Elektrik II - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B09

  görünümler 157,554

Flu TV

26 gün önce

Bu bölümde elektrik konusuna devam ediyoruz.
Elektrik ışıktan hızlı mıdır? Elektrik ve manyetizma arasındaki fark nedir? Elektrik nasıl bir enerjidir? Elektrik neden çarpar? Akım ile elektrik aynı şey mi? Elektriği görebiliyor muyuz? Tesla mı Edison mu? Tesla'nın hakkı mı yendi? Elektriği ilk kim buldu?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
#OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #Elektrik #SerpilÖzcan
Olmaz Öyle Saçma Bilim serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡bilim.flutv.online
➡Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trpost.info/get/-xTvXTm-lrLWYk308-Km3A.htmljoin
Serpil Özcan: serpilozcantr
Elektrik II - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B09 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Aşağıdan Gitmeyenler - Olmaz Z - B02
trpost.info/list/video/raOInoCWtLGbo4Q.html
➡Aşağı Bakmayanlar - Olmaz Z - B01
trpost.info/list/video/pKytr4p2rJuvdqY.html
➡Baharatlar - Olmaz Öyle Gastronomi - Şef Sinan Büdeyri - B08
trpost.info/list/video/n5l6lWyHt6_Yd6o.html
➡GameStop Olayı - Olmaz Öyle Saçma Ekonomi - Emre Alkin - B06
trpost.info/list/video/p9dsqqph2dPVmng.html
➡Virüs Sanatı ve Biyokültür - Sanat Sohbetleri - Bager Akbay - B08
trpost.info/list/video/h7awrXmg4LDUppo.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 26 gün önce
Son zamanlardaki aşırı yoğunluktan dolayı video ile ilgili eksikler ve ekler konusunda normalden biraz daha az ayrıntılı çalışma şansım oldu. Affınıza sığınarak atladığımız veya yanlış anlamaya müsait olan kimi noktaları paylaşmak istiyorum. * Bu bölümde özel olarak kabloların kendisinden söz ettik, konnektörler ve kabloların ömrü vs. konusu ise bir önceki videonun altındaki yorumlarda epeyce konuşuldu, yorumlarıyla bilgi aktaranlar oldu. Orada da okuyabilirsiniz. * James Randi Eğitim Vakfı'nın 2007'deki kablo testi çağrısına gelen olmamış. 2015'de teknoloji sitesi Ars Technica, James Randi'nin de katılımıyla ufak bir grup insanla bir test gerçekleştirmiş ve sonuçta 340 dolarlık veri kablolarının, normal standartları bile sağlayamayan bir ethernet kablosundan ayırt edilemediğini göstermiş. Bu tarz konularda hep olduğu gibi, işe yaramayacağını söyleyenler haklı çıktıkları için sevinmişler, işe yarayacağını düşünenler de test şartlarının yetersiz bulduklarını ifade etmişler. Okumak isteyenler için (maalesef Türkçesi yok ama otomatik çeviri yapan siteler kullanılabilir): arstechnica.com/gadgets/2015/07/even-vegas-strangers-agree-340-audiophile-cables-make-no-difference/ * Ses kaydını icat edinceye kadar (1860lar), insanların yankı haricinde kendi seslerini hiç başkalarının duyduğu gibi duyamadıkları çok ilginç bir durum. Yani 5-6 nesil önceden söz ediyoruz. Bir de o ilk kayıtlar mekanik sistemlerde, elektrikli kayıtar için 20. yüzyılı beklemek gerekecekti. * Elektriğin hızı sorusunu videonun başında bir kenara koymuştuk, sonra geri dönüş yaptık ama kısıtlı kalmış. Bir bakır telin içerisindeki elektronların belli bir yönde hareketi sırasındaki ortalama hızları oldukça düşüktür, çünkü biraz hızlanır, bakır atomlarına çarpar, sonra tekrar hızlanırlar. Saatte 10cm gibi hızları olur. (Hoş bu da tam doğru sayılmaz, kuantum mekaniğini hesaba katmamız gerekir.) Ancak elektrik sinyalinin hızı çok daha yüksektir, ışık hızına yakın olabilir. Bunu da şöyle bir benzetme ile ifade etmeyi deneyebiliriz: Sıra sıra insanlar ellerinde kovalarla yan yana hazır bekliyorlar. Suyun iletilmesi komşudan komşuya kova kova yavaş gerçekleşir. Ancak suyun iletilmesi gerektiği haberi sıranın en sonuna çok daha hızlı gider. Adeta pili bağladığımızda birisi bağırır, iletim başlasın diye. Yangın yerine en yakın olan kişiye bu haber hızlıca iletilir, hemen elindeki kovadaki suyu döker. Bu haberin iletilmesi suyun elden ele aktarılması hızından çok daha çabuk olur. Bulduğunuz diğer eksikleri her zaman olduğu gibi paylaşabilirsiniz.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Henry Cavendish'den söz edilirken gösterilen kişi Georg Foster. Görsel editing sırasında düzeltilecekti ancak bir karışıklık olmuş. Hatayı bağımsız olarak fark eden ve bizi uyaran Samet Burhan Çetin'e teşekkür ederim.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
@Schrödinger Temel kimya tüm biliminsanları için faydalı ama çok iyi bilmek zorunda değilsiniz. Ancak iyi bir fizikçi olmak için matematik olmazsa olmaz. Matematiğe döktüğünüz her damla ter, fizikçi olarak cebinize kâr kalır.
Schrödinger
Schrödinger 8 gün önce
@ErkcanOzcan Hocam merhabalar, sizi çok severek izliyorum. Gerçekten fiziğe özendirdiniz :) İleride sizin gibi fizikçi olabilmem için illa ki çok iyi bir matematik ve kimya bilgisine sahip olmam şart mı? Kıymetli zamanınızı ayırıp cevap verirseniz çok memnun olurum ❤️(Edit: Boğaziçi üniversitesinde okumak istiyorum)
alper oğuz
alper oğuz 10 gün önce
@ErkcanOzcan sağolun hocam
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 12 gün önce
@alper oğuz Hayır, küresel ısınmanın asıl sebebi dışarı çıkarttığımız ısı değil çünkü. Dünyaya gelen enerjinin çok büyük kısmı Güneş'den gelen enerji. Dünyanın güç kullanımı Wikipedia'ya göre 20TW civarında, Güneş'den Dünya'mıza gelen ise 170PW, yani yaktığımızın neredeyse 9 bin katı. Bulutlardan yansıma vs. bu gelen gücün bir kısmını atıyor, vs., yani hesabı daha dikkatli yapmak isteyebiliriz, ama söylemek istediğim bizim ısıtmamız tamamen göz ardı edilebilir miktarda. Kaldı ki, bizim dışarı verdiğimiz enerjiyi de zaten çevremizden alıyoruz, yani bir yerden alıp, başka bir yerde veriyor diye düşünebilirsiniz. Asıl konu, fosil yakıtları yaktığımızda atmosfere yaydığımız CO2 ve benzeri sera gazları. Güneş'den gelen enerjinin ciddi bir kısmını Dünya geri uzaya yayıyor. Sera gazları bu geri yayılmayı kısıtlıyor. Yukarıda konuştuğumuz üzere Güneş'den gelen enerji çok büyük olduğundan bunun geri uzaya yayılmasında az bir değişiklik bile olsa bu ciddi şekilde fark yaratabiliyor. Özet olarak, konu bizim insan olarak fazladan çıkarttığımız ısı değil, Güneş'den gelen çok büyük enerjinin Dünya'yı "terk" etmesini zorlaştırmamız.
Tayfun Tutar
Tayfun Tutar 7 saatler önce
Elektrikte en büyük olay transistörün icadıdır...
leaf stewart
leaf stewart Gün önce
ben gerçekten canı gönülden siz e çok teşekkür ederim. Lise birden itibaren gördüğümüz konuları hiçb,r şekilde anlamamıştım. çünkü eğitim sistemimiz ve kendini yormaya yeltenmeyen hocalarımız bu elektrik nedir? nasıl bulundu? nasıl modelleyebiliriz ? gibi soruları cevaplandırmadan direk önümüzw bizde sınavda sorulacak konular diye çıkarttılar haliyle bizde sadece ezberledik. Şimdi bu konuyu bizze öğretmeye başlamadan önce araştırma yapıp elektiriği kafamda daha somutlaştırdığım için onun hakkında öğrendiklerimi pratiğe dökme ve tam olarak anlayabilme konusunda daha şanslıyım. çok temel ve basit sorularınız için de teşekkürler. en iyi kısmı da oydu zaten. Sağlıklı günler. İNTERNET versiyonunu da bekleriz
Royalty Free Music
Royalty Free Music Gün önce
oo gradient banding vay anam vay neler dönmüş serhat ya
levent ersoy
levent ersoy 2 gün önce
bilimin aciklayamadigi bir dünya konu var neden bu inat allahin varligini basite indirgemek ???? cesareti olan yazsın...
levent ersoy
levent ersoy 2 gün önce
siyaset ile bilimi ayirmislar onu anladık tamam ama lakin neden dini bilimden ayırırlar onu anlamiyorum acaba bilim insanları yeteri kadar dürüst olmayabilirlermi acaba ??? sanırım taraf tutmuş siyasi görüşleri ile ilgili.soruyorum atom altı parcaciklari anlatıyorsunuz ama onun yaraticisini yüceltmek ve onun adini anmakla beraber alacaklari sevapları neden görmezden gelir bilim adamları???
Rahan Öztürk
Rahan Öztürk 2 gün önce
Hocam siz neredesiniz ya, iki kelime fizik dinliyorduk onu da paralı eğitime tabii tuttunuz. Sevgili İlker Bey, artık şu 'flu.com' adresini açınız da, doya doya içeriklerinize erişebilelim. Sizin kanalınıza, sizin kalitenizde içerik çekmezsem beni de aforoz edesiniz. :(. :((.
Melih
Melih 3 gün önce
2 program sonra adam bilimden nefret edecek, hissediyorum
Bilge Uçar
Bilge Uçar 3 gün önce
Her gün belli bir dozda vücuda elektrik vermek sağlık için iyidir. Bu, doktorların size söylemediği bir sırdır. Ama tabi herşeyin fazlası zarardır. Mutlu bir yaşamın temelinde denge ve doğallık yatar.
Opti Kara
Opti Kara 4 gün önce
Merhaba İlker canikligil.Harika iş cikariyorsunuz,hayran kaldım.Olmaz öyle saçma bil im videolarınızi da Tarih videoları kadar sık yüklemeniz dileğiyle.Prof Dr Erkcan Özcan Bey'e,size,diger konuklara ve tüm ekibinize samimi sevgilerle
Burak
Burak 4 gün önce
ilker, tur bindirdik bu videolara ERKCAN HOCAYI İSTİYORUZ
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Benim de aşırı yoğunluğumdan ötürü maalesef son zamanlarda az sıklıkta buluşabiliyoruz.
Paradigma
Paradigma 5 gün önce
Valla ben denizciyim gemide uzun süre karaya çıkmadan durduktan sonra karaya inip bir şeye dokunduğunda bazen statik elektrik akışı oluyor yani elektrik atlıyor. Toprağa çıplak ayakla basıp biraz zaman geçirince bu artık olmuyor. O yüzden vucutta elektrik birikmesi konusunda hiç yoktur demek bilimin temeli olan doğa gözlemine aykırı oluyor. İyi programlar.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Statik elektrik birikimi olmaz demedik, eğer öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın. Tabi ki birikir, ancak böyle mistik bir hava ile negatif elektriğinizi atın diye verilen öğütlerin bilimsel dayanağı zayıf, bunu ifade etmeye çalışmıştım videoda.
Kerem Sağlam
Kerem Sağlam 5 gün önce
En iyisi kendin deneyini yapacaksın kendi bilgisayarını yapacaksın yahu diyot yarı iletgen olduğunu çözünce ve bir diyotun denklemini çıkarınca demir çağından atom dan uzaya kadar herşeyi NEREDEYSE tekrarlıyorum NEREDEYSE anlamış olmuyor muyuz ? Bence oluyoruz yani diyotun değişkenini çözünce atoma da bilgisayar dersin bence tartışılır bir konu ama devolomant ortamında first be did false for happend choicing you was "not say "I asking not takes"" learning and .............bunu çözüp doğasını anlayınca yapılabileceğin den dolayı kaba tabirle kurcalamadan değirmenine ekemessin !ben uydurdum! Bu yani sormak değil maksat testeki soruyuda hocama soruyorum işin ilginç kısmı merak edince bu sorunun çözüş yöntemiyle ne yapabilirim ben gibi düşünen az insandan biriyim ve hadi parçalayıp tekrar yapalım
Ender Özdemir
Ender Özdemir 7 gün önce
"En büyük buluş Evreni anlayabilecek olduğumuzun fark edilmesi..." Bu cevap üzerine bir bölüm çekilse ne güzel olurdu :)
DÜZYA YENİ KANAL - BİLİMSEL YALANLAR
DÜZYA YENİ KANAL - BİLİMSEL YALANLAR 8 gün önce
Benimle istediğiniz konuda tartışmaya varmisiniz. Fizik anlamını yitirdi masala döndü.
Serkan AYGÜL
Serkan AYGÜL 8 gün önce
17:15 bu konu için merakı olanlara "dr.stone" adlı animeyi izlemenizi tavsiye ederim
Muhammet YILDIRIM
Muhammet YILDIRIM 8 gün önce
Inanılmaz tersine mühendislik yapıyor harika
ahmet yünsel
ahmet yünsel 8 gün önce
yani bence ses ve kablo meselesinde insana güvenmek çok da mantıklı değil. Eğer insana bakacaksak bir çok insan 4k ile 8k arasındaki görsel farkı bile ayırt edemez. hadi bunu ayırt eden insanlar 8k ile ileride 16k arasındaki farkı ayırt edemez. doğal olarak görüntüde bile bu ayırt etme işlemini yapamayan bir insan seste hiç ayırt edemeyecek demektir. ama mesele insan mı? insan ayırt edemiyor diye 4k varken 8k yı yapmayalım diyecek misiniz? 8k varken 16k yı yapmayalım diyecek misiniz? gerçek fiziksel deney; gerçek ses de, frekansa duyarlılığı düşük ya da yüksek olan insandan bağımsız olarak bir deney yapmayı gerektirmektedir.
Özgür Şahin
Özgür Şahin 9 gün önce
Sevgili Flu Tv ekibi, Keşke bu programın konusunu belirleyince instagramda veya twitter da paylaşsanız da bizde altlarına merak ettiklerimizi yazıp sonra erkcan hocamız da istediklerini cevaplasa sizce nasıl olur? Bizce iyi olur.
halim atmaca
halim atmaca 9 gün önce
Fiziğe meslek icabı bir sevgim var ama, hocanın sayesinde bu sevgim katlandı
Ömür Çelik
Ömür Çelik 9 gün önce
Butun sulalenle oraya girme de!
alperen üretmen
alperen üretmen 9 gün önce
Hocam 8:00 daki açıklamanıza binaen, dilimizden elektrik çarpsa ya da gıdıklasa, yapay tat alma gibi bir durum oluşabilir mi :)
alperen üretmen
alperen üretmen 3 gün önce
@ErkcanOzcan cevabınız için çok teşekkür ederim, eğer bitmeye yakın bir pille denersem, tecrübelerimi paylaşacağım :D
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Açıkçası bilemiyorum, olabilir denemek lazım. Yüksek gerilimle değil de 9V'luk pil ile tabi. :-) Çocukken yapardık, sanki enteresan tat hisleri oluyordu yanlış hatırlamıyorsam, ama açıkçası yakın zamanda yapmadım.
Hasan Demir
Hasan Demir 9 gün önce
en büyük buluş tekerlek
Kamran Nasibov
Kamran Nasibov 9 gün önce
Bu programi indirin arşivleyin falan mükemmel noktalara değindi. Büyük konular çok güzel basitleştirilmiş.
Mustafa Genç
Mustafa Genç 10 gün önce
kesik kesik neden bu şekilde can sıkıcı bir video yaptınız ....
Canberk Tuncer
Canberk Tuncer 10 gün önce
Keşke sınavlar vs olmasa böyle kaliteli hocaları dinleyebilsek :) teşekkürler flu tv ailesi...🖤
MUSTAFA ÇELİK
MUSTAFA ÇELİK 11 gün önce
hangi hıyar 3faz nötr yani 4 iletken kablo çekmek yerine 3 iletken çekelim nört hattını topragı kullanalım diyerek 4 kabloyu çekmekten imtina ettiyse o yuzden binlerce insan elektrik çarpmasından dolayı ölmüştür. bu topraklama olmsasaydı faz ve nötre birlikte dokunup akım yolunda kalınmadıgı sürece gövdeye izalosyon zayıflıgından kaçan akım kazası çarpması olmayacaktı. bakınız izalosyon trafoları..
Emre Yasan
Emre Yasan 11 gün önce
hoca elektriği o kadar sevdirici anlatıyor ki kendimi 380 v sanayi ceyranina bağlayıp cayir cayir cayirdatasim geliyor.
Ferit Şahin
Ferit Şahin 11 gün önce
2:41 ses Harun Can'a bağlamış
trayan trayan
trayan trayan 11 gün önce
Lütfen erkcan hocayı daha çok ekrana çıkarın
aslı tamu
aslı tamu 13 gün önce
hocam sizi anlamamak ne güzel, bi de anlasam kim bilir ne kadaaar güzel olacak... çok güzel anlatıyorsunuz bende bile anlamaya yönelik kıpırtılar başlıyor, havaya giriyorum vallahi!...
Şahin Kara
Şahin Kara 13 gün önce
Topraklama ile ilgili " akım toprağa akıyor", " bazı sistemlerde sigorta var, bazı sistemlerde topraklama" ifadeleri tamamen yanlış Akım, kaynaktan çıkar ve kaynağa akar. Toprak, yüksek kesitte olduğundan güvenlik için kullanılan bir iletkendir. toprağa giden akım miktarınca, kaynağa "işletme topraklaması " üzerinden akım akar. İşletme topraklaması kopuk, yada IT şebekelerde toprağa akım akmaz. Sigorta ve topraklama, birlikte çalışan bir güvenlik sistemidir. Topraklama ve kesici (tmş, sigorta, rcd, toroid+tmş, ykş) bir arada çalışarak can güvenliği için koruma oluşturur. Topraklamanın yeterliliği kesiciye bağlıdır.
Yavuz
Yavuz 13 gün önce
"Duyularımız ile algıladığımız özellikler aslında; elektriğin bizim beynimizde yarattığı imajlardan ibaret."
Nereqla
Nereqla 13 gün önce
Bu toprak konusu tam olarak anlaşılmamış sanırım. Pozitif enerji veya negatif kötülüklü enerji ile soyut anlamda psikolojik bir enerjiden söz etmiyoruz ki. Üzerimizde herhangi bir şekilde elekrik birikmiyor mu? Mesela statik olarak yüklü olabiliyoruz? Orta okulda Basketball oynadığım zamanlarda top beş on defa sektirdikten sonra herhangi bir yere dokununca elektrik çarpıyordu. Kaydıraktan kayarken de aynı etki oluyor. Bu elektriği kuma çıplak ayakla basarak veyahut dokunarak boşaltabiliriz miyiz? Yani mantıken çalışması gerekir gibi geldi bana. Çıplak ayak kumda gezip içindeki elektriği at muhabbeti budur benim için. Yanlışım varsa düzeltebilir ve aydınlatabilirseniz çok güzel olurdu hocam. Umarım görürsünüz. 😊
Nereqla
Nereqla 4 gün önce
@ErkcanOzcan Teşekkürler hocam, ablamla izlerken birden konuya farklı yerden yaklaşınca siz kafamız karıştı yanlış anladık o yüzden. Zamanınızı çaldık, kusura bakmayın. Tekrardan teşekkürler.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Başka yorumların altında da not düşmüştüm aslında, o yüzden okuduysanız tekrara düşüyorum olacağım, lütfen kusura bakmayın. Statik elektrik birikimi olmaz demek istemedim. Tabi ki birikir, ancak böyle mistik bir hava ile negatif elektriğinizi atın diye verilen öğütlerin bilimsel dayanağı zayıf, bunu ifade etmeye çalışmıştım videoda.
MiBox Evimiz
MiBox Evimiz 13 gün önce
süper bölüm
Ömür Kale
Ömür Kale 13 gün önce
Kendi alanına hakim ve daha önemlisi hakim olduğu konuları dışarı böylesine güzel-kolay anlatabilen insanlarla lütfen daha çok program yapın, çünkü buna ihtiyacımız var Türkiye olarak.
Yusuf Uğurluoğlu
Yusuf Uğurluoğlu 13 gün önce
Bizim niye böyle hocalarımız olmadı ?
SEFA BİRİNCİ
SEFA BİRİNCİ 13 gün önce
Hocam fiziğe doyamıyoruzzz yeni bölüm gelsin!
Mustafa Guducu
Mustafa Guducu 15 gün önce
ac dc elektrik üretimi konusunda örnek pek doğru olmamış ancak video geneli güzel.
Mustafa Guducu
Mustafa Guducu 4 gün önce
@ErkcanOzcan cevabınız için teşekkür ederim. TRpost da bu seviyede Türkçe kaynak yok. Bahsettiğim durum herkese hitap ediyor olmaktan kaynaklı sanırsam. İşinizde başarılar kolay gelsin.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Bazı kısımlar kesiliyor edit sırasında. Bir de bazı ayrıntıların üstü kapalı geçilince (mesela DC üretirken komütatörün veya doğrultucu (rectifier) rolü gibi), onlar edit edilirken iyice gidebiliyor. Aslında daha büyük eksik iletim sırasında elektrik alandaki dalgalanmaların hızının akım hızından farklı olması ile ilgili. Umarım ileriki videolarda bunları biraz daha açma şansımız olur.
alper oğuz
alper oğuz 15 gün önce
Hocam size bir sorum var cevabını hiçbir yerde bulamadım. İnsanlık hiç fosil yakıt kullanmasa dahi normalde dünyada kendine kendine oluşamayacak bir ısıyı ortaya ortaya çıkardığı için küresel ısınma olmazmı ? örneğin normalde atmosferden sekecek güneş enerjisiyle suyumuzu ısıtmak veya normalde ısıya dönüşmeyecek rüzgar enerjisi ve barajların potansiyel enerjisinden sadece kendimizi ısıtacak enerji üretirsek . hatta insan bedeninin etrafa yaydığı ısıdan nükleer enerjiden veya hiç karbon salınımı olmayan bir maddeyle ısı elde etsek evimizi ısıtsak dahi dünyanın sıcaklığını arttırmış olmuyormuyuz. Yarattığımız sürtünmeyle dahi sistemin ısısını arttırmış olmuyormuyuz?
Gurkan ALTAY
Gurkan ALTAY 15 gün önce
Kablo Arjantin'den gelirse çok değerlidir. Budur!
Tofig Nazirov
Tofig Nazirov 15 gün önce
bu adamı seviyorum. iyi ki, varsınız.
burcu papatya
burcu papatya 15 gün önce
Hocam boyutlar arası geçiş boyutlarla ilgili bir video ceker misiniz
ali eren sucu
ali eren sucu 15 gün önce
Dünyadaki en büyük buluş evreni anlayabilecek olduğumuzun fark edilmesidir dediniz. aslında çok önemli bir konuya deyindiniz. Hocam bunun üzerine ayrıca bir bölüm yapmalısınız. Eminim bunun üzerine anlatacak çok şeyiniz vardır.
ali eren sucu
ali eren sucu 15 gün önce
Hocam limitless'deki gibi insanın daha hızlı düşünmesini sağlayan hap yoktur ama sinir hücrelerindeki doğal elektrik akışını hızlandıran ve size eupheria hissi veren maddeler var.
Melih özgür
Melih özgür 16 gün önce
çok güzeldi
xylazinrompun
xylazinrompun 16 gün önce
Hocam topraklamanın cihazın çektiği güç ile hiçbir ilgisi yok. 10W çeken bir uydu cihazı bile topraklıdır. Topraklama dediğiniz gibi insanları korur, cihazları değil.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Topraklama cihazları da korur. Kendi laboratuvarımızda şasesini topraklamayı unuttuğu için binlerce dolarlık gerilim kaynağına veya PLC devrelerine zarar gelmesine sebep olan öğrencileri olan bir gariban olarak bunu birinci elden tecrübeyle söyleyebilirim. :-)
Mustafa Dere
Mustafa Dere 16 gün önce
35:52 + En büyük buluş nedir ? - Transistör
Engin kasapoğlu
Engin kasapoğlu 16 gün önce
Zaten uykum vardı, hiç bi b.. anlamadım.
Bora Bora
Bora Bora 17 gün önce
Topraklama ile sigorta farklı amaçlı
Enes Turan
Enes Turan 17 gün önce
Olmaz öyle saçma bilim benim favorimdir devamı gelecek mi lütfen gelsin çünkü
hepi kıro
hepi kıro 17 gün önce
Hoca burnunda 5 kilo sumukle 37dk konustu, anksiyeteli kardeslerimiz de ekran karsisinda perisan oldu.
Frodo Dwalin
Frodo Dwalin 17 gün önce
Muhteşem bir video ...TRpost da ki en iyi içerik ....Kesinlikle Elektrik ⚡️-3 gelmeli ...Sabırsızlıkla bekliyoruz ...
edits page
edits page 18 gün önce
Bence arka tarafta serpil hanım yerine duygu olmalı. Z kuşağı 'ndan birinin sorduğu soruların daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Ahmet Ahmet
Ahmet Ahmet 18 gün önce
Şöyle güzel bilgilendirici bilimsel programlar varken tutup gündemdeki siyasi konuları veya siyaset programlarını alet etmesek bu kanala keşke.
Taha Cengiz
Taha Cengiz 18 gün önce
29:30 😂😂😂yahu bu bizim dilimiz ne kadar sıkıntılı
lifetoweb
lifetoweb 18 gün önce
Keske bizim zamanimizda dayak ve asagilama ile egitim vermeye calisan ogretmenler yerine boyle degerli insanlar bize yol gosterseydi. Kaybettigimiz zamana uzuluyorum dogrusu. Ama yinede biryandan sizin gibi platformlarin buna imkan tanimasi ve boyle degerli bilgilere, insanlara ulasmamizi saglamasi kendimi sansli hissettiriyor. emegi gecen herkese tesekkurler!
Utku Turan
Utku Turan 18 gün önce
hazır konu elektromanyetizme gelmişken deneylerin ölçülme yöntemleriyle ilgili aşağıdaki gibi bir video hazırlamışlar. Bu bilimle alakalı videolar yapan çoook popüler ve bir kaç senedir takip ettiğim kadarıyla da neden bahsettiklerini bilen arkadaşların bu videosuyla ilgili bir sorum olacak; Olur mu öyle saçma şey? Çünkü ben "olmaz öyle şaçma şey" diyemedim. trpost.info/list/video/o7akbHyozsiWaZ4.html
ezgi eftekin
ezgi eftekin 18 gün önce
maxweeeeeeeeeeeeeeeeeellll
Erman Manyasli
Erman Manyasli 18 gün önce
"kalınlık bende var" ❤️🤣
Mek91
Mek91 18 gün önce
ne kadar saçma sorular bunlar ya bu adam mühendis mi prof mu .d
SRDKRTD
SRDKRTD 18 gün önce
kalmış kalmışş daha boşluk var kelimeler arasında onları da kesin YUHHHH
mert camgöz
mert camgöz 19 gün önce
zaten algılamakta zorluk çekiyoruz bide nefes boşluklarını kesiyosunuz daha hızlı oluyor :D
taylan turay
taylan turay 19 gün önce
abi siz nasıl bir iş yapmışsınız ya. nutkum tutuldu.
suat tekin
suat tekin 19 gün önce
erkcan hocam.yav ne hoş öğretmensin bilgili ve sosyal enerji muhteşem. güle eğlene izliyorum.
Fatih Değirmenci
Fatih Değirmenci 19 gün önce
abi çok keyifli ya.
Ali Erdem Çömlekçi
Ali Erdem Çömlekçi 19 gün önce
Bekledim hava geçirgen değil ama Yıldırım nasıl havanın içinden geçip yere ulaşıyor diye sorarsınız :)
mustiural
mustiural 19 gün önce
22:10😂😂😂
Cihangir Savaş Meşe
Cihangir Savaş Meşe 19 gün önce
Lise hocam geldi aklıma; "akım enayi değildir. Her zaman en kısa, direnci en az yolu seçer, Bolu Dağı'nı dolaşmaz" derdi.
kadir er
kadir er 19 gün önce
Hocam "Şu kameraya inanamıyorum" dediğin yer benim olduğum yer 😂😂
Hakan Karaduman
Hakan Karaduman 19 gün önce
Şu akım, gerilim, güç üçlüsünü bir de su ve kova harici bir şekilde anlatmasını rica eder misiniz Erkcan hocadan? Hâlâ çok karmaşık geliyor. Yani madde özelliklerinin bu eğim, boru açıklığı gibi benzetmeleri önemsiz kılması her şeyi karmaşıklaştırıyor tekrardan :(
Murat Gok
Murat Gok 19 gün önce
Elektrik 3 olursa su soruyu sorar misiniz.3 yildir bu bolumu okuyorum her sorunun cevabi mutlaka oluyor ve cevaplari anlayinca da aydinlaniyorum ama Şu tamamiyle basic soru bence cok sacma Neden akimin yonuyle elektronlarin akis yonleri tam zit yondedir.
Erhan Kurutaş
Erhan Kurutaş 20 gün önce
Hoca sinir hücresine 'adam kablo yani' dedi. İlker hocam çıldırttınız hocayı 🤣🤣🤣🤣
Mehtap Özer Isović
Mehtap Özer Isović 20 gün önce
Tesla’yla sohbet ediyormuş hissi veriyor bu elektrik bahsi. 💙 Ama zaten anlamakta zorlandığımız bir konu anlatılırken arkada ‘yangın’ denince yangın resmi ya da ‘sıcak’ denince eli yanan adam resmi koyulunca harbiden zekamla oynanmış gibi hissettim şu an ☺️ Yapıcı bir eleştiri olarak alın lütfen. ♥️
Emre Evirgen
Emre Evirgen 20 gün önce
lütfen devamı gelsin, fizikte doğru anlatıldığında ilgi çekecek çok konu var (örn: uzay fiziğine girebilirsiniz)
Ekrem Uzun
Ekrem Uzun 20 gün önce
Peki 150 yıl sonrasindan birisi bize gelip, bak biz bunları kullanıyoruz şu işe yariyor dediğinde neye şaşırıp inanmayiz acaba. Biraz da bunu düşünmemiz yok mu ?
H.Tamer Ursavaş
H.Tamer Ursavaş 20 gün önce
Kg
Ali Fatih Yılmaz
Ali Fatih Yılmaz 20 gün önce
pazarşembalımartesi
Tolga Örseloğlu
Tolga Örseloğlu 20 gün önce
Elektrik direncin hareketidir. Her madde dirence ve kütleye sahiptir.
Nebi Seren.
Nebi Seren. 20 gün önce
İlker Bey, 04:15 current ı o kadar köpürttün de direk ne oluyor :)
Ertunc İlbeyli
Ertunc İlbeyli 20 gün önce
Erkcan hoca gercekten cok donanimli, degerli ve kaliteli bir insan. Buyuk keyif ve hayranlikla dinliyorum.
Serkan Kizilates
Serkan Kizilates 20 gün önce
Bir kere elektrik değil o, elenktrink
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 21 gün önce
Her malzemenin bir elektrik direnci vardır, herhangi bir devreden geçecek akımı, elektrik kaynağının sağladığı elektrik potansiyel farkı ve elektrik hattının toplam elektriksel direnci belirler..
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 21 gün önce
Ses kablosunun etkisi, temas direnci ve kablonun termal gürültüsü ile ilgili olabilir, elektriksel akım yolu üzerindeki temas direnci kötü ise elektriksel gürültü ses sinyaline göre biraz daha yüksek olacaktır, bu durumda yüksek güçlü ses sistemlerinde kablo içindeki ses bilgisinin gürültü sinyaline oranı artmış olur, S/N Signal to Noise ratio yada Thermal Noise. Bu nedenle kaliteli ses ( HİFİ) devrelerinde, özel kablolar kullanımı fayda sağlayacaktır, bu bir efsane değil.
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 21 gün önce
Bu kamerayı alıp 2 bin yıl öncesine gitseydiniz, Peygamber olurdunuz..
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 21 gün önce
Her camera da ccd yoktur.. eski tip kameralar yarı iletken (ccd) değil tüplü idi.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Tüplü dijital kamera hiç duymadım. CCD olmasa bile bir MOSFET olması gerekir diye düşünüyorum. Tatlı talı şaka mı ediyorsunuz? Değilse, kaynak gösterebilir misiniz, ilginç bir cihaz olurdu, öğrenmek isterim.
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar 21 gün önce
Yüksek akım çeken değil, gövdesine (metal) insanların temas etme durumu olan elektrikli aletlerde ( ütü , buzdolabı , çamaşır makinası gibi) topraklama hattı tesisi ihtiyacı vardır. Bunun güçle değil insan hayatı için risk taşıyıp taşımaması ile ilgisi vardır.
Arch Captain
Arch Captain 21 gün önce
Fiziği youtube'dan ülkenin en kalifiye hocasından halk diliyle dinleyebilmek ne güzel ya. Fıstık gibi çağda yaşıyoruz hiç farkında değiliz. Emeğinize sağlık Flu TV👏👏👏
Abdullah Dökülmez
Abdullah Dökülmez 21 gün önce
İyi hoş da hocamızın gözden kaçırdığı bir nokta var toprağa değmek giysilerle vb. şekillerde vücutta biriken statik elektriği alır. İnsanların üzerinde de statik elektrik birikebilir ve hatta birbirimize ya da kapı kulplarına dokunurken kimi zaman çarpılırız. Bu statik elektriğin vücutta birikmesi ile stres düzeyinin arttığı düşünülmekte. Buna dair araştırmaları incelemedim inceleyip buraya ekleyeceğim.
Gökhan ERPOLAT
Gökhan ERPOLAT 21 gün önce
Üniversite de bile bulamazsın bu eğitimi.
Ufuk Demiralay
Ufuk Demiralay 21 gün önce
28:15 deki soru için Ohm kanunundan başlanabilir. U(Volt) =I(Amper) X R(ohm) Bu denklemi somutlaştırmak için şöyle bir örnek verilebilir belki. Elinize bir metal bilye aldınız ve 3 metre yükseklikten yere bırakacaksınız. İşte bu 3 metre yükseklik Gerilim (Volt), bırakacağınız ortam hava yani direnç (ohm), düşme hızı da akım (amper) olacaktır. Daha yükseğe çıkarıp bilyeyi bırakırsanız yani voltajı arttırısanız aynı hava (ohm-direnç) ortamında akım yani yere düşme hızı artacaktır. Araya hava değilde su koyarsanız yani direnci arttırısanız hız yani akım düşecektir. Bu ohm kanunuydu. Diyelim 3 metre yükseklikteki içi kum dolu bir havuza bilyeyi atacaksınız. Tabana ulaşması ve kum direncini yenmek için elinizle ittirseniz burada da güç ortaya (watt) çıkmış oluyor ve o da P(watt)=V(volt) X I(amper). Yani ütünüzün içerisindeki direnç sabit olduğuna göre, şebeke voltajı da biliyorsunuz 220V ve sabit, buna bağlı olarak güç isteyen ütünüz yüksek akım çekecektir ve sayacınız fıldır fıldır dönecektir. :) Benim bildiğim bu umarım doğrudur :) rica ederim sözelciler :)
Mert Erim Gökçek
Mert Erim Gökçek 21 gün önce
Demek ac/dc grubunun adı buradan geliyor...Süper.
sapaca68
sapaca68 21 gün önce
Elektrik ve çarpılma deyince bir anımı anlatmak istiyorum. yeterince gelişmemiş yaşlarımdayım, büyüklerimden gördüğüm elektrik akımını dereye vererek balık tutmaya çalışıyorum. Tabi balıkları suda baygın görünce akıntıyla sürüklenmesin diye hemen suya atladım. Merak edenler için söylüyorum, belki de mesafenin uzaklığından dolayı voltaj düştüğünden çarpılmayı hissetmedim fakat suyun içinde gözlerimi açtığımda suyun içinden geçen akım dalgalarını net bir şekilde gördüm. Tabi ki çok şanslıydım kesinlikle denemeyin.🤦‍♂️
Samet burhan Çetin
Samet burhan Çetin 21 gün önce
Henry Cavendish'den bahsedildiği saniyede ekranda gösterilen portre Cavendish değil, George Forster'dır. Bu mikro hata haricinde bu bölüm mükemmeldi.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 4 gün önce
Kesinlikle haklısınız ve bu konuda bir uyarıda bulunmuştum. Herhalde düzeltilmiş hali yerine yanlış hali yüklenmiş olmalı. Ayrıca bu noktayı yakaladığınız için de teşekkür ederim.
Sadık Akgün
Sadık Akgün 22 gün önce
Çok faydalı videolar birde şu konuşma boşlukları hizlanfirilmasa
Eddy
Eddy 22 gün önce
22:12 'abi siz nasıl bir iş yapmışsınız ya' -Faraday 😂😂😂👏
Eddy
Eddy 22 gün önce
20:20 'tüm bu insanlık tarihi-gelişimi- olması gerektiği hızda olmuş gibi geliyor bana.' çok güzel nokta ya :) küçükken üzerinde kafa yorduğum bir hadise. neden bir Toros çok çirkin iken yeni model bir araba daha güzel oluyor? ilk başta direkt o en güzel araba ile başlayamaz mıydık? başlayamıyorsak sebebi ne? hepsi evrimle ilgili, düşünce şeklimiz, tecrübe dediğimiz şey de bu kurala tabii olduğu içinmiş tüm bunların sebebi. bu süreç olmak zorundaydı ve oldu. her şeyin bir yeşerme süresi var gerçekten de. bir kaç yıl önce saçma ve zor olan bir şey, değişen şartlarla makul ve mümkün hale geliyor, gelebiliyor. bu evrilme muhakkak ki gerekli ve böyle olmak zorunda. olmayaydı iyidi ama :)
Şakir Duruer
Şakir Duruer 22 gün önce
17:25 Aklıma direk ''Dr. Stone'' animesi geldi bence Erkcan beyle beraber bir reaction videosu çok güzel olur tavsiye ederim hatta animenin konusu Yalın beyin ilgisini bile çekebilir. (İlk bölümlerde sıkılıp bırakmamak kaydıyla :D)
Fatih Altın
Fatih Altın 22 gün önce
Harika hocam :)
kubilay turhan
kubilay turhan 22 gün önce
hocam biraz daha sert konulara girsek mi Kuantum Dolaşıklığı gibi? Nasıl sorular gelir çok merak ediyorum :D
Kırmızı Oda | 26. Bölüm | "İNİŞLERİM ÇIKIŞLARIM"
2:29:24
Buray - Yüreksiz Tilki
3:48
Buray
görünümler 626 B
Doğduğun Ev Kaderindir 34. Bölüm Fragmanı
0:45
Doğduğun Ev Kaderindir
görünümler 2,2 Mn
Teke Tek Özel - 15 Ekim 2017 (CERN'deki Araştırmalar)
2:32:57
Olmaz Öyle Saçma Tarih CANLI Bölüm 20
1:29:33
Bunu da mı Bilmiyorsun? 07 - Yemek
41:58
Kırmızı Oda | 26. Bölüm | "İNİŞLERİM ÇIKIŞLARIM"
2:29:24
Buray - Yüreksiz Tilki
3:48
Buray
görünümler 626 B
Doğduğun Ev Kaderindir 34. Bölüm Fragmanı
0:45
Doğduğun Ev Kaderindir
görünümler 2,2 Mn
HASTANELİK OLDUM ( KARA GÖMÜLDÜK ! )
9:13
Emre Gül
görünümler 73 B
Yasak Elma 100. Bölüm 2. Fragmanı
0:46
Yasak Elma
görünümler 3,2 Mn
Masumiyet 1. Bölüm
2:1:31
Masumiyet
görünümler 5 Mn
Baraj 29. Bölüm 2. Fragmanı
0:56
Baraj
görünümler 826 B