daha gelişmiş ve bu gelişimimizi düşünmemize borçluyduk. Peki neden birliğe değil de hep tekile muhtacız? Hep bir güvensizlik, endişe vs var. Neden? Çünkü sistem hayvanlar alemi sistemi. Aletlerimiz gelişti ama hala gelişmiş değiliz. İşte bu yüzden sosyalizm çöktü. Bizler sosyalizmi hak edecek kadar gelişmiş değiliz. Hala primat öğeler ile donanmış beynimiz. Komünizimden korkuyoruz. Ama gelişmiş dediğimiz sömürgeci ülkelerde yaşayan insanlar kendilerine community ( 1- toplum, cemiyet; 2- topluluk; 3- halk, kamu, amme) diye adlandırıyor. Eninde sonunda sosyalizmi kabul edecekler. Modern burjuvazim ve modern aristokrasi sona erecek. Sizin deyiminizle trafiğe takıldı elbette o trafik 1000 yıl gibi bir zaman diliminde (salt aristokrasiden modern aristokrasiye geçiş çok uzun sürdü elbette bu sistem sosyalizme geçiş yapacak) açılacak.
Iris
Iris Aylar önce
Abi staline benziyon...
Can Ulus
Can Ulus Aylar önce
Bu yorumun zamanlaması bir iki sene civarı şaşmış olabilir ancak hocamıza "Alpagut" olayını sorsam çok mu abes kaçar acaba? Bizim tarihimizde önemli bir yere sahip olmalı mıdır? Yoksa o devirde iddia edildiği üzre halkı kin, nefret ve kutuplaşmaya iten bir olay mıdır? Teşekkür ederim, saygılarımla.
IKO Astroloji Ilknur Azizoglu
IKO Astroloji Ilknur Azizoglu Aylar önce
Bıyık koyu renk sakal beyaz???? Olmaz zannediyordum eşim bıyık bırakana kadar 🙄
sethazn
sethazn Aylar önce
29:51 güzel konusmus
said çolak
said çolak Aylar önce
Sovyetleri Ruslar yonetmedi.Bir tek Stalin Gurcuydu.
Berivan Bulu
Berivan Bulu Aylar önce
cok iyi program beni çok iyi yansitiyo ve cok gelistiriyor sagolun.
Didem Doğan
Didem Doğan Aylar önce
Coğrafya kaderdir diyen kendisine tarihçiyim demesin bir zahmet.
Aydin Kok
Aydin Kok Aylar önce
Olmuyor hocam bu şekilde tarih anlatımı olmuyor. Etraflıca sebep sonuç ilişkisi kurmadan karikatürize ederek koskoca ekim devrimi anlatılamıyor. Bir video çekelim çok tık alsın kaygısı ile iş yapmayın lütfen.
Umut
Umut Aylar önce
Şimdi izleyince Tröçki'nin ESG olduğunu Stalin'in de İlker hoca olduğunu görüyoruz.
Sultan Portakal
Sultan Portakal Aylar önce
0:41 babanı mı anneni mi 100 lira 28:13 33:51 kazak almam füze
Bircan Varvar
Bircan Varvar Aylar önce
Siz profesyonel yahudimisiniz,
AK HAN
AK HAN Aylar önce
Lenin stalin marx bunların hepsi yahudidir onu söylememişsiniz 🕎
enes erol
enes erol Aylar önce
@G. QG büyük oyunu bozan arkadaşa dedim size değil
enes erol
enes erol Aylar önce
bayılıyorum size ya
G. QG
G. QG Aylar önce
Hepsi Ateisttir
Ludwig van Beethoven
Ludwig van Beethoven 2 aylar önce
Rasputin videonuza ne oldu?
vusal ceferov
vusal ceferov 2 aylar önce
osmanli savasda ssri ye cox mexlub olub
Kağan Meral
Kağan Meral 2 aylar önce
00:30 hozom sanki çocuk anlıyıcakmış gibi anlatması :d
Ferhat canip Ozkan
Ferhat canip Ozkan 2 aylar önce
Leninin felç olmasının nedeni ibrahim tatlises gibi mermiye kafa attı.
Ferhat canip Ozkan
Ferhat canip Ozkan 2 aylar önce
Petrograd -leningrad -sainth petersburg ayni yer.
Sezer Engin
Sezer Engin 2 aylar önce
Thomson 1911 hazir
Koray Karaca
Koray Karaca 2 aylar önce
Dostoyevski gibi bir romanciyi, Caykovski gibi bir muzisyeni cikarmis olan Rusya, devrimden sonra cikara cikara Tarkovski gibi bir entel Feridun cikarmistir:)
Sercan Topcu
Sercan Topcu 2 aylar önce
Almanlar yenilince osmanlı yenilmiş sayıldı deyince kapadım direk . Sebebi Osmanlıci falan değilim düz lise kitabı okumuş gelmiş gibi hissettim
Esra Delibaş
Esra Delibaş 2 aylar önce
Troll di mi bu .d
Z H
Z H 2 aylar önce
Yönetmen La casa de papel'e ne diye sallattırıp kaçırttı ki şimdi. Keşke neden beğenmediğinizi de söylettirseydi. Şimdi neler çektiğinizi çok iyi anladım.
Yılmaz Metin
Yılmaz Metin 2 aylar önce
Başkan bize öğretilen komünizm karınca ile çırçır böceğinin hikayesi !!! Yada yokmu böyle bir hikaye 🤣🤣🤣🤣
Metin Şenocak
Metin Şenocak 2 aylar önce
dünya haritası güzelmiş
Vaka Analizi
Vaka Analizi 2 aylar önce
Rusya tarihini okumuş ama anlamamış... Oradaki sınıf savaşımının dinamiklerini anlamamış. Stalin bürokratik karşı-devrimin lideridir. SSCB'de tek bir komünisti sağ bırakmadı. Lenin ve Troçki dünya proleter devriminin... 1919-21; iç savaşta işçi meclisleri / işçi demokrasisi yok olur. Parti, devlet haline gelir. İşçi sınıfı deklase olur. Mülkiyeti yöneten bürokratlar işçi devrimini tasfiye etti. Marksizmi çarpıtan devletçilikle özdeşleyen bir garabet rejimdi yaşanan. Troçki'nin 1938'de öngördüğü şuydu: İşçi sınıfı bürokrasiyi alt edemezse eninde sonunda kapitalist restorasyon olur ve ardından bonapartist bir rejim kurulur. Sonuç: Kapitalist restorasyon ve Putin'in bonapartist rejimi... Bu muhteşem öngörü nasıl ortaya çıkabildi? Tek bir kelimeye indirgeyelim: Marksizm...
Mücahit Aytekın
Mücahit Aytekın 2 aylar önce
böyle bir progtamla bizleri buluşturduğunuz için teşekkürler
Ali Kılıç
Ali Kılıç 2 aylar önce
adam Vyaçeslav Molotov' a benziyo
KARA DAVUT TV
KARA DAVUT TV 3 aylar önce
ABİ KOMÜNİSTE BENZİYON
Kafa1dunya
Kafa1dunya 3 aylar önce
Emrah Safa Gürkan. 39 yaşında
Deniz Reş Pınaroğlu
Deniz Reş Pınaroğlu 3 aylar önce
Ben bu kadar boş bir Sovyet Devrimi analizi izlemedim. Vakit kaybısınız..
Orhan Yesilkaya
Orhan Yesilkaya 3 aylar önce
Ben de öyle düşünüyorum çok basitleştirilmiş. Oldu bitti gibi göstermiş
varol urfi
varol urfi 3 aylar önce
bezen laflar adamın düşüncelerine yetişemiyor.
Bolin
Bolin 3 aylar önce
ESG nin Lenin'e benzemesi?
A GÜRBÜZ
A GÜRBÜZ 3 aylar önce
Kaç beğeni alırsam bu ceketi bana verirsin Emrah hocam
Diyojen'in Fıçısı
Diyojen'in Fıçısı 3 aylar önce
Neoliberal
ERDEM ERAT
ERDEM ERAT 3 aylar önce
Putin is bear tamer😄
Mlt UC
Mlt UC 3 aylar önce
senin 4 araban var benim neden çocuğum okula gidemiyo mu? hocam çocuğunu okula gönderecek kadar bile durumun yoksa çocuk yapmamak mantıklı olan değil mi?
tuncbilek84
tuncbilek84 3 aylar önce
Bizden iyi dizi yapıyorlar bölümüne katılmıyorum. Şuan netflix abonesi olarak söylüyorum hiçbir dizide bizim yerli dizilerdeki kurgu ve sürükleyiciliği görmüyorum. Üstelik bunu her bölüm 2 saatin üzerinde olarak yapıyoruz. Bence bu sinema dünyası açısından bir destandır. Ama yine kendi kıymet bilmezliğimiz kör olsun.
Yıldıray KAYA
Yıldıray KAYA 3 aylar önce
1917 Rus devrimle sosyalizm değil erken kapitslizm evreyi karşılar. Feodalizden kapitalizme geçmek için gerekli sermsye birikimi totaliter devletçi üretim modeliyle sağlanmıştır. Sovyetlerin 70 yıllık tarihinin özeti budur.
Uğur Böceği
Uğur Böceği 3 aylar önce
26:25 çok önemli
Babuş Kartal
Babuş Kartal 3 aylar önce
Kısıtlı vaktimizi (Emrah hocanın kumaşı hatırına) size ayırmışken Sürekli hyper NôRMâLîZeYŞîN reklamları yaparak videoyu yarım bıraktırmayı başardın👏👏👏
Little little for everything X
Little little for everything X 3 aylar önce
Dinlerken başım ağrıdı az yavaş be hacım
ulaş carolu
ulaş carolu 3 aylar önce
Geri zekalılar espri yapabiliyorlar ,belli bir düzeyde bir birikimi olmayınca insan gazete haberleriyle anca bu düzeyde bir sunum yapabiliyorlar. 1917 çok gecmiyor 1936 larda Türkiye'ye başta Iskenderun demir çelik olmak üzere,,sümerbank,nazilli bez basma fabrikası olmak üzere 57 tesis,fabrika kurup Türkiye'ye teslim eden,armağan eden bir sistemle dalga geçmek Özürlüler.
Lucky commander
Lucky commander 3 aylar önce
Wtf
Doruk Yaman
Doruk Yaman 3 aylar önce
Aynı zamanda Troçki kızıl orduyu oluşturan kişidir.
Erdal Turhan
Erdal Turhan 3 aylar önce
sosyalizmin eşitlik kısmı iyi ama adalet kısmı sorunlu.
Egemen
Egemen 3 aylar önce
14:42-14:48
Furkan Toktaş
Furkan Toktaş 4 aylar önce
Bu kanalı ilk defa izliyorum dolayısıyla bu insanlara dair genel bir fikrim veya ön yargım yok. Gördüğüm kadarıyla, kamera karşısında olan bilimsel etikten nasibini almış, kişileri ve olguları olabildiğince objektif değerlendirmeye çalışıyor ama kamera arkasında konuşan, tam bir kahve yancısı seviyesinde olduğunu Stalin’in 50 milyon kişi öldürdüğü söyleniyor cümlesini fütursuzca ortaya atışıyla daha video’nun başında gösteriyor. Doğuda gazeticiler öldürülüyor argümanıyla ben batıcıyım diyerek de büyük finali yapıp bedava oralet içmeye hak kazanıyor. Sadece ABD’nin sadece Irak işgalinin bilançosu 1 milyon üzeri ölümken, herhalde bu insanların iktidar karşıtı gazeteci olmayışı yancı abimizi hiç etkilemiyor.
Orange Crowbar
Orange Crowbar 4 aylar önce
Sadece marksizm değil.Marksizm-Leninizmdir.
yıldırım üçgül
yıldırım üçgül 4 aylar önce
bir ülkede demokrasi kelimesi çok söyleniyorsa o ülkede bir komünistin parmağı vardı parçala yonet
Ufuk Ogur Egitim Danismanligi
Ufuk Ogur Egitim Danismanligi 4 aylar önce
Hoca ne karıştırdın ağzının içini beee ne izlettim bize dinlemekte zorlanıyorum dilini her an lilili yapacakmışsin gibi geliyor
Şeyma Durgun
Şeyma Durgun 4 aylar önce
John Reed dünyayı sarsan on gün romanını öneririm.
Dost Adam
Dost Adam 4 aylar önce
14.43 "Bi toplumda hain kelimesi bu kadar ucuzlarsa, orda tasfiyeler ve tek seslilik artar" Hocam agzina saglik be, 40 yil ugrassam boyle guzek dile getiremezdim. Size de turkiyeyi dusundurmuyor mu bu sozler arkadsslar ??
Tuna Aydoğan
Tuna Aydoğan 4 aylar önce
abi staline benziyorsun :D
Mehmet Kose
Mehmet Kose 4 aylar önce
kim derdi ki bu şakalar gerçek olacak
Lezgin Kanat
Lezgin Kanat 4 aylar önce
Gevezelik yapma
Berat Yıldız
Berat Yıldız 4 aylar önce
18:25 cin'di
Hüseyin Şahin
Hüseyin Şahin 4 aylar önce
Sunucu beyefendi bu kadar taraflı olmak zorunda mısınız, sürekli bir dalga geçme hali var üzerinizde konu sol olduğunda?
Yusuf Çalık
Yusuf Çalık 4 aylar önce
Komünistleri öğrendikçe daha az seven tek kişi ben değilimdir sanırım, komünizm demiyorum çünkü tarif edilenle uygulanan arasındaki fark islam ile müslüman arasındaki farktan bile fazla...
Bilgi ve Eğlence
Bilgi ve Eğlence 4 aylar önce
Celâl Şengör tv de söylemişti rus bilimler akademisinde tanıdıklarıma sormuştum rusya komünizm de yaklaşık 20 milyon insanı öldürdüklerini söylediler demişti bunlar çıkmış burda komünizm güzellemesi yapıyolar alayı yalancı 800 bin 1 milyon diyo hassiktir ordan dangalak demek lazım hitler bunların yanında çırak kalır insan öldürmede ....
彡Εmρtγ
彡Εmρtγ 4 aylar önce
Cok cetin ve derin bir konuyu böyle kolay cözemezsiniz. Böyle konuşarken, sadece her yerde son yıllarda kabul olunmuş bir paradigmaya bir şablon düşünceklere oturacagzıs.
彡Εmρtγ
彡Εmρtγ 4 aylar önce
Abi. Yalnışlık var bilginezlirdə. Ben Marksizm - Leninizm okudum. Sovetlerde anadan olub böyükdüm. Stalinden yalnış düşünceler var.
Son Kafa Bükücü
Son Kafa Bükücü 4 aylar önce
0:46
teori ve pratik
teori ve pratik 4 aylar önce
Neo-liberalizm krizi üzerine tremert.blogspot.com/2020/11/emperyalizmin-guncel-haykrs-neo.html?m=1
taner gökdemir
taner gökdemir 4 aylar önce
Kesinlikle zaman kaybı, 1890'lara kadar uzanan sol sosyalist hareketler ve gelişimi yok sayılmış, sürekli çar otokrat VS vs.
Mücahit Kutal
Mücahit Kutal 4 aylar önce
Otuz liralık kazak almam demek başka şey bende şÖÖÖyle bir füze var demek başka şey :D
Yalın Kılıç Jackues
Yalın Kılıç Jackues 4 aylar önce
napim demeyin
w963W Bts
w963W Bts 4 aylar önce
Stalin leninin yolunda gitmeyen bir haindir para karşılığı mazlum halklari sürgünlere gonderen bir pictir
Johny 49
Johny 49 4 aylar önce
Rusya simdi de kotu yasamaya deymez ulke
Will West
Will West 4 aylar önce
Rus halkı sefil devlet güçlü.Çin devleti güçlü halkı sefil.Soksunlar Komüniklere
Emre Erg
Emre Erg 4 aylar önce
Tr de ayni
Kedi Sever
Kedi Sever 4 aylar önce
ispanyollar sağlam film yapıyor. 3 5 tane izlemeyi dene hocam. Hoca malı mülkü koymuş bankaya arsaya, o yüzden sosyalizm derken çokta şey etmeyim diyor övmeyim.
Furkan Cerrahoğlu
Furkan Cerrahoğlu 4 aylar önce
28:10
Ümit Yilmaz
Ümit Yilmaz 4 aylar önce
Rica edeceğim şu İslamcı barbarlaerın ve Komünist barbarların yaptıkları şeyin adına devrim demeyin, devrim bir ülkeyi ileri götürür geri değil. İslam devrimi dediler İran'ın canına okudular, Sosyalist devrim dedier , Güney Amerika, Rusya, Çin, Küba nın canına okudular. .
Veysi Sitilci
Veysi Sitilci 4 aylar önce
Stalin ikinci dünya savaşında yasakladığı dine sığınıp,insanların askere katılması için "Eğer savaşmazsanız Almanlar gelip kiliseleri yıkacak"deyince insanlar askere katılıp ülkenin kurtuluşuna katkı sağlıyor.
Yunus Emre
Yunus Emre 4 aylar önce
Video neden 720p ne kadar zoom yaptınız
Olmaz Öyle Saçma Tarih CANLI Bölüm 20
1:29:33
Masumlar Apartmanı 28. Bölüm
1:57:52
Masumlar Apartmanı
görünümler 2,9 Mn
Sevmek Yüzünden
3:40
Simge - Topic
görünümler 83 B
Hitler - Olmaz Öyle Saçma Tarih! Bölüm 22
30:13
Masumlar Apartmanı 28. Bölüm
1:57:52
Masumlar Apartmanı
görünümler 2,9 Mn
Sevmek Yüzünden
3:40
Simge - Topic
görünümler 83 B
Benim Adım Melek 61. Bölüm Fragmanı
1:05
Benim Adım Melek
görünümler 769 B
Gönül Dağı 23. Bölüm 2. Fragmanı
1:06
Gönül Dağı
görünümler 1 Mn
REZALETY #1 Sarp Apak, Bahar Candan, ChabyHan
1:10:07
Berkcan Güven
görünümler 775 B
Yemin 327. Bölüm Tanıtım | Silahlar Patladı!
0:51
Mesut Süre İle İlişki Testi | Konuklar: Habibe Yakar Erdoğan & Can Erdoğan
1:4:44
Uyanış: Büyük Selçuklu 28. Bölüm 1. Fragman
1:02
Uyanış: Büyük Selçuklu
görünümler 1,5 Mn