Elektrik I - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B08

  görünümler 272,455

Flu TV

3 aylar önce

Yeni yılın ilk günü çok özlediğiniz bilim serimiz karşınızda!
Bu bölümde elektrik konusuna başlıyoruz.
Elektrik nedir? Elektriğe dokunmak mümkün mü? Elektrik nasıl bir enerji türü? Elektrik çarpması nasıl oluyor? Elektriği kim icat etti? Elektrik olmasa nasıl yaşardık?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun➡ bit.ly/FluTv
Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trpost.info/get/-xTvXTm-lrLWYk308-Km3A.htmljoin
#OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #Elektrik #SerpilÖzcan
Olmaz Öyle Saçma Bilim serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡bilim.flutv.online
Serpil Özcan: serpilozcantr
Elektrik I - Olmaz Öyle Saçma Bilim B07 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡2020'nin Son Konseri - FluTV Mutlu Yıllar Diler!
trpost.info/list/video/equdj657m5bKqKI.html
➡Profesyonel Monitör Almak - Olmaz Öyle Saçma Şey Z - S04B15
trpost.info/list/video/Z7SJhoGoq8iraKI.html
➡Flört - Beyaz Yakanın 50 Tonu - Murat Yerdekalmazer - B15
trpost.info/list/video/g9aCoKl029yqing.html
➡David Lynch - Olmaz Öyle Saçma Şey Z - S04B14
trpost.info/list/video/n9ybbrCXq6iudpY.html
➡Uçuyoruz Hocam - Stajyer - Duygu Uysal B05
trpost.info/list/video/Z7KXrpyA0s2xnWs.html
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: flutivi
Instagram: flutv.online

YORUMLAR
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 3 aylar önce
12021'in ilk Flu TV videosu bilim ile geldi. Sorunlarımıza güvenilebilir verilere olduğu gibi cesaretle bakarak yaklaşabileceğimiz, bu şekilde evreni ve birbirimizi anlayabileceğimiz bir yıl olsun. Bu seferki videoda nedense aralarda ben konuşken boş boş bakar görünüyorum. Hatasız kul olmaz diyerek, affınıza sığınıyor, videonun içeriği ile ilgili kısa kısa eksik noktaları not düşüyorum. * Su döküle döküle taşınıyor şeklindeki benzetme elektrik kabloları için yanlış çıkarımlar yapmaya müsait. Kabloda elektrik sinyali giderken elektronlar kablodan dışarı dökülmüyorlar. Ancak giderken kablonun moleküllerine çarpa çarpa ilerlediklerinden hareket enerjilerinin bir kısmını o moleküllere aktarıyorlar. Bu sebeple kablo ısınıyor ve o ısı enerjisi boşa gidiyor (tabi bunu özel olarak tercih ettiğimiz elektrik sobası gibi uygulamalarımız da var). Eğer akımı azaltırsak (yani elektronların ortalama hızını düşürürsek), o zaman o çarpışmalardaki ısıya dönüşen enerji miktarı azalır. Bu yüzden de elektrik santrallerden şehirlerimize taşınırken yüksek gerilim hatları kullanırız, yüksek gerilimde güç taşınırken akım düşük tutulur. * Telgraf ile ilgili olarak 19. yüzyılın başında demiştim, 19. yüzyılın ilk yarısında demeliydim. Bunların gelişip de ilk transatlantik kablolar çekilmesi 1850lerde oluyor. * Küçük sorular ve büyük sorular konusundaki ifademle ilgili anlatıda altını çizmeyi unuttuğum bir nokta kalmış: Büyük sorulara verdiğimiz temel yanıtların, onlara ulaşmakta başarıyla sorup yanıtlayabildiğimiz küçük soruları da türetebilmesi gerekiyor. Bu yüzden diyelim Einstein'ın genel görelilik kuramına bir alternatif arıyorsak, o alternatifin genel göreliliğe bizi götüren yoldaki yüzlerce yıllık çalışmalarla uyumlu olması gerekiyor. * Thomson Electronics firmasına sohbetten sonra baktım. 1870'lere uzanan bir şirket imiş, sonradan General Electric, Technicolor ve RCA gibi ünlü şirket ve markalarla ilintili bir tarihi varmış. 19. yüzyılda elektriğin insanlığın hizmetine girdiği dönemdeki teknoloji şirketlerinin evrimi ile 20. yüzyılda internet ve makine öğrenmesinin önem kazanması ile hayata geçirilen teknoloji şirketlerinin akıbetlerini beraber okumak ilginç olabilirdi. Ancak sohbetteki soruya dönersek, hayır, Thomson Electronics ile sonradan Lord Kelvin olacak olan William Thomson ilişkili değillermiş. * Altın ile ilgili olarak: Bağlantı noktalarının altınla kaplanmasına da sonradan biraz daha baktım. Ana tercih sebepleri olarak altının daha yumuşak olması ve bu şekilde konnektör noktasında daha iyi kontakt sağlaması, ayrıca kolay kolay korozyona uğramaması gösterilmiş. Açıkçası bu etkilerin ciddi bir katkısı olacağına ikna olamadım. Çift kör (yani deneyi kuranın ve taşınan sesi dinleyerek test edenin hangi metal konnektörün takıldığını bilemediği) deney düzeneklerinde somut deneysel veri görmeden şüpheci (spektik) yaklaşmakta fayda var naçizane görüşüm.
Alper Solak
Alper Solak 12 gün önce
hocam dişlerde bakır gibi sapsarı maşallah
xXcHeeKyXx
xXcHeeKyXx Aylar önce
gözlerim patladı bir arka fon iki videoda sürekli tak tak tak kesilmesi izleyemedim dinledim mecbur içerik mükemmel video tarzı üzerine çalışılmalı :)
arif Altintas
arif Altintas 2 aylar önce
Hocam wireless electric hakkinda ne dusunuyorsunuz.? Munkun mu sizce?
CraftLogix
CraftLogix 2 aylar önce
@Taha Hökelek evet çünkü yıldızların ışıkları bize gelene kadar yıllar geçiyor. saniyede yaklaşık 300bin km gidiyor ışık. güneşten gelmesi be 7dk sürüyor. biz Güneşin 7dk önceki halini görüyoruz
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 aylar önce
@Taha Hökelek Biz o uzaktaki cisimlerin milyarca yıl önceki hallerini görüyoruz.
Ömer Güllüoğlu
Ömer Güllüoğlu 16 saatler önce
4.28 Hocam yeni araştırmalara göre 5. Bir güç ihtimali var. trpost.info/list/video/dJuvd32hlsW1q3g.html
fatoş akdemir
fatoş akdemir 22 saatler önce
Nasıl tatlısınız yaa...bir şeyi anlaşılır hale getirmek dehanın göstergesi bence...
MİHRAY UYSAL
MİHRAY UYSAL Gün önce
Muhtesemsiniz
Hakan Emir Alkaya
Hakan Emir Alkaya 3 gün önce
Bardak diyince aklıma Cem Toker ve Besim Tibuk geldi nedense
orxan Cəfərli
orxan Cəfərli 3 gün önce
👍👍
Buğra Dursun
Buğra Dursun 6 gün önce
Sonu güzeldi 😂
Ayhan KUY
Ayhan KUY 7 gün önce
Selektör yapmak dünyanın her yerinde aynı anlamı taşımıyor sanırım, dar bir yolda iki araç karşılaşmış ve birisi selektör yapmışsa, "ben duruyorum sen geç" anlamına gelir, eğer Türkiye'deyseniz bunun anlamı "çekil yolumdan geliyorum" dur. :)
taha gültekin
taha gültekin 16 gün önce
o zaman bir sinyalin başlangıcı veya sonu yoktur dersek doğru mudur hocam,her olayın birbiriyle bağlantılı oldugunu düşünürsek hayatta. ilk sinyal oluşan ilk maddeden cıkmıstır ve hala devam ediyor diyebilir miyiz ?
furkan er
furkan er 16 gün önce
Unlostun yayınından bakanlar +1 lesin
Batuhan Arıcı
Batuhan Arıcı 17 gün önce
Erkcan Özcan hocamız yalvarırım bir youtube kanalı açsın üniversiteyle kalmasın klasik fizikten başlasın kuantum fiziğini anlatsın nolur bu yorumu görün
Sinan Tabanli
Sinan Tabanli 18 gün önce
23:00 - Coax bakir anten kablolarinin etrafindaki ince teller buna bir örnek.
Sinan Tabanli
Sinan Tabanli 18 gün önce
Tesekkuler içerik için fakat videolari keserken cümleleri yapistirmasaniz da 1/3 saniye dahi olsa bosluk biraksaniz dinlenebilirligi artar, bu sekliyle kulak yoruyor hakikaten.
Liva çelik
Liva çelik 20 gün önce
harbi'dende çok montajlamışsınız emeğe saygı.
Hûrrem 〽Kanunî
Hûrrem 〽Kanunî 21 gün önce
Tesla amca
Giray Erdoğan
Giray Erdoğan 22 gün önce
Hocam Güneşimiz mevcut çapını korusa, ancak 10 kat daha sıcak olsa (hem yüzey hem çekirdek ısısı), Dünyamızın da atmosferi 10 kat daha güçlü ve koruyucu olsaydı (zararlı radyasyonlara karşı) ışığın hızı ile ilgili bildiklerimiz farklı olur muydu? ya da Merkür'de ölçümlenen ışık hızı ile Plüton da ölçümlenecek ışık hızı arasında bir hız fark olur mu sizce? Gerçi bu soruyu görme ihtimaliniz bu deneyi yapma ihtimalimden daha düşük ya neyse :)
Mahmut Mutlu
Mahmut Mutlu 22 gün önce
5 numara büyük gelebilir,bişey bilmiyormuşum ya ,atom ,4 temel kuvvet -(her şey nötürleşmek istiyor) yani ?
pobeda
pobeda 23 gün önce
Merhaba hocam kuantum düşünce gücüyle nasıl para kazanırız.
sevinç yıldırım
sevinç yıldırım 26 gün önce
Şahanesiniz!
Afra Rabia Karaca
Afra Rabia Karaca 27 gün önce
Yarın fizik sınavım vardır ve sınavda elektrik konusu çıkacaktır Arkadaşlarım: Konu anlatım dersi izleyem, soru çözem Ben: Erkcan hocağğğ🤪😂
Recep Akatın
Recep Akatın 28 gün önce
Erkan hocamızı biraz yoracağız ama daha çok video çekerseniz çok iyi olur. Güzel şeyleri bu kadar naif kaliteli anlatan birini görmemiştim sayenizde güzel insanları tanıdım ve tüm videolarınızı izliyorum iyi ki varsınız. Altın iletkenler arasında en iyisidir bilgisayar anakartlarında veri yolları altın kaplamadır. diğer bileşenlerin içinde de bir miktar var. bakırın kötü yanı zamanla oluşan oksit iletkenliği bir nebze düşürüyor. Sahnelerde profesyonel ses istemlerinde olmazsa olmaz bir durum.
FORZA Gamers
FORZA Gamers Aylar önce
İlerde inşallah böyle bir bilim insanı olur ve ülkemi gururlandırmak için bilimi tahsil ederim
Muzaffer cıkay
Muzaffer cıkay Aylar önce
Teşekkür ederiz devamını bekliyoruz
kadir ikihas
kadir ikihas Aylar önce
hocam dişlerinizi fırçalayın allah aşkına .sizi çok seviyoruz okullarda izlenmeli bu videolar .kuantum dolanıklığı ayrı ders olarak konmalı
Eylem Elmas
Eylem Elmas Aylar önce
Erkan özcan ın instagram hesabı nedir
Sezgin Erol
Sezgin Erol Aylar önce
Hoca herşeyi söylüyor , bir tek Allah demiyor -diyemiyor- onuda derse tam olacak. İnşallah nasip olur
Hasan ÇOBANOGLU
Hasan ÇOBANOGLU Aylar önce
Bu hoca anlatsin bir sene dinleyeyim hem bikmam hemde biriki senede âlim olurum...
Ceren Mesut
Ceren Mesut Aylar önce
Affınıza sığınarak soruyorum, bu bölümün montajını kim yaptı dfjlfsşsad
mustafaRumeysa
mustafaRumeysa Aylar önce
Olmamış ! bir bilim adamı , soruyu soranlar düzgün değerli gerekli soruları sormasa da bir bilim adamı madem gelmiş buraya anlatılması gereken bilinmesi gereken şeyleri anlatmalıydı, yetersiz !
Murad Marifet
Murad Marifet Aylar önce
"tek başına bir anlam ifade eden, en küçük elektriksel hareket". hadi bakalım hocam adını koyamadığnız şey bu! bunlar bir araya gelince mesaj oluşur.. bunların zaman içinde sürekli olanı vardır, kesintili olanı vardır. adını koyamadığınız şey bu ... belki doğru tanımla adını tam olarak koyarsınız! demek ki prof olmak , konuşmak yetmiyor. dili de çok iyi bilmek gerekiyor. sinyal desek türkçe deği! işaret desek türkçe değil. buyurun bekliyoruz türkçesini! türkçesini bilemiyor bulamıyorsak. asla bilimsel bir çıkış, açılım yapamayacağız demektir.
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN Aylar önce
fizik dersinde anlamadığım yerde buraya geliyorum DOPLEER etkisini de beklerim hocam saygılar :)
Ahmet Yazici
Ahmet Yazici Aylar önce
Erkcan bey..kabloyu Kaldır şak kablosuz Konuş şak nasıl olur Elektriyide. Görsek iyi Olur .nasıl.niye.nerde TELMELİ
Umut Celhan
Umut Celhan Aylar önce
Daha fazla oösb lazım
Mertcan ÖZER
Mertcan ÖZER Aylar önce
😍😍😍😍
yoköylebiri
yoköylebiri Aylar önce
Böyle insanlarin bizi bilime aşık etmesi mükemmel bir şey
tekin alacam
tekin alacam Aylar önce
Reklam sevmiyorum dediginde aha budur dedim kendi kendime sonunda oda kapitalizme yenik dustu 😏
Cagri Celik
Cagri Celik Aylar önce
Muhtemelen izlerdim, ama hocanın dişlerine 10 dakika dayanabildim
hansel gratel
hansel gratel Aylar önce
ya expelliarmusun ne işe yaradığını biliyor canım hocam
Gündoğan Kazancı
Gündoğan Kazancı Aylar önce
Orda burda herkesin "genelleme" yapmak için kullandığı şu "evrensel" lafına gıcık oluyorum. Ya, kim (hangi insan evladı) evrene açılmış, "tüm" evreni görmüş ki? İnsanli uzay aracıyla gidebildiklerini ileri sürdükleri dünyanın uydusu sadece. Yok "kainat güzeli", evrensel geçerliliği olan yasa vb ne ki? Herhalde tüm evrenin merkezinde insanın olduğu ve dolayısıyla evrenin dünya denen gezegenden ibaret olduğunu sanan skolastik çağ inancı devam ediyor olmalı (ya da şöyle diyelim: Yanlış ifadeleri kullananlar ya konuştuğu kelimelerin anlamlarını bilmiyorlar ya da hiç temiz bir sopa yememişler) :))) Çoğu zaman demek istedikleri aslında "ulaslararasi" ama sanki varmış gibi bu dünya disindaki canlıları da karşılaştırmanin içine sokuyorlar; uluslararası deyin, kontinental (kıtalararası) deyin, tüm dünyada deyin ama maksadını aşan, anlamını sorgulsmadiginiz kelimeleri boş beleş savurmayin.
fatih aydın
fatih aydın Aylar önce
Gümüş bakırdan bakır da altından daha iletkendir.
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar Aylar önce
Elektrik devrelerinde altın' ın kullanılma nedeni altının oksitlenmeme özelliğidir.. Bakır, demir, alüminyum gibi metaller hava ile etkileşime girerek oksitlenir, oksitlenmiş yüzeyin elektriksel temas direnci artar bu nedenle kritik devrelerde altın kullanılır. Altının bir diğer kullanılma nedeni altının çekilebilir bir malzeme oluşu ve çok ince elektrik kablosu üretimini mümkün kılmasıdır.
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar Aylar önce
Batarya elektrikli balıklar incelenerek, keşfedilmiştir konunun kehribar ve elektrostatik yüklenme ile ilgisi yoktur..
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar Aylar önce
Huzur bir araya gelmeye çalışan bakır atomların da mı?
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar Aylar önce
Konvansiyon değil öğrenme desek..
Ramazan Etkar
Ramazan Etkar Aylar önce
Etkileşim değil kuvvet desek. Evrende 4 temel kuvvet vardır..
Seval Caglar
Seval Caglar 2 aylar önce
Hocam, 35 yaşında 2. üniversiteyi okuma isteği uyandırdınız.
Eddy
Eddy 2 aylar önce
muhteşem ya :) harika örnekler :)) bir konu bu kadar net anlatılabilirdi :) sağolun varolun hocam :))
cormorant
cormorant 2 aylar önce
İletilen sinyalin kalitesinin tanımı malesef zayıf olmuş, burada bir elektrik akımından bahsediyorsak sinyalin taşınırken ne kadar kaliteli taşındığı taşınan akımın yolda ne kadarının sürtünme ve parazit gibi dış etkilere açık olduğu gibi birsürü faktör ortaya çıkacaktır. Bu sebeple biz elektrik tellerinde tungsten malzeme yerine bakır malzemeden imal edilmiş kablolalar kullanıyoruz çünkü iletmek istediğimiz elektrik yolda ısı gibi başka bir enerji formuna mümkün olan en az miktarda dönüşüyor ve bu sayede iletmek istediğimiz elektrik akımının en az kayıpla taşınmasını sağlıyoruz. Bu da sinyalin taşınırken kayba uğramamsını dolayısıyla kaliteli olmasını sağlıyor.
audio test
audio test 2 aylar önce
Ben de diyordum, on beş yıllık elektrik mühendisi olarak neden sadece Erkcan Özcan fizik anlattığında kusursuz olarak anlayabiliyorum da diğer fizikçilerin kullandığı dillerden hiçbir şey anlamıyorum... meğer ODTÜ elektrik elektronikten de bir lisans diploması daha varmış hocamızın. Fakat bu bölüm fazlaca temelde ve konunun yüzeyinin de yüzeyinde kalarak geçmiş. İlker Canikligil'in elektrikten nefret etmesi de etkili olmuş olabilir. Oysa biz (ve elektriğimiz) sizi çok seviyoruz İlker Bey :) Hele ki zaman-1 videosunda inilen derinliğin yanında bu video çok hafif kalmış. Günlerdir hala ivmenin nasıl bağıl değil mutlak olduğunu kavramaya çalışıyorum. Videonun sonunda da hocamız anlattıklarının, zaman konu başlığının daha kolay kısmı olduğunu söylediği için zaman-2 videosunu hiç izlemeden buraya atladım :)
Redkitt [TR]
Redkitt [TR] 2 aylar önce
İnanılmaz güzel bir program olmuş. ;)
extoprak
extoprak 2 aylar önce
sorulan sorularin seviyesi oldurdu beni resmen, hoca cok sabirli..soruyu soran arkadas farkinda olmadan nazimin asil iddia ettigi gercegi agzindan kacirdi, "altin uclu kablo" bunu normalde de gorursun, cunku bakir kolayca oksitlenir iletim ozelligini kaybeder, o yuzden iyi kablolarda uclari gold plated yaparlar ki oksitlenmesin ve iyi bir temas yuzeyi olusturabilsin.
Omer K
Omer K 2 aylar önce
2x de izledim daha anlaşılır oldu :)
Dexter
Dexter 2 aylar önce
Hocam yeni izliyorumda fiber kablolar tasıyıcı daha hızlılae sjsjs
Melih
Melih 2 aylar önce
Daha fazla lütfen daha fazla ! Bu sorulara cevap alabileceğin bir video düşünürseniz çok sevinirim, SORU 1 : Ses Dalgası, Radyo Dalgası, Işık Dalgası, Elektro Manyetik Dalga; bunlar aynı şeyin türevleri midir? Dalga boyları değiştiğinde bir birine dönüşen şeyler midir? En azından Radyo ve Işık Dalgası? SORU 2 : Işık neden bir yerden bir yere gitme eğilimindedir ? Entropi ile mi alakalı ? Neden ışık oluştuğunda hareketsiz kalamıyor ? Ya da acaba ışık zaten vardı da ancak hareket ettiğinde mi görünür hale dönüşüyor ? Işığın ışık hızında hareket etmesini tetikleyen şey nedir? Foton neden yerinde durmaz ? Foton dediğin aslında yerinde ağırdır ? :) Sevgi ve heyecanla bekliyorum.
Mehmet Gullu
Mehmet Gullu 2 aylar önce
13:27. sorunun acik ve net cevabi, Rabbim topraga elektrigi cekme ozelligi vermeseydi, elektrigi kullanamazdik... Bu arada Ilker beyin bu can alici sorusunu EEM mezunlari bile sorgulamaz, kafa yormaz. Gercekten takdire sayan...
mehmet tuncer
mehmet tuncer 2 aylar önce
İnsan aslında bir robottur diyebilir miyiz? Elektrikle çalışan?
Evren Çavuş
Evren Çavuş 2 aylar önce
hoca bi ara mıknatıs anlatabilir mi
Sevil Madan
Sevil Madan 2 aylar önce
Bu videoyu dislike edenleri anlayamıyorum. Birçok eğitim kurumunda asla öğrenemeyeceğimiz yalınlıkta detaylı bilim anlatılıyor. Anlatanları seviyor olabilir de dinlediğini de mi algılayamıyor acaba? İlginç!!!!!
Mehmet Arif CENGİZ
Mehmet Arif CENGİZ 2 aylar önce
İlker hocam, acaba audiophile'lerin altın iletkene takılmaları 1 ve 0'ları ilettikleri değil de analog paketleri ilettikleri durumlarda haklı bi durum olabilir mi? Yani dijital bir veri aktarırken oluşacak kayıplarda, örneğin aktarılan ses ise, kayıp sonucu sesin tamamen kesilmesi söz konusu olacakken analogta oluşacak kayıplarda ses kesilmeyecek ya da durmayacak, fakat kabaca speaker'ı doğru hızda hareket ettiremediği için oluşacak ses dalgaları kaydedilene göre eksik ya da bozuk şekilde oluşacaktır. Bunu cahil cesaretimle, fazlaca gaza gelerek mi yazdım yoksa katılır mısınız?
Arda Coskunses
Arda Coskunses 2 aylar önce
Sunucu kablonun parasından dolayı takılmış kablonun kalitesine. Birader adam haklı kablo fiyatları çok pahalıdan ucuza değişir. Her kabloda iletilen sinyalin gecikmesi vardır (latency). O gecikmesi minimum olan kablo daha iyidir. Arabanın kablosunu bilmem ama savaş uçaklarinda en pahalısı kullanılır, arkadan füze kovalarken micro saniye ölüm kalimi belirler. Altın uçlu kablolarda özellikle ses kalitesinde etki yapar. Bunu ölçen cihazlar var hocanın dediği gibi ama o kadar pahalı ki sen ucuz kablo pahalı kabloya bu kadar zirliyosan o makine sana servet...
Halil Kazıcı
Halil Kazıcı 2 aylar önce
Korona virüs dünyayı kasıp kavuruyor. Hepimizin işi gücü psikolojisi iyice bozuldu. Bir senedir aşı bekliyoruz ve çok yıprandık. Hepimiz sayısı gittikçe artan kocaman bir işsizler ordusuyuz. Dünyadaki bütün ülkeler ekonomik çöküş içinde. Türkiyenin durumu daha da kötü. Bulunan aşılar sorunları bitirmiş değil. Birşeyler yapmalıyız. Bu kısıtlamalar olmamalı. Devletin tedbirleri hepimizin canını çok yakıyor. Koronavirüsleri ve grip virüslerini öldüren ve insanlara hiçbir zarar vermeyen spreyler ve damlalar var. Bu spreyleri ve damlaları internet alışveriş sitelerinde ve eczanelerde bulunabiliyor. Ben kullandığım ve memnun kaldığım bir tanesini örnek olarak vereceğim. FARMİSOL HİPOKLORÖZ ANTİSEPTİK SPREY. Bunu reklam olsun diye yazmıyorum. Örnek olarak yazıyorum. Benim asıl anlatmak istediğim şu. Bu grip ve korona virüsleri öldüren ve insanlara hiçbir zarar vermeyen spreyleri ve damlaları sabah ve akşam evlerdeki herkese sıkılırsa evlerdeki koronavirüs yayılması durur. Kalabalık yerlere giren herkese ağıza ve buruna birer defa sıkılsa korona virüsün yayılımı iyice düşer. Avm ler okullar hastaneler devlet daireleri bankalar otobüsler dolmuşlar fabrikalar lokantalar kafeler kahveler yani insanların kalabalık olduğu heryerde bu yöntem uygulanmalı. İşlem çok basit. Ağıza ve buruna birer defa sık ve sağlıklı bir şekilde işine gücüne bak. Dezenfektan insanları korona virüsten korumuyor. Çünkü korona virüsler ağız ve burun yoluyla insanlara bulaşıyor. Solunum yollarımızı virüsten korumamız gerekiyor. Bu önerdiğim yöntem ile korona virüsten korunmak ve yayılımını durdurmak mümkün. Büyük kitlelere hitap eden insanlardan ricam bu yöntemi uygulayın ve yaygınlaştırın. Virüsü durduramazsak aşının da faydasını göremeyiz. Aşı beklemeye mecbur değiliz. Bu önerdiğim yöntem ile kısıtlamalar da kaldırılır ve hiçbir yer bir daha kapanmaz. Yoruma fotoğraf atamıyorum. n11.com dan Farmisol diye yazıp ürünün özelliklerini okursanız bana hak verirsiniz.
cem purtul
cem purtul 2 aylar önce
Selektör yapmak unviersal bir etkileşim olsa da , bizim ülkede selektör yapan kişi ' yola çıkma , sana yol vermiyorum' der..Oysa dünyanın medeni yerlerinde bu ' sana yol veriyorum ' demektir. Bizim durumumuz kedi ile köpek arasındaki yanlış anlaşma gibi..Kedi Kuyruğunu kaldırıp hereket ettirdiğinde 'dikkatimi çektin, belli ki sorun var ' derken, köpek 'kuyruğunu sallıyor benimle oynamak istiyor, bak ben de sallıyorum' der.
Emre Cevizli
Emre Cevizli 2 aylar önce
Alenktirink 😁
Alois Trancy
Alois Trancy 2 aylar önce
Tyt yi tekrar ettim 🙆
Neo Maximianvs
Neo Maximianvs 2 aylar önce
24:52 which is
Erkan Tanriverdi
Erkan Tanriverdi 2 aylar önce
Yalıtım lı toprağa yıldırım düşürsek depolayabilirmiyiz?
Erkan Tanriverdi
Erkan Tanriverdi 2 aylar önce
Selamlar hocam,adım atmayı dahi engelleyen bir yerçekimi kuvveti ne kadar güçlü olmalıdır?
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 aylar önce
Bu konuda hesap yapmışlığım yok ancak internette hızlı bir tarama yaptım: Dünyadaki yerçekimi ivmesinin 9 katına (9g) ancak bir kaç saniye dayanabileceği ifade edilmiş insan vücudu hakkında. Makul bir sayı gibi geldi bana da.
Çağdaş Şimşek
Çağdaş Şimşek 2 aylar önce
Harika bir adam!
Mucahit çakır
Mucahit çakır 2 aylar önce
Kainat komple kurallar bütünü iken birileri hala tesaduften bahsediyor. Ben nereye baksam Allah'ın herşeyi bildiğini ve tasarladığını insanın da bunu öğrenmeye, keşfetmeye çalıştığını anlıyor daha da buyuleniyorum.
Engin Yeğnidemir
Engin Yeğnidemir 2 aylar önce
Elektrik benim için su gibi hava gibi ışık gibi hissedebildiğim bir şey.
X Y
X Y 2 aylar önce
2:37 - 2:39 arasında videoda hata var .( İzledikçe daha çok hata olduğunu gördüm ) . Ayrıca daha çok Erkan daha çok Erkan istiyoruz .
Recep Çatallar
Recep Çatallar 2 aylar önce
Oyun oynarken dinlemek çok hoşuma gidiyor yahu terapi gibi oluyor. Bazen de uyurken açıyorum :D
fatality
fatality 2 aylar önce
REİS Bİ DİŞİNİ FIRÇALAYIP ÇIKSAYDIN ŞU PROGRAMA YA BU NE SARI SARI ÖF
M C
M C 2 aylar önce
Baya boş yapmışınız
Süleyman Çivi
Süleyman Çivi 2 aylar önce
17:18 bakır altından daha iyi bir iletkendir. Ancak uzay endüstrisinde uydularda falan iletim için genelde altın kullanılmasının sebebi altının bakırdan daha uzun ömürlü olmasıdır.
Tahir Yildiz
Tahir Yildiz 2 aylar önce
Erkan Hocam, kuantum sarmalını biliyorsunuz. Bu dörtlünün hangisinin içine dahil ediyoruz??
Gökhan ÖZKAN
Gökhan ÖZKAN 2 aylar önce
Altın iletkenliği öncelikle daha düşük bakıra göre. kolaylıkla kaynaklardan bakılabilir. Ancak jak larda altın tercih edilmesinin nedeni paslanmaması, yapısının bozulmaması, asitlerle oksijenle tepkime vermemesidir.
zafer yilmaz
zafer yilmaz 2 aylar önce
Bismillahirrahmânirrahîm. - Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül
mc cc
mc cc 2 aylar önce
Yahu böyle bir biliminsanını çağırıyorsunuz programa, bari biraz mantıklı sorular hazırlayın önceden. Başı sonu belli olmayan kahve sohbeti yapıyorsunuz. Erkcan Bey de anlatmak için kendini yırtıyor. Erkcan Bey'in alçakgönüllüğünü suistimal ediyorsunuz gibi oluyor.
oruc haslaman
oruc haslaman 2 aylar önce
Erkcan Hocam, şöyle bir sorum var: Varsayalım ki, bir an için 4 ana kuvvet yok. Bu durumda "inertial frame of reference" ortadan kalkar doğal olarak. İşte tam bu anda ortada bulunan parçacıklar ki budurumda parçacıklardan da bahis edemeyeceğimize göre, eğer varsa, sicimler olsun, ya da quantum köpüğünü oluşturan dalgalar, bunların durumu ne olur? Yani bir birinden kaçarlar mı, istatistiksel olarak her yöne eşit bir şekilde yayılırlar mı? Ne olur? Bunu şunun için soruyorum, Voyager-2 güneş sistemi dışında eğer yanlış hatırlamıyorsam 0,12 elektron/cm3 yoğunluk buldu, oradan aklıma geldi; karanlık enerji konusu. Bu durumda evrenin yoğunluğunun galaksiler arası anlamda azaldığını düşünürsek yani Dirac denizini oluşturan quantum köpüğü enerjisi düşüyor, bu durum, yukarıdaki temel kuvvetlerin azalmasına hatta ortan kalmasına ve dolayısı ile son derece düşük enerjili bir yayılmaya ya da genleşmeye sebebiyet vermez mi? Bu yönüyle Einstein'in en büyük gafı teorik olarak doğaya uygun halde hesaplanabilir mi?
Sacid
Sacid 2 aylar önce
evet hocam sonuçta matrix deyiz
murat ergun
murat ergun 2 aylar önce
Video için çok teşekkürler. Çok değerli bilgiler veriyorsunuz ve anlatımınız harika. Tamamen kişisel fikrim ve tavsiye amaçlı olarak bir şey söylemek isterim ; dış ses (erkek ses) aktardığınız bilgileri çok sık ve amaçsiz olarak kesiyor ve videonun akışına olumsuz bir katkıda bulunuyor.
Melih Polat
Melih Polat 2 aylar önce
Bakır atomları birlikte dururken daha huzurlularsa, entropi diye birşey neden var? Dağılmak yerine bir arada durmaları daha mantıklı değil mi?
Aysenur Dayan
Aysenur Dayan 2 aylar önce
fizik finaline çalışırken Erkcan hocam anasayfama çıktı...Hemen gidip dersinizden geçmek için elektrik çalışıyorum hocam :DD
taze mezun
taze mezun Aylar önce
@ErkcanOzcan 😀
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 aylar önce
Final çok iyi geçmemiş. Umarım moralin bozulmamıştır. Daha iyisini hak ediyorsun.
Ümit Kilimci
Ümit Kilimci 2 aylar önce
hocam dusunmeyı ne harekete gecırıyor...
Sadiq Jafarov
Sadiq Jafarov 2 aylar önce
Super.emeyi gecen her kese tesekkurler.turkcesini bilmiyorum.ingilizce "dew point" nedir?hoca bir anlatsa minnettar olurum.selam olsun.
ozayevable
ozayevable 2 aylar önce
Hocamin dogum gunu ne zaman acaba?! kendilrine bir paket diş macunu hediyye etmek isterim
Mesut M Yıldırım
Mesut M Yıldırım 2 aylar önce
Ses (sound) için iletken maddenin kalitesi önemlidir ama Ses (Audio) için bilgi paket halinde olduğundan dolayı çeviriciye iletilmesi yeterlidir o yüzden maddenin kalitesi önemsizdir.
Kubra Deniz
Kubra Deniz 2 aylar önce
Erkcan hoca tebrikler öncelikle bizleri aydinlattigin için. Size bir şey sorucam altın bakırdan çok daha bir iletken ve bu yuzden işlemcilerde bilgisayar çekirdeklerinde kullanılır be bir çok cihazda kullanılıyor. Bu yüzden bilgi daha hızlı ve kayıpsız ulaşıyor ve işleniyor.
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 aylar önce
@Kubra Deniz İletkenlik (conductivity) katsayılarına şuradan bakabilirsiniz: en.wikipedia.org/wiki/Electrical_resistivity_and_conductivity#Resistivity_and_conductivity_of_various_materials
Kubra Deniz
Kubra Deniz 2 aylar önce
@Flu TV altın daha iyi iletkendir
Flu TV
Flu TV 2 aylar önce
Bakir daha iletkendir.
MUSTAFA KLR
MUSTAFA KLR 2 aylar önce
Hocam Başım bulandı
ibrahim gündoğdu
ibrahim gündoğdu 2 aylar önce
kes yapıştır kes yapıştır. adamın sesi akarken konuşmadığı bölümleri de eklemişler. kurgucu rezalet.
oruc haslaman
oruc haslaman 2 aylar önce
Erkcan Hocam Lütfen Cevap!!!!!: Hocam güneşte oluşan patlamalar - flare - bunlar neden güneşin haraket etmesine sebebiyet vermiyor. Güneş niye hep yerinde kalıyor??Roket gibi. q=m.v den oluşan momentumların toplamı her zaman 0 mıdır. İstatistiksel olarak güneş küresinde bu patlamaların oluşturduğu toplam kuvvet "vektörel anlamda" her zaman 0 olması mümkün mü?
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 aylar önce
Coronal mass ejections diye tarama yaptığımda Wikipedia'da ortalama bir püskürmede 10^12 kg kütlenin atıldığını buldum. Güneş'in toplam kütlesi ise 10^33 kg ölçeğinde. Bu yüzden o püskürmeler dolayısıyla Güneş'in kazanacağı hız çok çok ufak olacak. Her yönden de püskürmeler olduğu için bu ufacık hızlar da zaten birbirlerini dengeliyor olacaklar. Yani her an dengeli olması gerekmiyor, ancak istatistiki olarak yeterince uzun zaman dilimlerinde dengeleyecekler.
Ze Ci
Ze Ci 2 aylar önce
Süpersiniz Erkcan hocam, minnettarız.
Civan Ağçakaya
Civan Ağçakaya 2 aylar önce
Devamı gelsin artık
Mim Kübra
Mim Kübra 2 aylar önce
Cok severek dinliyorum 🥰
erdem topal
erdem topal 2 aylar önce
Elektrik = serbest elektron akışı
Hasan Kucuk
Hasan Kucuk 2 aylar önce
Erkcan Hoca en azından her hafta bir şeyler anlatsa 🤗
biji datome
biji datome 2 aylar önce
bir daha ki bölümde fizikçilerin bilgisayarlara yapmış olduğu katkıları konuşabilir misiniz?
Behran
Behran 2 aylar önce
Bu kadar zeki bir adama salak salak sorular sormayın. Gidip kuantum fiziği ile falan uğraşmalı sizin salak saçma sorularınızla değil.
Nmkz54 54
Nmkz54 54 2 aylar önce
Ahah olm cok komik lan wjaj kuantum fizigiyle ugrasmali senmisin menajeri ne blm sadece komigime gitti
Flu TV
Flu TV 2 aylar önce
Bos vakitlerinde bizimle ugrasiyor.
hikmet bilen
hikmet bilen 2 aylar önce
altınla bakırın arasındaki fark iletkenlikten ziyade oksitlenme durumudur bakır kolay oksitlenir ve kontak noktaları iletemez olur bu yuzden altın kablo (bakır ustune altın kaplama) kullanılır. bilgisayar malzemelerindeki parçaların çoğu kontak noktası altın kaplamadır
Oğuzhan Koç - Bence de Zor (Official Video)
2:44
Oğuzhan Koç
görünümler 250 B
Oğuzhan Koç - Bence de Zor (Official Video)
2:44
Oğuzhan Koç
görünümler 250 B
Arka Sokaklar 585. Bölüm Fragmanı - 2
0:58
Arka Sokaklar
görünümler 2,4 Mn
Oyun Kurucu | FIFA21 Dorukhan - Oğuzhan Yarı Final #2
19:51
İsmail YK - Aşkına Memnu
4:29
Musicom Prodüksiyon
görünümler 181 B
SuperM 슈퍼엠 'We DO' MV
3:58
SMTOWN
görünümler 3,4 Mn