Kötülük! - Olmaz Öyle Saçma Felsefe B03

  görünümler 182,504

Flu TV

10 aylar önce

#Kötülük #OlmazÖyleSaçmaFelsefe #İyilik #ÖmerAygün
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: felsefe.flutv.online

Kime kötü denir? İyilik sıkıcı mı? Kötüler kötü olduklarının farkındalar mı? İyilik vazgeçilmez bir şey mi?
Kötülük nedir? Kötülük doğuştan mıdır?
Ömer Aygün'den Okuma/İzleme Önerileri:
- Aristoteles, "Nikomakhos'a Etik", çev. Saffet Babür, Kebikeç Yayınları, 2005. (Özellikle II. Kitaptaki erdem ve kötülük çözümlemeleri.)
- Friedrich Nietzsche, "Ahlakın Soykütüğü Üzerine", çeviren Ahmet İnam, Say Yayınları, 2011. (Özellikle "İlk Çalışma" bölümü.)
- Hannah Arendt, "Kötülüğün Sıradanlığı", çeviren Özge Çelik, Metis Yayınları, 2016.
- Jean Baudrillard, "Kötülüğün Şeffaflığı", çeviren Işık Ergüden, Ayrıntı Yayınları, 2016.
- Stanford Hapishane Deneyi: trpost.info/list/video/l9WPaWl11M2ngJY.html
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche 8 gün önce
orda aynada ki ilker'i kaldırabilir misiniz ona bakmaktan öndekini izleyemiyorum
çatlak kurabiye
çatlak kurabiye 18 gün önce
İnsan bence iyi kalpli doğar ama büyüdükçe içindeki sevgi iyi düşünce azalmaya basliyo, ben 30 yaşa kadar hep iyi biri olduğumu düşünürdüm öyle davranirdim ama artık kötü birine donustum. Çünkü içimdeki sevgi öldü.
Sinem Güldal
Sinem Güldal 23 gün önce
Mikrofon mevzuna binaen, eğer mikrofon kötüyse "kötüdür," denemeyecek olması işin kötü tarafı olabilir.
EA Striker'ı
EA Striker'ı 24 gün önce
niuaaaahahahaha
F Erk
F Erk 28 gün önce
The best offer filmini izleyebilirsiniz bu konu hakkında biraz bahsediyor gibi
Merve Samsama
Merve Samsama Aylar önce
Git kırmızı asayı izle ozman aydinlanirsin
Merve Samsama
Merve Samsama Aylar önce
Full boş konuşmuş felsefe hocası daha kötülüğü açıklamadan nasıl bir kötü üzerinden konuşulur hadi nasıl konuşma devam edebilir .tamamen anlamsız
emek kaçmaz
emek kaçmaz Aylar önce
Hocam mikrofon aşırı gereksiz iyi duyguyla cefri'nin sesini niye beynimin içinde duyuyorum diyordum bende
zeynep
zeynep Aylar önce
kimse eline silah almasın diye yasa mı koyuyoruz emin değilim. sonuçta kendini ya da kendi ülkeni savunmak için de eline silah alabilirsin. ya da bir insan hapse girme korkusu ile mi cinayet işlemiyor. bu aynı Tanrı korkusu ya da bizim deyimimizle ilahi adalet inancı olmasaydı suç oranı gerçekten de olağanüstü seviyelere çıkar mıydı ? ve üstünde düşünülmesi gereken bir şey de ben sırf cezalandırılma korkusuyla "kötü" davranışlardan kaçınıyorsam bu gerçek bir erdem olur mu ? bu soruların cevabının toplumda ve hatta kendi içimizde göreceli olması işleri oldukça karıştırıyor:)
Enes Altun
Enes Altun Aylar önce
Dünyanın kötülere ihtiyacı var Ör: adam öldürmek = polis
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
İlker beyin açtığı konu tamamen insana özgü. Yani karanlık tarafa geçmenin çekiciliğini yaşıyor olması oldukça 'insansı' veya doğal bence. Çünkü film sektörünün içinde olmasının etkisi bir yana (filmi sürükleyici kılan 'kötü' karakterdir ya) iyiliği ve kötülüğü içinde barındıran bir ırk olarak insanın ayrı bir yeri var. Örneğin meleklerde böyle bir özellik yok(muş), onların günah kavramına kafaları basmadığı için kötülük düşünemiyorlar(mış). İster doğunun ying-yangı gibi düşünün, ister iyi-kötü ikilemi, cennet-cehennem veya davranışlarımızın sonuçları açısından ödül-ceza sistemini, bence bu insana verilmiş bir seçme hakkı, bir tür özgürlük hediyesidir. Öldüğünüzde bile (gerçi henüz ölmediğinize göre o durumda nasıl hissedeceğinizi bilemezsiniz) geride kalanların sizi nasıl andığı onların sorunu, size ne? Siz, yaşamınız boyunca kişisel ve toplumsal anlamda 'gereğini' yaparsınız ve ölüp sahneden çekilirsiniz. Sonrasını umursamak feminen bir tavır gibi geliyor bana. Hani ünlü bir kadına sormuşlar ya; bir meclise (bir bara, baloya, kalabalık bir arkadaş-tanidik toplantisina vb), ilk neye bakarsınız?" diye. Kadının cevabı çarpıcı bence: "Hiçbir şeye (kişi veya nesne olarak). Sadece bana bakılıp bakilmadiğina dikkat ederim". Her zamanki sorunuza geleyim: "Peki, n'aapalim?" Kapitalist jargonla ifade edeyim: Bedelini ödediğiniz sürece her şeyi elde edebilirsiniz. Yok, siz (Film yönetmeni İlker Canikligil olarak) "Toplumsal değişim için sisteme bir çomak sokayım da maksat gelişimi hızlandırmak olsun, bu güzelliği yapmış olayım bari" diyorsanız, birincisi yaptığınızın toplumsal normların ne kadar dışına çıktığınıza göre bu önem kazanır, ikincisi yaptığınızın ne kadarını kendiniz için ne kadarını toplum için yaptığınıza göre de ayrı incelemek gerekir. Bkz. Marki De Sade, Frankenştayn, ortaçağın tıp bilimi için mezardan ceset çıkaran araştırmacıları ve son olarak 'dünyayi değiştirmeye niyetli çılgın bilimadamı' tiplemeleri.
Erkan Deniz
Erkan Deniz Aylar önce
👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼
Tuğca Söğüt
Tuğca Söğüt Aylar önce
Hiç bi toplum için "Şunlar kötüdür" diyemeyiz, çünkü "bu dahil bütün genellemeler yanlıştır." :)Bence dinler konusundan önce hayvanlar alemine"doğa" bakılmalıydı, zira bu yazılı kurallar bize daha çok "kötü" kazandırmıştır. Bu arada İlker Canikligil boş zamanlarında seri katillik yapıyorsa şaşırmam. :)
ali çetin
ali çetin 2 aylar önce
‘karıncayı bile incitme’ deme derler, karıncanın gücüne gider.
Berk Çelik
Berk Çelik 2 aylar önce
Kötülüğü çok yüzeysel ele almışsınız. Kendi problemlerime cevap alamadım. :'(
Yavuz Baysan
Yavuz Baysan 2 aylar önce
Benedict Cumberbatch v2
Atilla Selem
Atilla Selem 2 aylar önce
kötünün tanimi basittir Ilker hocam.. insanlara gectim ama hayvanlara, bitkilere dogaya ve cevreye zarar veren herkes kötüdür. Insanlara zarar verenlere direk kötü denemez.. bakmak lazim karsi taraf bunu hak etmis mi.. bu kadar felsefe yapmaya filan gerek yok.. bu felsefeciler genelde bos konusup dünyaya hic bir faydasi olmayan tiplerdir.. bu düsüncemi degisterecek bir felsefeci henuz bulamadim.. bakiniz bunlarin gecmislerine ÖSS den filan düsük puan alip ancak hasbel kader felsefeci olmuslardir.. varya cok kötüyüüüm :))
tuna bilge
tuna bilge 2 aylar önce
kapitalistlerin iyiliğe bakış açısı konulu program
özgür kayakesen
özgür kayakesen 2 aylar önce
Rasyonel sohbetler ...
hülya özkul
hülya özkul 2 aylar önce
Kötülük deyince benim aklıma Dogville filmi geliyor, beni çok etkilemişti.
Osman Dalkıç
Osman Dalkıç 2 aylar önce
#OlmazÖyleSaçmaKötülük
Neşet Osman
Neşet Osman 2 aylar önce
Kötülük çok kötü birşey
Yet Yalcin
Yet Yalcin 3 aylar önce
sunan kişi ses efektleri vermeseymiş çok daha güzel olurmuş şişman bir çocuk gibi :)
Derya Eroğlu
Derya Eroğlu 3 aylar önce
İlker bey kesinlikle doğru söylüyor 🧚
FATİME MERMERCİ
FATİME MERMERCİ 3 aylar önce
harika olmuş bu seri:) ilker bey sohbete daha çok katılmanız da bir radyo havasında sakin ama dinamik teşekkürler
Utku Karaca
Utku Karaca 3 aylar önce
Herşeye dair bir bölüm çekerseniz cevap çok kısa! introsu, falanı, filanı 42 saniyede biter!
Osman ünlü
Osman ünlü 3 aylar önce
İzlerken ilker hocaya bakcam diye kör oldum teşekkürler flu tv
John Reese
John Reese 4 aylar önce
Epikür der susarım
felsefe hobim
felsefe hobim 4 aylar önce
Kötülük bir hakikattir
samican kiremitçi
samican kiremitçi 4 aylar önce
bu konuda diamont tema ile görüşmelisiniz, bu arkadaş hafif kalmış
Çiğdem Akman
Çiğdem Akman 4 aylar önce
Çok kötü olmuş
chntzytr
chntzytr 4 aylar önce
ne kadar salak bir adam bu? bu kadar popülist insanları koyma
Özen Türkkan
Özen Türkkan 4 aylar önce
"kötü ol ya tamam üf" 🤣
Deniz Özdemir
Deniz Özdemir 4 aylar önce
Hocam Müslümanlıktan bahsederken doğu felsefi diyerekten bahsediyorsunuz, diğer dinlerden bahsederkense adini söylüyorsunuz Müslümanlık konusunda anlaşılan gerçekten cahil kalmışsınız
PROJE DÜNYASI
PROJE DÜNYASI 4 aylar önce
6:55 aynı benim kafa bazen karşımda kendi kendini tebrik eden insanlar oluyor ağzının ortasına terlikle vurasım geliyor..
mert yurddaş
mert yurddaş 4 aylar önce
Kötülük hakkın dışına çıkmaktır her iş , olay ve olgunun karşılığında oluşması gereken bir tepkidir bu evren kişilere göre değişmeyen kurallar bütünüdür çok çeşitliliğin olması sana göre bana göre yanılgısına sebep olmaktadır peki x bir olayda hak olan davranış nedir ? bunu nasıl bileceğiz ? bu noktada gezegenimizi uzaktan gözlemlemek tam beceremeyecek olsa da doğru yoldur Örneğin devletlerin nasıl yönetildiğini bilmeyen türk toplumunun her kesimine oy hakkı vermek doğru mudur ? :) doğru değilse bunu yapmak kötülük müdür ?
Relax Universal Images
Relax Universal Images 4 aylar önce
Olayin temeline inemeden, etrafinda gezinerek yapilmis bos lakirdi :)..... Iyilik ve kotuluk yoktur, bu turden kavramsal tanimlar hiç bir seyi ifade etmez, hayatimizda bunlara benzer birçok iluzyonal kavram bilincimizin derinlesmesini engelliyor... Donc ( o halde) soz konusu olan yasami anlama adina yapilan eylemsel deneyimlerdir ve bu eylemlerin yarattigi sonuçlar, yani odenen bedellerdir. Bu bedellerin ozgurluk, mutluluk, adalet ile olan bagintilari kisinin varolusssallik karsindaki pozisyonunu ifade eder. Yani mesele bireyin varollussallik krizine aradigi yanit ve bu ugurda harcagi belirli ( ayni formda, insan formunda yasadigi) surec araligindaki deneyimleridir. Umarim anlatabilmisimdir :)
Özden Kırilen
Özden Kırilen 4 aylar önce
Bir hayvana, örneğin bir aslana iyi mi, kötü mü diyemezsiniz mesela, o sadece neyse odur, doğasının gerektirdiğidir. İnsan da aslında iyi ya da kötü değildir ama insanda fark nerede başlar, akılda, Aklın gelişmişliğinin en önemli göstergesi çevreye yaptığın etkidir diyebiliriz. Alet yapmak, plan yapmak, medeniyetler kurmak, hepsi çevremizle olan ilişki üzerine. Bu etkilerin zararlarına ya da faydalarına göre iyi ya da kötü kavramı oluşmuştur. Zinanın ne zararı vardır mesela, babasız ortada kalan çocuklar, toplumsal düzensizlik ve cinsel hastalıkların yayılımı vs. Toplumun ayakta kalabilmesi fayda zarar ilişkisine bağlıdır. Avlanırken ben seni korurum sen beni, ben sana yardım ederim sen bana, vs. Böylece hayatta kalırız, bu yüzden yardımlaşma iyidir, faydalıdır. Ama sen benim etimi çalarsan ben seni öldürürsem kaos hepimize zarar verir vs. Toplumlar kompleks yapılar oldukça iyi ya da kötü kavramı genişlemiştir. Ha sonrasında bu kavramlar yozlaşmıştır bazı noktalarda o da ayrı bir durum. İnsan iyi ya da kötü değil bir potansiyeldir, atom altı parçalar gibi :), ne olacağı nasıl davranacağı nasıl yetiştirildiğiyle alakalıdır, doğasında iyilik ve kötülük potansiyel olarak vardır ama birinden biri ancak yaşayarak olur. (zihinsel roblem yoksa).
Murat Ceylan
Murat Ceylan 5 aylar önce
Netlix'te The Good Place diye bir dizi var. Oradaki "unforeseen concequences" konusuna girmiş sonlarda. Geçmişte annene bir gül verdiğinde bu hanene (+) puan yazardı, sevap gibi bir mantık. Şimdi ise o gülün yetiştirildiği tarlada çalışan çocuk işçilerin sömürülmesini desteklemen, o gülü sana getiren aracın saldığı egzoz gazlarının atmosfere etkileri vs. gibi etkenler sonucu aynı aksiyon (-) puan yazıyor.
ALİTA
ALİTA 5 aylar önce
MADEM TERÖR YADA TERORİSTLER KÖTÜ BUNU DİYEN ABD NEDEN TERORİSTLERİ ORGANİZE EDİP BESLİYOR SİLAH SATIYOR EGİTİYOR SONRA İSTEMEDİGİ ÜLKELERİN ÜSTÜNE SALIYOR KÖTÜ DEDİKLERİNİ KENDİ EGİTİYOR KENDİLERİ KÖTÜ DİYOR DEMEMMKİ DÜNYAMIN EN KÖTÜSÜ ABD
Opus Magnum
Opus Magnum 5 aylar önce
abi siz niye böyle şeyler izliyorsunuz fazla gelmiyor mu size?
Yusuf Oruç
Yusuf Oruç 5 aylar önce
Sarıyoooo
Murat Akansel
Murat Akansel 5 aylar önce
s
Oktay öz
Oktay öz 5 aylar önce
öncelikle böyle kaliteli vidiolar çektiğiniz için sizi tebrik ederim böyle kaliteli insanları 43 yaşındayım ilkokul mezunuyum hiç bir televizyonlarda ve başka yerlerde görmedik dinlemedik şayet görüp dinleseydik Oxford üniversitesin,den mezundum :)
Tolga Çıklaçiftçi
Tolga Çıklaçiftçi 5 aylar önce
Lâzım o. Lazım olsa duramazsın.
Kaan Gapso
Kaan Gapso 5 aylar önce
Erdem ve ahlak diye yutturmaya çalıştığımız şeyler sadece ikiyüzlülük'ten ve normatif bir dogmalardan ibarettir aynı zamanda subjektiftir kimse iyi olmak istediği için iyi olmaz kötü olan zor ve tehlikeli olduğu için ikiyüzlü bir iyi olmayı seçer -Yani iyilik denilen şey aslında toplumsal olarak daha az zararlı gözüken üstükapalı ikiyüzlülüklerdir -haz ilkesine inersek hormonlar zihnimize baskın geldiği için kendimizi iyi diye adlandırırız İyilik ve kötülük nedir? Oksitosin hormonu bize anne koruması hissettirdiği için hayvansever oluyoruz çünkü kendimizi güvende hissediyoruz. Kısaca iyi olmak 2çeşittir 1 zayıfsa toplumsal normlara uy 2seni güvende hissettirebilecek şeyleri koru kolla sonuç olarak ya ahlakın ikiyüzlülüğü yada güvende olmaya ihtiyacın var ve ben buna erdemin çıkarcılığı ve ahlakın ikiyüzlülüğü diyorum
Existenstheorie
Existenstheorie 5 aylar önce
insanlarin benimsemedigi,kabulenemedigi, Üretdigi , eser ,eglim,kast,art niyet dir Kötülük den Kötülük dogar,Bazen kötülük duruma göre iyilige Cevrilebilir.
umut kaya
umut kaya 5 aylar önce
peki hocam ne yapalım kötü mü olalım
Hümeyra yıldız
Hümeyra yıldız 5 aylar önce
Bu videoyu tiklayanlar Dorian grayin portresini okuyun
agziacikboruanahtari
agziacikboruanahtari 5 aylar önce
0:23 te verilen referans eric cartman mı hocam? oysa bence de muhteşem bir salt kötülük örneği :D
Fuat DOMANIC
Fuat DOMANIC 5 aylar önce
Ömer Hocam, yine epey gecikerek de olsa “Kötülük” programınızı da severek izledim. Naçizane ek/önerme olarak: 2 temel amacımız olan yaşama ve üremeyi yerine getirebilmek için bir sürünün parçası olmamız dolayısıyla sürünün -taleplerine/varolma hikayesine- uygun davranmamız zorunluluğunun, iyilik-kötülük tanımlarımızı doğrudan belirlediğini düşünüyorum. Örn: Sürünün taleplerine/hikayesine uygun/göre yeterli davrananı “iyi”, aykırı/göre yetersiz davrananı “kötü” olarak tanımlıyoruz “temel” olarak. Bu noktada temel dertlerimiz: 1-Sürüyü işletebilmek için hala hiyerarşiden başka bir mekanizma bulamamış olmamız. 2-Hiyerarşinin “yönetici/seçkin” “çatı katı”nı denetlemeyi ise hala yeterince beceremiyor oluşumuz. Bu yüzden yönetimin “art niyetli insanların” eline geçmesini bir türlü önleyemememiz. Sürü büyüyüp karmaşıklaştıkça “çatı katı”nın denetimi çok daha zor ama çok daha hayati hale geliyor. 3-Ait olduğumuz ve/veya ait olduğumuzu -sandığımız- sürülerin aslında yine tüm üyelerinin varolabilmek için birbirine muhtaç daha büyük TEK bir sürü olduğunu hala yeterince kavrayamamış olmamız. Buradan nasıl çıkılır sorusuna naçizane cevabım ise yine her zaman olduğu gibi; Varolan kötü (yani yetersiz ve AKILSIZ) durumun “Çatı katı” başta olmak üzere yeterince insana yeterince zarar (bugüne kadar hep korkunç derecede oldu bu “yeterince zarar”...) vermesi sonucunda “Mecburen Mecburiyetten”(MFÖ ; ) düzelmesi yani “daha az kötü olması”. Bizim açımızdan umudum ise; Günümüz “çatı katı sakinleri”nin -çıkarlarının- bundan 10 sene öncesine dahi kıyasla çok daha fazla -birbirine bağımlı- hale gelmiş olmasının topyekün bir 3. Dünya Savaşı’na izin vermemesi, umarım... Programa emek verenlere teşekkür ederim.🖖
platonik filofOz
platonik filofOz 6 aylar önce
Ilker abi zina örneği ile vermiş olduğun 'arzularin pesinden gitme' örneği kötülükten çok deneyimsizliğe karşilik geliyor esasinda. Çunku benzeri bir davranisin sonuclarini net bir sekilde ön göremedigi icin arzulayabiliyor kisi. Böyle enteresan psikolojik deneyler var; mesela bir kisiye bir adet bozuk para versek ve bu para ile yazi tura attiginda ve her tura geldığinde dünyada tanimadigin bir kisinin merdivenden yuvarlanacagini söylesek... bunu denemeye yeltenecek bir sürü kişi çıkacaktir, eminim. Fakat ayni bozuk parayi attiginizda ve her tura geldiğinde ailenizden veya size cok yakin olan birisi merdivenden yuvarlanacak desek; muhtemelen çoğu kisi böyle bir riski almak istemeyecektir. Dolayisiyla kişi kötülüğün ne gibi sonuçlar doğuracağını veya kötülük yapılan nesne ile arasında hiçbir bağ bulunmadığı bir durumda kötülük yapmaya daha teşne olması, bu tarz bir kötülüğün esasında bir bilgi/deneyim eksikliğinden kaynaklanmasindan kaynaklanmaktadir. Ne demek istiyorum? Zina yapıldığı bir durumda ilk bakışta ortalıkta hiçbir kötülük dahi yok, çünkü henüz bu bir sırdır. Bu sır, eğer ona vakıf olan taraflarca mezara götürüldüğü takdirde, bu kişileri kötü yapmış olur mu? Tartışılması gereken konu budur. Fakat hayatla ilgili deneyimlerimiz ve etrafimizda olup bitenlerle ilgili gozlemlerimiz, etrafimizdaki yasantilardan kulagimiza calinanlar ve surekli tekrar eden bir takim olaylar silsilesi esasinda hayatla ilgili pek fazla gerceği/iyiyi ve kötüğü kulağımıza fısıldamıştır. Ilk olarak bir sır her zaman için kişinin üzerinde bir yüktür. Bunu kisi henüz farkinda olmayabilir. Ikinci olarak bu kötülüğün taraflarindan üçüncü bir şahis olan hanimin eşi, henüz denkleme dahil olmamiştir. Tanimadigimiz kisilere kötülük yapmanin daha kolay oldugundan bahsetmiştik. Eger bu kisi bizim yakin bir arkadasimiz olsaydi, muhtemelen zina olasiligini aklimizdan dahi gecirmeyecektik. Hadi bu kisi bize uzak bir kisi olarak kalmaya devam etsin. Ortada yurumeyen bir iliski vardir. Yurumeyen iliskilerde ozellikle kadin tarafinin vakif oldugu bir takim sirlar ortaya dokulmeye cok daha yatkındır. Esas konu da zaten bu sir ortaya ciktigi zaman ne olacagi ile alakalidir. En iyi ihtimalle(?) boyle bir sey hic yasanmamis gibi hayatlarina devam edebilirler (mi gercekten?) En kötu ihtimalle kadinin kocasi bir psikopat cikar ve sizi bulup kapiniza dayanir. Bir de arada kalan ihtimaller vardir: iliski bitebilir ve soz konusu kadin sizin kapinizda belirebilir. Fakat bu ikiniz icin de harika degildir cunku acikca gorulmektedir ki ikiniz de bu iliskiyi olgunlukla surdurebilecek bir olgunlukta degilsinizdir. Ilk basta her ne kadar iki taraf da birbirine güvenmek istese de neticide iliskinin baslangici bir cesit 'güvensizlik' uzerine kurulmuştur. Belki hayattaki diger sorunlarinizi veya deneyimsizliginizi ortmek icin bir sure daha yatip kalkarsiniz ve nihayetinde tekrar basladiginiz noktaya dönmüs olursunuz. Simdi kötü oldugunuz, havali bir kahkaya ve umursamaz tavirlara sahip olan bir kisi olarak benzeri bir davranisi surekli olarak tekrarladiginizi dusunelim.. ben neden filmlerdeki o kahkahanin ve karizmatik durusun karsiligini burada görmekte zorlaniyorum? Bilen insanlarin hayatla ilgili yapmis olduklari mukemmel bir tespit vardir. Hayat esasında başından sonuna bir bütün olarak görülmesi ve incelenmesi gereken bir yapidadir. Fakat bu bizim icin henuz olasi degildir. Cunku henuz ortalarinda bir yerlerinde oldugumuz bir seyin nasil tümüne vakif olabiliriz? Bu sorunun cevabini yine ömer hocam veriyor: aklını kullan yavrucuğum.. şu anda zina yapmak gibi bir durum aklinin bir kösesinden gecebiliyor çünkü kani henuz kaynamakta olan bir delikanlisin. Atiyorum 60 yasindan sonra boyle bir olasiligi belki aklindan bile gecirmiyor olacaksin cunku o kaynayan kan artik coktan durulmus oldugu icin zamaninda yapmis oldugun bir kotuluk simdi senin icin olasiliklar dahilinde bile olmaktan cikmis olacak.. ve bu yaşa geldiginde ister istemez diyeceksin ki 'ne kadar da çocukca ışler yapmışım.' Çunku erkeklerin gec olgunlasmasinin en buyuk sebebi olan cinsel istek artik yok, artik dunya senin icin cok daha net bir bicimde görünüyor. Simdi mantikli bir bicimde dusunecek olursan, yukarida saydigim olasiliklardan hicbirisi bir gece icin arzularina yenik duşmene değebilecek bir karşilik sunmuyordu zaten. Sen sadece deneyimsizligine yenik düstün. Zina neymis, cinsel haz neymis; bunlarin senin icin de hicbir anlam ifade etmedigi günler elbet gelecek. Bilenler de diyorlar ki aklını kullanacak olursan şimdiden gelebilir. Aklin zamanda gelecege yolculuk yapmaktan bir farki yok, esasinda. Dolayisiyla akilli kisiler basitce gelecekte, artik bir takim seylerin yerine oturdugu ve boylece hayata daha butunsel bakmanin mumkun oldugu bir evrede de tasiyabilecekleri bir hayati kurgulamaktan baska bir sey yapmiyorlar esasinda. Bunun gibi bağlantilari akil yordamiyla kuramayan kisilerse mutlaka deneyerek ögrenmelidir derim. Çunku o donem geldiginde 'lan hic yasayamadik su hayati' diye dusunmek, belki bu simdi yapmaya tesne oldugun kötülükten de kötüdür. Kim bilebilir?
Ömer Toraman
Ömer Toraman 6 aylar önce
Platon diyordu sanki "İyiler, kötülerin gerçekte yaptıklarını sadece rüyalarında görmekle yetinen kişilerdir" diye...
nb
nb 6 aylar önce
Bir bebeğin eylemleri aslında kötüdür bence. çünkü kendi ilkel hazlarini ketleyememesi başkalarina zarar verir.Herkes bütün erdemler yüklü halde dünyaya gelseydi şuan iyi kabul edilen düz bebek kötü kabul edilebilirdi.Dolayisiyla benliği olmasa da o kötü kabul edilebilirdi
The Fall of The Damned
The Fall of The Damned 7 aylar önce
Daniel Plainview gerçekten kötü bir karakter. Ve öyle gülmüyor da. Kaliteli bir işti...
Doğukan Taşkıran
Doğukan Taşkıran 7 aylar önce
Kötülük zayif insanların kendinden daha zayif gördüğünü ezmesidir.
Gökhan Tunçel
Gökhan Tunçel 7 aylar önce
Bardakitaki suya bakana kadar suyun neren geldiğine bakmayı insanların artık fark etmesi gerekiyor. Bir taraftan uzayda galaksiler çoğalırken diğer taraftan kara delikler yok ediyorsa, madde kadar anti-madde varsa, iyilik kadar kötülüğünde olacağını kabullenmek çoğu problemi çözmemizi sağlayabilir
Didem Demir
Didem Demir 7 aylar önce
30:48 +Sen iyi bir adama benziyorsun. - Benziyorum ama kötülerin yapabileceği şeylerden birisi de budur.
neptun
neptun 7 aylar önce
5:00 dk.da "İyi" kelimesinin orhun yazıtlarından gelen şekli ile "etki" anlamı taşıdığını belirttiniz. Ben de bu "iyi" kavramını çok sevdim. İngilizce'deki "good" (iyi) kelimesinin "god" (tanrı) kelimesinden geldiği ve "iyi"nin tanrısal olduğu anlamı olduğu görüşü doğru ise dillerin ve dillerin oluştuğu halkların evrensel sandığımız en temel kavramlarda bile ne kadar farklı düşünce, yaşam farklılığına sahip olduğunu gösteriyor.
Tolgahan Turan
Tolgahan Turan 7 aylar önce
Edgü>Eżgü>Èyü>Éyi>İyi Ed ipekli kumaş anlamına da gelir ve isimdir. Ed+gü şeklinde de etimolojisi yapılabilir. Bu şekilde etimoloji yapıldığında +gü isimden isim yapma ekidir. Hocamızın dediği de mantıklı geldi ama. Olabilir diyorum
selman selman
selman selman 7 aylar önce
en ufuk açıcı olmaz öyle saçma felsefeydi. her ikinize teşekkürler
Hakkı Sayın
Hakkı Sayın 7 aylar önce
Ömer hocam süpersiniz. İlker bey çok teşekkürler.
Mertcan Ozturk
Mertcan Ozturk 8 aylar önce
canlıların birbirlerini kandırması kendi çıkarları için yaptıkları bir şey yeri gelir gıda su olur yeri gelir duygusal ya da psikolojik olur
Mert Özen
Mert Özen 8 aylar önce
Ateş, alev, ışık, karanlık bunlar aynı şeye verilmiş farklı sıfatlardır; şeytan=özgürlük=bilgi.
Volkan Öğüt
Volkan Öğüt 8 aylar önce
Sizi izlerken farklı bakış açıları yakalayabilmek, empati kurabilmek ve sizin zihinlerinize girebilmeye çalışmak bana acayip keyif veriyor. Seçimin aslında bir ilizyon olup olmadığı, kitle kontrolü ve manipülasyon hakkında konuştuğunuz bir videoyu izlemeyi çok isterdim.
Patriota Rhøne
Patriota Rhøne 8 aylar önce
Konuk arkadaş, birinin sizi dolandırma ihtimali üzerine çok yüzeysel modellemelerde bulunmuş.. İnsan; sürekli ölçen, biçen, hesaplayan ve terazileri olan bir canlı, hemen hemen hiçbir eylemini laboratuar şartlarındaki gibi yekpare sebeplendiremez.
Rebiye Gül
Rebiye Gül 8 aylar önce
Olmaz öyle saçma psikoloji gelse... güzel olmazmı. Olur olur güzel olur. Çok güzel olur.
Evrim Gurur
Evrim Gurur 8 aylar önce
Çok güzel bir bölüm yahu!
Tuba Topsakal
Tuba Topsakal 8 aylar önce
İlker Canikligil acilen psikoloğa görünmeniz gerekiyor 🤣
Flu TV
Flu TV 8 aylar önce
Neden?
Muhammed Samed Büyükyazıcı
Muhammed Samed Büyükyazıcı 8 aylar önce
İlker abi son bir kaç yıldır herhangibir yayın camiasında gördüğüm en güzel görsel ambians olmuş. Daha saniye 26 ama yazmak istedim. Kanalınızı severek takip ediyor ve öneriyorum ama Oytun hocayı beklemekten yorulduk artık bir bölüm bekliyoruz
kahpe hacker
kahpe hacker 8 aylar önce
İnsanın sorumluluğu oldukça herkesin iyi olmadını bekliyor gsliba yada sadece ben.🤔
metin koç
metin koç 8 aylar önce
36:09 ilker hoca sıyrıldınız demiş ama gerçekten mükemmel cevap :)
ank186737
ank186737 8 aylar önce
The good place’ten esinlenilmiş gibi hissettim.
Recep Mutlu
Recep Mutlu 8 aylar önce
OBJEKTİF BAKARSAK İYİLİK VEYA KÖTÜLÜK YOKTUR
egemen sahin
egemen sahin 8 aylar önce
Nietzsche - Ahlakın Soykütüğü
Abdullah Taha Müslümanoglu
Abdullah Taha Müslümanoglu 8 aylar önce
Müthiş iyi bir bölümdü ve hiç sıkılmadım. 👌 Flu tivi iyilikle bizi esir ediyor İlker Hocam!
Tayfun Uyar
Tayfun Uyar 8 aylar önce
Sayın Showrunner, kanalın sıkı takipçisi olarak bu felsefe bölümleri bir tık aşağıda gibi kalite olarak ya da ben anlamıyorum. Geribildireyim dedim. Not: elinizde başka felsefeci varsa bir de ona bakalım🧐
Volkan Atar
Volkan Atar 8 aylar önce
Bence insanda yada canlida iyilik ve kötüluk potansiyeli var...ihtiyaclara gore degisen davraniş bicimleri...
Kübra Dönmez
Kübra Dönmez 8 aylar önce
“Öyle ama zaten bugünün dünyasında biz bilmeden düğmelere basıyoruz” İlker Canikligil
Fatma Yılmazoğlu
Fatma Yılmazoğlu 8 aylar önce
Bence mikrofon seçimini kendisi yaptigi için en iyisi en kalitelisini bulmaya calisiyor ve bulduguna inanıyor. Burada mukemmeli arama ve bulmak bunu becermek yani aslinda kisilikle ilgili birseyler de bulabiliriz burada gerçi konu mikrofon olunca freudyen bakarsak konu baya farkli yerlere gidebilir.
MW2 hitmarker sound
MW2 hitmarker sound 8 aylar önce
çok tatlı bi adam
Mehmet Çimenderoğlu
Mehmet Çimenderoğlu 9 aylar önce
Ömer Hoca'yı çok seviyoruz. Bu programı yaptığınız için teşekkürler.
boe
boe 9 aylar önce
Felsefe okuyasım geliyor ama felsefe hocası olup öğrencilerden oynadıkları iddiaları ve sigaraları alıp gizlice iddiaları yatırdığım üstüne sigaralarını içtiğim bir hayatım olsun istemiyorum...
sefa çorlu
sefa çorlu 9 aylar önce
Yazacaklarımı yanlış anlamayın ama bir insan neden iyi olmalı, niye bir insan kötü olmamalı. Bir insanın yaptığı bir şey kötü olsa ki kötülük de kişiye göre değişir, bunu neye göre yargılıyoruz, neden evrensel ahlak yasası olmalı, neslin devamı derseniz, neden nesil devam etmek zorunda olsun ki. Yani demem o ki bir insan bir şey yapmak istediğinde iyi veya kötü kişiye göre değişir onu bundan alıkoyacak olan şey nasıl olmalı
Ömer Faruk Asker
Ömer Faruk Asker 9 aylar önce
Kanalın isminin neden Flu TV oldugunu bu videoda daha iyi anladım
Salih Kaya
Salih Kaya 9 aylar önce
Ilker Hocam 'bu video kötü' diye yorum yapacaktim 20 dakikadir dusunuyorum toplamda 1 saatim gitti donup kaldım naptiniz bana
No Name
No Name 9 aylar önce
Kadıköy tayfa
Apfel Birne
Apfel Birne 9 aylar önce
Amma ağdalıyor bu amca. Böyle kötülük yapılmaz insanlara. Evet bu adam sürüklüyor, sürüm sürümdürüyor insanı. Bu tam bir DRAM... Bad Boy....
akagun
akagun 9 aylar önce
İyiliği sıkıcı bulan bir kaç iyi eğitimli beyin... Fikir ve yorumlarınızı bundan sonra bu hususu göz önünde bulundurarak dinleyeceğim.. Saygıdeğer Beyefendiler, Zihnimde sizi oturttuğum zihnen ve vicdanen bana göre özel konumda degilsiniz artık...
Clouds Edge
Clouds Edge 9 aylar önce
Nolan'ın değindiği konuya benzer bir konu Cemil Meriç'in Bu Ülke kitabında geçiyordu. Japonya'da bir adam var, bir düğme ile onu öldürebilirsin ve bundan kimsenin de haberi olmayacak. Aynı zamanda onun servetine sahip olacaksın. Bu çok daha kritik bir soru gibi geliyor bana.
tosba utaka
tosba utaka 9 aylar önce
abi hukuken kendine zarar verme hakkında yok
Erkan
Erkan 9 aylar önce
Hayvan gibi şeyediyorsunuz... Sürekli birbirinden güzel ve kaliteli videolar geliyor, Flu TV kendini aştı...
Deniz Kılıç
Deniz Kılıç 9 aylar önce
Ömer hocanın nesnelerin ahlaki olup olmamasından (29:25) bahsettiği app'ten aklıma geldiği üzere "eleştirel oyun türü" diyebileceğimiz bir perspektifle yaratılan 'Phone Story' oyunu oldukça ilgi çekici, ilgililerin bakmasını tavsiye ederim :)
Bahadır Şimşek
Bahadır Şimşek 9 aylar önce
Bu bölümden sonra Lucifer dizisini izleyebilirsiniz arkadaşlar. İyi gider
Hasan çepni
Hasan çepni 9 aylar önce
Birçok farlı görüş ifade etmesine rağmen hiçbir sonuca varılmayan program , işte Flu TV .
Simay Berr Baran
Simay Berr Baran 9 aylar önce
Ömer aygün gayet güzel konuşuyor da keşke ilker canikligil sürekli bölmese, tam konu ilginç bir yerlere gelecek hep alakasız bir soru soruluyor. Bu format biraz değiştirilse çok daha tatmin edici bir içerik çıkabilir.
Homing Bear
Homing Bear 9 aylar önce
Yeni bölüm nerede?
Deniz Esame
Deniz Esame 9 aylar önce
kötünün doğa ve güdü ile ilişkisini konuşmadınız bunu beklemiştim. bunu konuşmak çok olağan olmalıydı, bunu konuşmamanıza şaşırdım
Mehmet Aslan
Mehmet Aslan 9 aylar önce
İyilik Kazanacak !
Kozmo
Kozmo 9 aylar önce
A, çok üzüldüm yahu! Beş dakika daha devam etseydi sohbet, bu çıkışsızlıkla doğru yolu bulacaktınız :)
sema BENCEM cihan
sema BENCEM cihan 9 aylar önce
Dramanın lokomotifi ARZU'dur... Haleluya
Bir Zamanlar Çukurova 92. Bölüm Fragmanı
0:51
Bir Zamanlar Çukurova
görünümler 1,3 Mn
Mustafa Ceceli - Ölümlüyüm
3:30
Mustafa Ceceli
görünümler 455 B
İbo Show 21. Bölüm Tanıtım  #İboShow
0:54
İbrahim Tatlıses
görünümler 333 B
Bir Zamanlar Çukurova 92. Bölüm Fragmanı
0:51
Bir Zamanlar Çukurova
görünümler 1,3 Mn
Mustafa Ceceli - Ölümlüyüm
3:30
Mustafa Ceceli
görünümler 455 B
İbo Show 21. Bölüm Tanıtım  #İboShow
0:54
İbrahim Tatlıses
görünümler 333 B
Çok Güzel Hareketler 2 - 79.Bölüm
2:5:32
Çok Güzel Hareketler
görünümler 2,4 Mn
Menajerimi Ara 32.Bölüm - Bu Kız Değil, Dicle!
6:18
Hercai 67. Bölüm Fragmanı
1:06
Hercai
görünümler 1,3 Mn
Ramo - 39.Bölüm Fragmanı
1:15
Ramo
görünümler 1,4 Mn
KARDEŞLERİM PARODİ - OKULDA KAVGA
3:14
NASIL OLURDU ?
görünümler 678 B
Kardeşlerim 7. Bölüm
2:38:55
KARDEŞLERİM
görünümler 7 Mn